Valresultat Höganäs 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Höganäs med 33,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (45,6 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Höganäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.

Se Höganäs på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,7 %
Röstberättigade
19 372
Avgivna röster
16 997
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2014 i Höganäs

Riksdagsvalet 2014 i Höganäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 70933,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 70622,0 %
SDSverigedemokraterna2 48814,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0736,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0656,3 %
KDKristdemokraterna9065,4 %
CCenterpartiet8925,3 %
VVänsterpartiet4973,0 %
FIFeministiskt initiativ3512,1 %
Övriga partier1590,9 %

Landstingsvalet 2014 i Höganäs

Landstingsvalet 2014 i Höganäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 43632,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 34526,2 %
SDSverigedemokraterna1 6469,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0876,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1 0636,4 %
KDKristdemokraterna1 0306,2 %
CCenterpartiet6764,1 %
VVänsterpartiet6023,6 %
111911192471,5 %
FIFeministiskt initiativ1891,1 %
Övriga partier2591,6 %

Kommunvalet 2014 i Höganäs

Kommunvalet 2014 i Höganäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna7 63445,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 26719,5 %
SDSverigedemokraterna1 4088,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2117,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1 1807,0 %
CCenterpartiet7854,7 %
KDKristdemokraterna5443,2 %
VVänsterpartiet4922,9 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1771,1 %
Övriga partier560,3 %

Partiernas utveckling i Höganäs 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Höganäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−8,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • L
  • MP
  • KD
  • C
  • Övr
  • V
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Höganäs per valår
Parti200620102014201820222026
M37,1 %42,4 %33,9 %27,3 %25,1 %26,3 %
S27,5 %20,2 %22,0 %20,4 %24,3 %21,3 %
SD4,2 %6,4 %14,8 %20,5 %23,6 %19,5 %
L8,3 %9,1 %6,4 %6,7 %5,9 %7,6 %
MP3,9 %5,9 %6,3 %4,5 %4,5 %5,5 %
KD7,9 %6,7 %5,4 %7,5 %5,7 %6,7 %
C5,8 %5,4 %5,3 %8,6 %6,6 %8,2 %
Övr2,9 %1,5 %3,0 %1,2 %1,2 %1,1 %
V2,4 %2,6 %3,0 %3,4 %3,1 %3,7 %
Valdeltagande81,7 %85,9 %87,7 %88,9 %87,8 %87,5 %

Valdeltagande i Höganäs 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Höganäs 2014

Så skiljer sig Höganäs från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 33,9 % i Höganäs mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 10,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +10,6
  • SD +1,9
  • FP +1,0
  • KD +0,8

Svagare än i riket

  • S −9,0
  • V −2,8
  • FI −1,0
  • C −0,8

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Höganäs, från 6,4 % till 14,8 % (+8,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 42,4 % till 33,9 % (−8,5).

  • M −8,5
  • SD +8,4
  • FP −2,7
  • FI +1,9
  • S +1,8
  • KD −1,3
  • MP +0,4
  • V +0,4

Valdeltagande i Höganäs

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,7 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Höganäs på plats 57 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Höganäs är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,4 % i Höganäs S till 90,8 % i Lerberget N.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Viken S (56,6 %) och sitt svagaste i Höganäs SÖ (19,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 9, Socialdemokraterna i 6 av 15 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Höganäs är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 45,6 % i kommunvalet mot 33,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,7 procentenheter.

  • M +11,7
  • SD −6,4
  • S −2,5
  • KD −2,1
  • FP +0,9
  • MP +0,7
  • C −0,6

Största parti i Höganäs sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Höganäs i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Höganäs per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna26,3 %87,5 %
2022Moderaterna25,1 %87,8 %
2018Moderaterna27,3 %88,9 %
2014Moderaterna33,9 %87,7 %
2010Moderaterna42,4 %85,9 %
2006Moderaterna37,1 %81,7 %

Valresultat per valdistrikt i Höganäs 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Höganäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Höganäs, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Höganäs CS31,8 %M37,2 %87,5 %
Höganäs NVS28,1 %M40,2 %86,9 %
Höganäs NÖ - VäsbyS32,9 %M36,3 %80,9 %
Höganäs SS32,2 %M43,2 %80,4 %
Höganäs SÖS40,5 %S35,4 %81,6 %
Höganäs Ö - IngelsträdeS32,9 %M35,9 %81,3 %
Jonstorp VM36,1 %M45,1 %90,8 %
Jonstorp ÖM34,4 %M42,6 %84,3 %
Lerberget NM36,4 %M55,5 %90,8 %
Lerberget SM36,0 %M50,7 %87,5 %
Nyhamn VM41,3 %M52,5 %88,1 %
Nyhamn Ö - BrunnbyM32,6 %M42,4 %87,1 %
Viken NM47,4 %M56,9 %90,0 %
Viken SM56,6 %M60,8 %89,5 %
Viken ÖM47,8 %M57,2 %88,1 %

Utforska valdistrikten i Höganäs på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2014 · Alla kommuner 2014