Valresultat Klippan 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Klippan med 36,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (30,3 %). Valdeltagandet var 84,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Klippan ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,2 %
- Röstberättigade
- 12 689
- Avgivna röster
- 10 685
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Klippan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 860 | 36,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 547 | 24,2 % |
| MModeraterna | 1 657 | 15,7 % |
| KDKristdemokraterna | 711 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 612 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 423 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 326 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 237 | 2,2 % |
| Övriga partier | 162 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2018 i Klippan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 368 | 31,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 751 | 25,9 % |
| MModeraterna | 1 887 | 17,8 % |
| KDKristdemokraterna | 832 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 634 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 435 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 344 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 248 | 2,3 % |
| Övriga partier | 104 | 1,0 % |
Kommunvalet 2018 i Klippan
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 245 | 30,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 605 | 24,3 % |
| MModeraterna | 1 840 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 738 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 644 | 6,0 % |
| VFKVFK | 585 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 376 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 340 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 275 | 2,6 % |
| Övriga partier | 51 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Klippan 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Klippan i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+11,0 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 7,5 % | 12,3 % | 25,6 % | 36,6 % | 40,3 % | 36,7 % |
| S | 38,5 % | 31,9 % | 33,7 % | 24,2 % | 23,7 % | 21,2 % |
| M | 26,8 % | 30,9 % | 19,1 % | 15,7 % | 15,6 % | 17,3 % |
| KD | 6,5 % | 5,2 % | 4,1 % | 6,7 % | 6,6 % | 7,2 % |
| C | 7,3 % | 5,7 % | 5,3 % | 5,8 % | 4,1 % | 4,1 % |
| V | 2,9 % | 4,0 % | 3,4 % | 4,0 % | 3,5 % | 4,9 % |
| L | 5,3 % | 5,1 % | 2,8 % | 3,1 % | 2,2 % | 4,0 % |
| MP | 2,5 % | 3,7 % | 3,8 % | 2,2 % | 2,3 % | 3,1 % |
| Övr | 2,6 % | 1,2 % | 2,3 % | 1,5 % | 1,7 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 75,4 % | 80,1 % | 81,9 % | 84,2 % | 82,3 % | 81,3 % |
Valdeltagande i Klippan 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Klippan 2018
Så skiljer sig Klippan från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 36,6 % i Klippan mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 19,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +19,1
- KD +0,4
Svagare än i riket
- M −4,1
- S −4,1
- V −4,0
- C −2,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Klippan, från 25,6 % till 36,6 % (+11,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,7 % till 24,2 % (−9,5).
- SD +11,0
- S −9,5
- M −3,4
- KD +2,7
- MP −1,6
- FI −1,1
- V +0,6
- C +0,5
Valdeltagande i Klippan
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,2 %, vilket är 3,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Klippan på plats 262 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Klippan är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,4 % i Klippan N-Gråmanstorp mfl till 86,9 % i Storäng-Vedby mfl.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östra Ljungby-Stidsvig mfl (40,0 %) och sitt svagaste i Klippan N-Gråmanstorp mfl (32,6 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Klippan är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 30,3 % i kommunvalet mot 36,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.
- SD −6,3
- M +1,5
- C +1,1
- KD −0,7
- V −0,5
- S +0,2
- L +0,1
Största parti i Klippan sedan 2006
Största parti har skiftat i Klippan under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 36,7 % | 81,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 40,3 % | 82,3 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 36,6 % | 84,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,7 % | 81,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 80,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 75,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Klippan 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Klippan. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Klippan N-Gråmanstorp mfl | SD | 32,6 % | S | 29,2 % | 74,4 % |
| Klippan NÖ-Solslätt | SD | 37,6 % | SD | 31,7 % | 84,5 % |
| Klippan SÖ-Nyslätt-Elfdalen | SD | 36,5 % | SD | 33,8 % | 76,5 % |
| Klippan V | SD | 34,6 % | S | 35,2 % | 77,2 % |
| Krika-Bonnarp-Nybygget | SD | 37,3 % | SD | 32,0 % | 84,0 % |
| Ljungbyhed-Spången | SD | 38,0 % | SD | 27,2 % | 81,9 % |
| Riseberga-Färingtofta mfl | SD | 38,0 % | SD | 30,0 % | 86,2 % |
| Storäng-Vedby mfl | SD | 36,4 % | SD | 31,9 % | 86,9 % |
| Östra Ljungby-Stidsvig mfl | SD | 40,0 % | SD | 32,0 % | 82,7 % |