Valresultat Båstad 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Moderaterna största parti i Båstad med 25,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,1 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Båstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,2 %
- Röstberättigade
- 12 600
- Avgivna röster
- 10 981
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Båstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 810 | 25,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 690 | 24,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 258 | 20,7 % |
| CCenterpartiet | 832 | 7,6 % |
| KDKristdemokraterna | 747 | 6,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 678 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 461 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 286 | 2,6 % |
| Övriga partier | 126 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Båstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 118 | 29,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 391 | 22,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 803 | 17,1 % |
| KDKristdemokraterna | 928 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 837 | 7,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 652 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 354 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 347 | 3,3 % |
| Övriga partier | 138 | 1,3 % |
Kommunvalet 2022 i Båstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 456 | 32,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 840 | 17,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 557 | 14,5 % |
| BjäreBjärepartiet | 1 243 | 11,6 % |
| CCenterpartiet | 876 | 8,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 842 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 425 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 355 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 128 | 1,2 % |
| Övriga partier | 34 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Båstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Båstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+4,3 procentenheter).
- M
- SD
- S
- C
- KD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 41,7 % | 44,1 % | 34,7 % | 28,5 % | 25,8 % | 26,5 % |
| SD | 3,6 % | 5,6 % | 14,8 % | 21,5 % | 24,7 % | 19,8 % |
| S | 18,3 % | 15,3 % | 18,2 % | 16,4 % | 20,7 % | 17,8 % |
| C | 12,8 % | 12,1 % | 10,1 % | 11,4 % | 7,6 % | 9,4 % |
| KD | 8,4 % | 7,2 % | 5,4 % | 8,5 % | 6,9 % | 8,5 % |
| L | 7,6 % | 7,4 % | 6,1 % | 5,4 % | 6,2 % | 8,2 % |
| MP | 3,7 % | 5,5 % | 6,3 % | 4,0 % | 4,2 % | 5,3 % |
| V | 1,8 % | 1,9 % | 2,2 % | 3,3 % | 2,6 % | 3,1 % |
| Övr | 2,1 % | 0,9 % | 2,3 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 85,3 % | 86,9 % | 88,9 % | 87,2 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Båstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Båstad 2022
Så skiljer sig Båstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 20,7 % i Båstad mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 9,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,7
- SD +4,2
- L +1,6
- KD +1,5
Svagare än i riket
- S −9,6
- V −4,1
- MP −0,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Båstad, från 16,4 % till 20,7 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,4 % till 7,6 % (−3,7).
- S +4,3
- C −3,7
- SD +3,2
- M −2,7
- KD −1,7
- L +0,8
- V −0,6
- MP +0,3
Valdeltagande i Båstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,2 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Båstad på plats 62 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Båstad är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,3 % i Förslöv Västra till 89,9 % i Hemmeslöv-Riviera.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Båstad Västra (33,0 %) och sitt svagaste i Östra Karup (18,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 5, Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Båstad är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,5 % i kommunvalet mot 24,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,2 procentenheter.
- SD −10,2
- M +6,3
- S −3,6
- KD −3,6
- L +1,6
- C +0,5
- MP −0,3
Största parti i Båstad sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Båstad i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,5 % | 87,2 % |
| 2022 | Moderaterna | 25,8 % | 87,2 % |
| 2018 | Moderaterna | 28,5 % | 88,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 34,7 % | 86,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 44,1 % | 85,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 41,7 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Båstad 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Båstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Båstad Västra | M | 33,0 % | M | 45,2 % | 82,0 % |
| Båstad Östra | M | 29,2 % | M | 36,5 % | 82,4 % |
| Förslöv Västra | S | 25,0 % | M | 23,9 % | 81,3 % |
| Förslöv Östra | S | 31,6 % | S | 28,6 % | 83,4 % |
| Grevie | SD | 25,6 % | M | 26,3 % | 83,4 % |
| Hemmeslöv-Riviera | M | 31,2 % | M | 41,5 % | 89,9 % |
| Hov | M | 29,0 % | M | 34,5 % | 87,0 % |
| Torekov | M | 29,0 % | M | 28,9 % | 84,2 % |
| Västra Karup | SD | 24,4 % | M | 26,6 % | 85,8 % |
| Östra Karup | SD | 34,4 % | M | 25,7 % | 83,0 % |