Valresultat Osby 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Osby med 35,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,9 %). Valdeltagandet var 85,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Osby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Osby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,5 %
Röstberättigade
9 759
Avgivna röster
8 348
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2014 i Osby

Riksdagsvalet 2014 i Osby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 90435,2 %
SDSverigedemokraterna2 09425,4 %
MModeraterna1 33116,1 %
CCenterpartiet4885,9 %
KDKristdemokraterna4014,9 %
MPMiljöpartiet de gröna3504,2 %
VVänsterpartiet2823,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2192,7 %
FIFeministiskt initiativ971,2 %
Övriga partier780,9 %

Landstingsvalet 2014 i Osby

Landstingsvalet 2014 i Osby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 14438,8 %
SDSverigedemokraterna1 74121,5 %
MModeraterna1 14814,2 %
CCenterpartiet5917,3 %
KDKristdemokraterna4095,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2973,7 %
VVänsterpartiet2703,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2453,0 %
11191119991,2 %
Övriga partier1632,0 %

Kommunvalet 2014 i Osby

Kommunvalet 2014 i Osby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 26239,9 %
SDSverigedemokraterna1 69320,7 %
MModeraterna1 00012,2 %
CCenterpartiet94311,5 %
KDKristdemokraterna4205,1 %
VVänsterpartiet3384,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2412,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2262,8 %
Övriga partier590,7 %

Partiernas utveckling i Osby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Osby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+12,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • MP
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Osby per valår
Parti200620102014201820222026
S42,9 %34,4 %35,2 %28,2 %27,2 %25,2 %
SD6,4 %12,8 %25,4 %31,2 %36,4 %31,3 %
M19,1 %24,5 %16,1 %16,1 %15,8 %18,1 %
C10,0 %9,1 %5,9 %7,3 %4,8 %4,3 %
KD7,8 %5,5 %4,9 %7,3 %6,5 %7,7 %
MP2,9 %5,3 %4,2 %2,3 %2,5 %3,2 %
V4,1 %3,0 %3,4 %3,9 %3,5 %4,3 %
L5,4 %4,7 %2,7 %2,4 %2,3 %4,5 %
Övr1,6 %0,6 %2,1 %1,3 %0,9 %1,4 %
Valdeltagande77,2 %83,3 %85,5 %87,0 %84,7 %83,5 %

Valdeltagande i Osby 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7577,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Osby 2014

Så skiljer sig Osby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 25,4 % i Osby mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 12,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +12,5
  • S +4,2
  • KD +0,3

Svagare än i riket

  • M −7,2
  • FP −2,8
  • MP −2,6
  • V −2,3

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Osby, från 12,8 % till 25,4 % (+12,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,5 % till 16,1 % (−8,3).

  • SD +12,6
  • M −8,3
  • C −3,2
  • FP −2,1
  • FI +1,1
  • MP −1,1
  • S +0,8
  • KD −0,6

Valdeltagande i Osby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,5 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Osby på plats 170 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Osby är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,8 % i Osby Norra till 90,1 % i Visseltofta.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Örkened Centralt (45,2 %) och sitt svagaste i Visseltofta (21,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Sverigedemokraterna i 1 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Osby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 11,5 % i kommunvalet mot 5,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,6 procentenheter.

  • C +5,6
  • SD −4,7
  • S +4,6
  • M −3,9
  • MP −1,3
  • V +0,7
  • KD +0,3

Största parti i Osby sedan 2006

Största parti har skiftat i Osby under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Osby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna31,3 %83,5 %
2022Sverigedemokraterna36,4 %84,7 %
2018Sverigedemokraterna31,2 %87,0 %
2014Socialdemokraterna35,2 %85,5 %
2010Socialdemokraterna34,4 %83,3 %
2006Socialdemokraterna42,9 %77,2 %

Valresultat per valdistrikt i Osby 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Osby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Osby, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Loshult/KillebergS31,3 %S30,0 %85,9 %
Osby NordvästS40,6 %S46,6 %82,7 %
Osby NordöstS35,1 %S39,7 %81,2 %
Osby NorraS34,7 %S40,7 %78,8 %
Osby SydvästS37,0 %S44,0 %89,2 %
Osby SödraS29,5 %S34,1 %85,1 %
VisseltoftaSD22,3 %S29,8 %90,1 %
ÖrkenedS33,8 %S38,4 %84,1 %
Örkened CentraltS45,2 %S48,2 %81,3 %

Utforska valdistrikten i Osby på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2014 · Alla kommuner 2014