Valresultat Klippan 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Klippan med 40,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (34,3 %). Valdeltagandet var 82,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Klippan ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,3 %
- Röstberättigade
- 12 988
- Avgivna röster
- 10 684
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Klippan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 4 250 | 40,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 498 | 23,7 % |
| MModeraterna | 1 651 | 15,6 % |
| KDKristdemokraterna | 697 | 6,6 % |
| CCenterpartiet | 432 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 369 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 243 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 229 | 2,2 % |
| Övriga partier | 181 | 1,7 % |
Regionvalet 2022 i Klippan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 673 | 34,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 741 | 25,9 % |
| MModeraterna | 1 848 | 17,5 % |
| KDKristdemokraterna | 806 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 472 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 419 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 259 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 201 | 1,9 % |
| Övriga partier | 145 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Klippan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 641 | 34,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 544 | 24,0 % |
| MModeraterna | 1 757 | 16,6 % |
| CCenterpartiet | 607 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 606 | 5,7 % |
| VFKVÅR FRAMTID - KLIPPAN | 505 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 333 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 322 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 200 | 1,9 % |
| Övriga partier | 95 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Klippan 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Klippan i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,6 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 7,5 % | 12,3 % | 25,6 % | 36,6 % | 40,3 % | 36,7 % |
| S | 38,5 % | 31,9 % | 33,7 % | 24,2 % | 23,7 % | 21,2 % |
| M | 26,8 % | 30,9 % | 19,1 % | 15,7 % | 15,6 % | 17,3 % |
| KD | 6,5 % | 5,2 % | 4,1 % | 6,7 % | 6,6 % | 7,2 % |
| C | 7,3 % | 5,7 % | 5,3 % | 5,8 % | 4,1 % | 4,1 % |
| V | 2,9 % | 4,0 % | 3,4 % | 4,0 % | 3,5 % | 4,9 % |
| MP | 2,5 % | 3,7 % | 3,8 % | 2,2 % | 2,3 % | 3,1 % |
| L | 5,3 % | 5,1 % | 2,8 % | 3,1 % | 2,2 % | 4,0 % |
| Övr | 2,6 % | 1,2 % | 2,3 % | 1,5 % | 1,7 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 75,4 % | 80,1 % | 81,9 % | 84,2 % | 82,3 % | 81,3 % |
Valdeltagande i Klippan 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Klippan 2022
Så skiljer sig Klippan från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 40,3 % i Klippan mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 19,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +19,7
- KD +1,3
Svagare än i riket
- S −6,6
- M −3,5
- V −3,2
- MP −2,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Klippan, från 36,6 % till 40,3 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 5,8 % till 4,1 % (−1,7).
- SD +3,6
- C −1,7
- L −0,9
- V −0,5
- S −0,5
- KD −0,1
- M −0,1
- MP +0,1
Valdeltagande i Klippan
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,3 %, vilket är 2,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Klippan på plats 246 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Klippan är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,9 % i Klippan SÖ-Nyslätt-Elfdalen till 86,1 % i Storäng-Vedby mfl.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Krika-Bonnarp-Nybygget (44,1 %) och sitt svagaste i Klippan N-Gråmanstorp mfl (36,8 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Klippan är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 34,3 % i kommunvalet mot 40,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.
- SD −6,0
- C +1,6
- M +0,9
- KD −0,9
- V −0,4
- S +0,3
Största parti i Klippan sedan 2006
Största parti har skiftat i Klippan under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 36,7 % | 81,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 40,3 % | 82,3 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 36,6 % | 84,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 81,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 80,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 75,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Klippan 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Klippan. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Klippan N-Gråmanstorp mfl | SD | 36,8 % | SD | 31,8 % | 72,5 % |
| Klippan NÖ-Solslätt | SD | 39,6 % | SD | 35,5 % | 80,4 % |
| Klippan SÖ-Nyslätt-Elfdalen | SD | 38,8 % | SD | 34,4 % | 69,9 % |
| Klippan V | SD | 41,3 % | SD | 34,9 % | 73,2 % |
| Krika-Bonnarp-Nybygget | SD | 44,1 % | SD | 37,7 % | 83,1 % |
| Ljungbyhed N | SD | 42,7 % | SD | 33,8 % | 78,0 % |
| Ljungbyhed S | SD | 40,3 % | SD | 29,7 % | 80,7 % |
| Riseberga-Färingtofta mfl | SD | 38,1 % | SD | 30,9 % | 83,1 % |
| Stidsvig | SD | 42,3 % | SD | 36,0 % | 83,8 % |
| Storäng-Vedby mfl | SD | 39,9 % | SD | 36,4 % | 86,1 % |
| Östra Ljungby | SD | 41,6 % | SD | 36,2 % | 79,4 % |