Valresultat Kristianstad 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Kristianstad med 26,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (25,5 %). Valdeltagandet var 86,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kristianstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 43 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,3 %
- Röstberättigade
- 63 119
- Avgivna röster
- 54 499
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 14 275 | 26,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 132 | 26,2 % |
| MModeraterna | 11 761 | 21,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 324 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 3 159 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 996 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 223 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 504 | 2,8 % |
| Övriga partier | 583 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2018 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 711 | 27,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 232 | 22,6 % |
| MModeraterna | 11 197 | 20,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 238 | 9,7 % |
| KDKristdemokraterna | 3 201 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 3 130 | 5,8 % |
| VVänsterpartiet | 2 403 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 465 | 2,7 % |
| Övriga partier | 444 | 0,8 % |
Kommunvalet 2018 i Kristianstad
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 13 856 | 25,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 12 504 | 23,0 % |
| MModeraterna | 10 547 | 19,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 7 455 | 13,7 % |
| CCenterpartiet | 3 226 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 501 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 2 276 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 499 | 2,8 % |
| Övriga partier | 393 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Kristianstad 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kristianstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,0 procentenheter).
- SD
- S
- M
- L
- C
- KD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,4 % | 11,8 % | 21,5 % | 26,5 % | 28,8 % | 24,0 % |
| S | 36,7 % | 28,6 % | 29,8 % | 26,2 % | 25,8 % | 24,7 % |
| M | 26,3 % | 31,6 % | 22,5 % | 21,8 % | 21,9 % | 22,1 % |
| L | 9,8 % | 9,0 % | 6,4 % | 6,2 % | 4,8 % | 6,4 % |
| C | 7,5 % | 5,4 % | 5,2 % | 5,9 % | 4,6 % | 4,7 % |
| KD | 4,8 % | 3,8 % | 3,3 % | 5,6 % | 5,5 % | 5,9 % |
| V | 3,7 % | 3,3 % | 3,1 % | 4,1 % | 4,5 % | 7,9 % |
| MP | 3,7 % | 5,5 % | 5,9 % | 2,8 % | 2,6 % | 3,2 % |
| Övr | 3,2 % | 1,0 % | 2,4 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,1 % | 84,0 % | 84,6 % | 86,3 % | 83,1 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Kristianstad 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kristianstad 2018
Så skiljer sig Kristianstad från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 26,5 % i Kristianstad mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,9
- M +2,0
- L +0,7
Svagare än i riket
- V −3,9
- C −2,8
- S −2,1
- MP −1,6
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Kristianstad, från 21,5 % till 26,5 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,8 % till 26,2 % (−3,6).
- SD +5,0
- S −3,6
- MP −3,1
- KD +2,3
- FI −1,4
- V +1,0
- C +0,7
- M −0,7
Valdeltagande i Kristianstad
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,3 %, vilket är 0,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Kristianstad på plats 197 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kristianstad är indelad i 43 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,3 % i Gamlegården2 till 90,9 % i Åhus Äspet norra.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tollarp-Linderöd-Äsphult (38,2 %) och sitt svagaste i Gamlegården2 (14,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 18, Socialdemokraterna i 15, Moderaterna i 10 av 43 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kristianstad är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 13,7 % i kommunvalet mot 6,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.
- L +7,6
- SD −3,4
- M −2,4
- KD −0,9
- S −0,7
- C +0,1
- V +0,1
Största parti i Kristianstad sedan 2006
Största parti har skiftat i Kristianstad under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,7 % | 84,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 28,8 % | 83,1 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 26,5 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 84,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 84,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 80,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kristianstad 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 43 valdistrikten i Kristianstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bäckaskog | SD | 37,4 % | SD | 33,9 % | 88,8 % |
| Centrum | S | 28,3 % | S | 26,4 % | 72,9 % |
| Charlottesborg - Härlöv | S | 41,0 % | S | 41,5 % | 71,6 % |
| Degeberga - Hörröd - Huaröd | SD | 34,4 % | SD | 30,6 % | 87,1 % |
| Egna Hem - Parkstaden | M | 29,2 % | M | 25,1 % | 83,3 % |
| Everödsbygden | SD | 37,3 % | SD | 34,5 % | 84,0 % |
| Fjälkinge - Nymö | SD | 36,4 % | SD | 34,1 % | 87,4 % |
| Färlöv | SD | 30,1 % | SD | 26,3 % | 87,4 % |
| Gamlegården1 | S | 62,7 % | S | 57,4 % | 65,8 % |
| Gamlegården2 | S | 64,7 % | S | 56,5 % | 65,3 % |
| Gustav Adolf - Rinkaby | SD | 32,5 % | SD | 29,0 % | 88,5 % |
| Hammar | S | 28,7 % | S | 26,9 % | 85,1 % |
| Hammarslund - Gamla Hammar - Araslöv | M | 30,2 % | M | 27,6 % | 89,8 % |
| Hedentorp - Åsum | S | 30,0 % | S | 28,7 % | 87,0 % |
| Kulltorp - Sommarlust | S | 27,6 % | S | 26,9 % | 84,6 % |
| Köpinge | SD | 33,4 % | SD | 31,6 % | 87,4 % |
| Lyckans Höjd | S | 30,2 % | S | 29,3 % | 78,3 % |
| Nosaby | S | 30,4 % | S | 27,9 % | 86,4 % |
| Näsby norra | S | 41,6 % | S | 41,3 % | 77,6 % |
| Näsby södra | S | 29,9 % | S | 29,5 % | 77,4 % |
| Oppmanna - Vånga - Arkelstorp | SD | 31,4 % | SD | 28,1 % | 87,3 % |
| Skepparslöv | SD | 28,2 % | S | 23,2 % | 90,6 % |
| Söder | M | 26,2 % | M | 23,1 % | 82,3 % |
| Söder-Udden | S | 29,8 % | S | 28,2 % | 82,4 % |
| Tollarp centrum norra | SD | 33,1 % | SD | 31,5 % | 83,9 % |
| Tollarp centrum södra | SD | 37,2 % | SD | 33,5 % | 82,0 % |
| Tollarp-Linderöd-Äsphult | SD | 38,2 % | SD | 35,7 % | 83,5 % |
| Träne-Djurröd | SD | 33,1 % | SD | 30,9 % | 84,1 % |
| Vilan-Långebro | S | 37,0 % | S | 36,5 % | 78,6 % |
| Vittskövle-Maglehem | M | 24,3 % | M | 22,0 % | 87,4 % |
| Vä | SD | 27,5 % | SD | 24,0 % | 89,3 % |
| Åhus centrum | M | 30,1 % | M | 32,5 % | 87,0 % |
| Åhus Transval-Sånna | SD | 26,0 % | M | 25,6 % | 83,6 % |
| Åhus Vanneberga-Östra Sand | M | 33,9 % | M | 28,0 % | 88,3 % |
| Åhus Vattentornet-Ripa | M | 30,5 % | M | 25,1 % | 90,9 % |
| Åhus Äspet norra | M | 41,2 % | M | 37,1 % | 90,9 % |
| Åhus Äspet-Yngsjö | SD | 27,9 % | M | 25,3 % | 88,4 % |
| Åhus-Täppet | M | 30,9 % | M | 27,5 % | 89,9 % |
| Önnestad-Norra Strö | SD | 30,3 % | SD | 27,2 % | 86,4 % |
| Östermalm | M | 26,9 % | M | 25,2 % | 83,2 % |
| Österslöv-Fjälkestad | SD | 26,3 % | SD | 22,4 % | 86,7 % |
| Österäng | S | 45,4 % | S | 44,3 % | 68,8 % |
| Östra Fäladen | S | 35,5 % | S | 35,7 % | 81,5 % |