Valresultat Vellinge 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Vellinge med 39,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (50,4 %). Valdeltagandet var 93,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vellinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 93,1 %
- Röstberättigade
- 27 231
- Avgivna röster
- 25 360
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Vellinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 9 988 | 39,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 946 | 23,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 672 | 10,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 881 | 7,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 832 | 7,3 % |
| CCenterpartiet | 1 829 | 7,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 559 | 2,2 % |
| VVänsterpartiet | 331 | 1,3 % |
| Övriga partier | 207 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2018 i Vellinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 512 | 46,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 064 | 16,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 812 | 11,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 334 | 9,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 629 | 6,5 % |
| CCenterpartiet | 1 511 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 608 | 2,4 % |
| VVänsterpartiet | 341 | 1,4 % |
| Övriga partier | 195 | 0,8 % |
Kommunvalet 2018 i Vellinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 12 698 | 50,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 473 | 13,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 388 | 13,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 002 | 7,9 % |
| CCenterpartiet | 1 883 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 819 | 3,3 % |
| KDKristdemokraterna | 514 | 2,0 % |
| Övriga partier | 406 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Vellinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vellinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−9,0 procentenheter).
- M
- SD
- S
- KD
- L
- C
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 55,7 % | 59,1 % | 48,6 % | 39,6 % | 35,7 % | 36,8 % |
| SD | 4,2 % | 7,0 % | 16,5 % | 23,6 % | 25,3 % | 21,2 % |
| S | 16,9 % | 9,4 % | 12,0 % | 10,6 % | 14,8 % | 11,6 % |
| KD | 5,7 % | 6,2 % | 4,6 % | 7,5 % | 6,3 % | 7,4 % |
| L | 8,8 % | 8,7 % | 7,9 % | 7,3 % | 7,6 % | 9,7 % |
| C | 3,7 % | 4,3 % | 4,3 % | 7,2 % | 6,1 % | 7,9 % |
| MP | 1,9 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,2 % | 3,1 % |
| V | 1,1 % | 0,9 % | 1,0 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,4 % | 1,6 % | 0,8 % | 0,7 % | 0,9 % |
| Valdeltagande | 87,8 % | 90,8 % | 91,4 % | 93,1 % | 91,6 % | 91,1 % |
Valdeltagande i Vellinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vellinge 2018
Så skiljer sig Vellinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 39,6 % i Vellinge mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 19,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +19,7
- SD +6,0
- L +1,8
- KD +1,1
Svagare än i riket
- S −17,7
- V −6,7
- MP −2,2
- C −1,4
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Vellinge, från 16,5 % till 23,6 % (+7,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 48,6 % till 39,6 % (−9,0).
- M −9,0
- SD +7,1
- C +2,9
- KD +2,8
- MP −1,4
- S −1,4
- FI −0,9
- L −0,6
Valdeltagande i Vellinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 93,1 %, vilket är 5,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Vellinge på plats 3 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Vellinge är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 85,8 % i Vellinge centrum till 93,1 % i Räng.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ljunghusen västra (54,9 %) och sitt svagaste i Östra Grevie (25,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 14, Sverigedemokraterna i 5 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vellinge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 50,4 % i kommunvalet mot 39,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,9 procentenheter.
- M +10,9
- SD −10,1
- L +6,5
- KD −5,4
- S −2,6
- C +0,2
Största parti i Vellinge sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Vellinge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 36,8 % | 91,1 % |
| 2022 | Moderaterna | 35,7 % | 91,6 % |
| 2018 | Moderaterna | 39,6 % | 93,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 48,6 % | 91,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 59,1 % | 90,8 % |
| 2006 | Moderaterna | 55,7 % | 87,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Vellinge 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Vellinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Eskilstorp | M | 35,9 % | M | 59,2 % | 92,5 % |
| Falsterbo norra | M | 44,1 % | M | 52,2 % | 88,4 % |
| Falsterbo södra | M | 49,3 % | M | 50,5 % | 88,1 % |
| Hököpinge-Gessie | SD | 32,3 % | M | 50,4 % | 90,9 % |
| Höllviken centrum | M | 42,7 % | M | 50,5 % | 89,1 % |
| Höllviken östra | M | 42,7 % | M | 51,6 % | 92,8 % |
| Höllviken-Höllviksstrand | M | 46,2 % | M | 51,7 % | 91,9 % |
| Höllviken-Kämpinge | M | 42,9 % | M | 53,1 % | 90,6 % |
| Ljunghusen västra | M | 54,9 % | M | 48,0 % | 87,8 % |
| Ljunghusen östra | M | 46,9 % | M | 45,2 % | 90,4 % |
| Räng | M | 44,0 % | M | 50,8 % | 93,1 % |
| Skanör norra | M | 42,0 % | M | 47,3 % | 91,1 % |
| Skanör södra | M | 42,9 % | M | 50,0 % | 89,2 % |
| Stora Hammar | M | 35,7 % | M | 47,6 % | 90,3 % |
| Vellinge centrum | SD | 33,3 % | M | 48,4 % | 85,8 % |
| Vellinge södra | M | 39,7 % | M | 57,7 % | 92,3 % |
| Vellinge väster | SD | 31,9 % | M | 51,9 % | 86,4 % |
| Västra Ingelstad | SD | 29,8 % | M | 44,6 % | 89,3 % |
| Östra Grevie | SD | 33,5 % | M | 47,8 % | 91,8 % |