Valresultat Tomelilla 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Tomelilla med 28,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,9 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tomelilla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,4 %
- Röstberättigade
- 10 009
- Avgivna röster
- 8 445
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Tomelilla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 384 | 28,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 127 | 25,5 % |
| MModeraterna | 1 702 | 20,4 % |
| CCenterpartiet | 800 | 9,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 350 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 251 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 218 | 2,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 202 | 2,4 % |
| KDKristdemokraterna | 193 | 2,3 % |
| OVRövriga partier | 99 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2014 i Tomelilla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 508 | 30,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 773 | 21,5 % |
| MModeraterna | 1 513 | 18,4 % |
| CCenterpartiet | 1 003 | 12,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 369 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 264 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 242 | 2,9 % |
| KDKristdemokraterna | 183 | 2,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 125 | 1,5 % |
| 11191119 | 106 | 1,3 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 88 | 1,1 % |
| Övriga partier | 66 | 0,8 % |
Kommunvalet 2014 i Tomelilla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 229 | 26,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 835 | 22,1 % |
| CCenterpartiet | 1 461 | 17,6 % |
| MModeraterna | 1 434 | 17,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 451 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 282 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 245 | 3,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 170 | 2,0 % |
| KDKristdemokraterna | 139 | 1,7 % |
| Övriga partier | 48 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Tomelilla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tomelilla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+12,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- MP
- Övr
- L
- V
- Fi
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,2 % | 28,3 % | 28,6 % | 23,2 % | 23,3 % | 20,7 % |
| SD | 8,4 % | 13,4 % | 25,5 % | 33,2 % | 37,2 % | 32,1 % |
| M | 27,4 % | 31,1 % | 20,4 % | 17,7 % | 17,0 % | 19,0 % |
| C | 11,9 % | 9,8 % | 9,6 % | 9,5 % | 5,8 % | 6,3 % |
| MP | 3,0 % | 4,9 % | 4,2 % | 2,9 % | 3,5 % | 4,7 % |
| Övr | 7,4 % | 4,6 % | 3,5 % | 5,8 % | 6,7 % | 7,2 % |
| L | 5,1 % | 4,5 % | 3,0 % | 2,9 % | 2,6 % | 4,2 % |
| V | 3,1 % | 3,0 % | 2,6 % | 4,3 % | 4,0 % | 5,8 % |
| Fi | 0,5 % | 0,4 % | 2,4 % | 0,5 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 73,1 % | 80,3 % | 84,4 % | 86,2 % | 85,4 % | 84,1 % |
Valdeltagande i Tomelilla 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tomelilla 2014
Så skiljer sig Tomelilla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 25,5 % i Tomelilla mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 12,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +12,7
- C +3,5
- OVR +0,2
Svagare än i riket
- V −3,1
- M −2,9
- MP −2,7
- FP −2,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Tomelilla, från 13,4 % till 25,5 % (+12,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,1 % till 20,4 % (−10,6).
- SD +12,2
- M −10,6
- FI +2,0
- FP −1,5
- SPI −1,3
- OVR +1,1
- MP −0,7
- KD −0,5
Valdeltagande i Tomelilla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,4 %, vilket är 1,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Tomelilla på plats 227 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tomelilla är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Tomelilla Centrum norr till 84,6 % i Brösarp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tomelilla Centrum söder (39,6 %) och sitt svagaste i Brösarp (20,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tomelilla är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 17,6 % i kommunvalet mot 9,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,0 procentenheter.
- C +8,0
- SD −3,4
- M −3,2
- S −1,8
- MP +1,2
- FP −0,1
Största parti i Tomelilla sedan 2006
Största parti har skiftat i Tomelilla under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,1 % | 84,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 37,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 33,2 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 84,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,1 % | 80,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 73,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Tomelilla 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Tomelilla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brösarp | M | 23,5 % | M | 20,5 % | 84,6 % |
| Onslunda | SD | 28,0 % | C | 24,4 % | 82,6 % |
| Smedstorp | SD | 27,1 % | S | 23,3 % | 83,2 % |
| Tomelilla Centrum norr | S | 37,7 % | S | 35,5 % | 77,3 % |
| Tomelilla Centrum söder | S | 39,6 % | S | 36,6 % | 81,8 % |
| Tryde-Ullstorp-Övraby | S | 28,7 % | S | 26,9 % | 84,1 % |