Valresultat Båstad 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Båstad med 34,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (24,8 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Båstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Båstad på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,9 %
Röstberättigade
11 702
Avgivna röster
10 169
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2014 i Båstad

Riksdagsvalet 2014 i Båstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 49734,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 83518,2 %
SDSverigedemokraterna1 49214,8 %
CCenterpartiet1 01810,1 %
MPMiljöpartiet de gröna6356,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6196,1 %
KDKristdemokraterna5445,4 %
VVänsterpartiet2172,2 %
FIFeministiskt initiativ1691,7 %
Övriga partier600,6 %

Landstingsvalet 2014 i Båstad

Landstingsvalet 2014 i Båstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 12732,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 06021,1 %
SDSverigedemokraterna1 01910,4 %
CCenterpartiet1 01710,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6256,4 %
MPMiljöpartiet de gröna6146,3 %
KDKristdemokraterna5485,6 %
111911193033,1 %
VVänsterpartiet2582,6 %
Övriga partier1901,9 %

Kommunvalet 2014 i Båstad

Kommunvalet 2014 i Båstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 48024,8 %
BJPBJP2 14321,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 58715,9 %
CCenterpartiet1 13711,4 %
SDSverigedemokraterna8558,6 %
MPMiljöpartiet de gröna8098,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6816,8 %
KDKristdemokraterna2152,2 %
Övriga partier780,8 %

Partiernas utveckling i Båstad 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Båstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−9,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • MP
  • L
  • KD
  • Övr
  • V
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Båstad per valår
Parti200620102014201820222026
M41,7 %44,1 %34,7 %28,5 %25,8 %26,5 %
S18,3 %15,3 %18,2 %16,4 %20,7 %17,8 %
SD3,6 %5,6 %14,8 %21,5 %24,7 %19,8 %
C12,8 %12,1 %10,1 %11,4 %7,6 %9,4 %
MP3,7 %5,5 %6,3 %4,0 %4,2 %5,3 %
L7,6 %7,4 %6,1 %5,4 %6,2 %8,2 %
KD8,4 %7,2 %5,4 %8,5 %6,9 %8,5 %
Övr2,1 %0,9 %2,3 %1,1 %1,2 %1,3 %
V1,8 %1,9 %2,2 %3,3 %2,6 %3,1 %
Valdeltagande81,7 %85,3 %86,9 %88,9 %87,2 %87,2 %

Valdeltagande i Båstad 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Båstad 2014

Så skiljer sig Båstad från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 18,2 % i Båstad mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 12,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +11,3
  • C +4,0
  • SD +1,9
  • KD +0,8

Svagare än i riket

  • S −12,8
  • V −3,6
  • FI −1,4
  • MP −0,6

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Båstad, från 5,6 % till 14,8 % (+9,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 44,1 % till 34,7 % (−9,4).

  • M −9,4
  • SD +9,2
  • S +2,9
  • C −2,0
  • KD −1,8
  • FI +1,5
  • FP −1,3
  • MP +0,8

Valdeltagande i Båstad

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,9 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Båstad på plats 97 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Båstad är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,6 % i Förslöv Västra till 86,3 % i Grevie.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Båstad Västra (46,9 %) och sitt svagaste i Förslöv Östra (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 8, Socialdemokraterna i 1 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Båstad är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 24,8 % i kommunvalet mot 34,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,8 procentenheter.

  • M −9,8
  • SD −6,2
  • KD −3,2
  • S −2,3
  • MP +1,8
  • C +1,3
  • FP +0,7

Största parti i Båstad sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Båstad i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Båstad per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna26,5 %87,2 %
2022Moderaterna25,8 %87,2 %
2018Moderaterna28,5 %88,9 %
2014Moderaterna34,7 %86,9 %
2010Moderaterna44,1 %85,3 %
2006Moderaterna41,7 %81,7 %

Valresultat per valdistrikt i Båstad 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Båstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Båstad, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Båstad VästraM46,9 %M34,6 %82,7 %
Båstad ÖstraM38,2 %M25,6 %79,4 %
Förslöv VästraM26,6 %S20,3 %78,6 %
Förslöv ÖstraS31,7 %S26,7 %82,1 %
GrevieM26,4 %BJP27,0 %86,3 %
HovM39,6 %M29,6 %86,3 %
TorekovM42,9 %M34,9 %85,7 %
Västra KarupM29,7 %C22,0 %84,6 %
Östra KarupM38,3 %M27,8 %83,8 %

Utforska valdistrikten i Båstad på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2014 · Alla kommuner 2014