Valresultat Ängelholm 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Ängelholm med 25,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (29,6 %). Valdeltagandet var 87,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ängelholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,4 %
- Röstberättigade
- 32 502
- Avgivna röster
- 28 418
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Ängelholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 113 | 25,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 819 | 24,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 276 | 22,3 % |
| CCenterpartiet | 2 274 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 067 | 7,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 315 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 046 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 895 | 3,2 % |
| Övriga partier | 329 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Ängelholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 910 | 28,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 887 | 25,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 180 | 18,9 % |
| CCenterpartiet | 2 237 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 020 | 7,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 159 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 016 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 801 | 2,9 % |
| Övriga partier | 268 | 1,0 % |
Kommunvalet 2018 i Ängelholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 8 221 | 29,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 462 | 23,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 790 | 17,2 % |
| CCenterpartiet | 2 386 | 8,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 412 | 5,1 % |
| EPEP | 1 371 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 348 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 943 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 784 | 2,8 % |
| Övriga partier | 89 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Ängelholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Ängelholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,7 procentenheter).
- M
- SD
- S
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,6 % | 40,7 % | 29,5 % | 25,3 % | 22,9 % | 24,8 % |
| SD | 4,8 % | 7,6 % | 17,6 % | 24,2 % | 28,0 % | 24,2 % |
| S | 27,7 % | 22,6 % | 26,5 % | 22,3 % | 25,7 % | 23,1 % |
| C | 7,1 % | 6,5 % | 6,2 % | 8,1 % | 5,8 % | 6,3 % |
| KD | 7,4 % | 5,8 % | 4,7 % | 7,3 % | 6,2 % | 7,4 % |
| L | 7,1 % | 6,5 % | 4,7 % | 4,7 % | 3,9 % | 5,5 % |
| V | 2,7 % | 2,7 % | 2,7 % | 3,7 % | 3,1 % | 3,8 % |
| MP | 3,6 % | 6,0 % | 6,0 % | 3,2 % | 3,4 % | 3,9 % |
| Övr | 4,0 % | 1,5 % | 2,3 % | 1,2 % | 1,1 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 80,7 % | 83,7 % | 85,7 % | 87,4 % | 85,9 % | 86,3 % |
Valdeltagande i Ängelholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Ängelholm 2018
Så skiljer sig Ängelholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 24,2 % i Ängelholm mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,7
- M +5,4
- KD +1,0
Svagare än i riket
- S −6,0
- V −4,3
- MP −1,2
- L −0,8
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Ängelholm, från 17,6 % till 24,2 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,5 % till 25,3 % (−4,2).
- SD +6,7
- M −4,2
- S −4,1
- MP −2,8
- KD +2,7
- C +1,9
- FI −1,3
- V +1,0
Valdeltagande i Ängelholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,4 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ängelholm på plats 143 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Ängelholm är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,3 % i Willan till 91,4 % i Pomona.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Magnarp (34,2 %) och sitt svagaste i Willan (16,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 9, Sverigedemokraterna i 7, Socialdemokraterna i 6 av 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ängelholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,2 % i kommunvalet mot 24,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,0 procentenheter.
- SD −7,0
- M +4,3
- KD −2,5
- S +0,9
- V −0,9
- C +0,5
- L +0,4
- MP +0,2
Största parti i Ängelholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Ängelholm under perioden 2006–2018: Moderaterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 24,8 % | 86,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 28,0 % | 85,9 % |
| 2018 | Moderaterna | 25,3 % | 87,4 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,5 % | 85,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 40,7 % | 83,7 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,6 % | 80,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Ängelholm 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Ängelholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ausås-Strövelstorp | SD | 32,8 % | M | 26,6 % | 82,2 % |
| Centrum N | M | 24,9 % | M | 30,4 % | 80,5 % |
| Centrum S | M | 28,0 % | M | 32,6 % | 80,9 % |
| Danielslund | M | 33,5 % | M | 32,5 % | 85,5 % |
| Hjärnarp N | SD | 30,8 % | M | 28,0 % | 88,5 % |
| Hjärnarp S | SD | 27,6 % | M | 22,1 % | 86,3 % |
| Höja-Starby | SD | 33,3 % | M | 29,5 % | 83,8 % |
| Kungsgården | S | 33,8 % | S | 36,0 % | 80,6 % |
| Magnarp | M | 34,2 % | M | 40,7 % | 89,3 % |
| Munka Ljungby N | SD | 27,0 % | M | 24,1 % | 83,2 % |
| Munka Ljungby S | SD | 29,5 % | M | 25,5 % | 83,1 % |
| Nya Torg | S | 27,8 % | S | 31,2 % | 78,7 % |
| Pomona | M | 33,4 % | M | 42,1 % | 91,4 % |
| Rebbelberga | M | 27,0 % | M | 33,0 % | 84,9 % |
| Skälderviken | M | 33,7 % | M | 41,5 % | 88,3 % |
| Skörpinge | M | 30,1 % | M | 37,6 % | 87,9 % |
| Sockerbruket | S | 32,0 % | S | 32,0 % | 85,4 % |
| Södra Utmarken | S | 28,2 % | S | 28,4 % | 87,4 % |
| Tåssjö-Össjö | SD | 41,3 % | SD | 32,1 % | 83,9 % |
| Vejbystrand | M | 30,6 % | M | 35,6 % | 84,3 % |
| Willan | S | 32,0 % | S | 34,1 % | 71,3 % |
| Ängavången | S | 26,2 % | M | 29,8 % | 81,9 % |