Valresultat Höganäs 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Moderaterna största parti i Höganäs med 27,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (40,1 %). Valdeltagandet var 88,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Höganäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,9 %
- Röstberättigade
- 19 975
- Avgivna röster
- 17 758
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2018 i Höganäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 813 | 27,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 603 | 20,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 591 | 20,4 % |
| CCenterpartiet | 1 513 | 8,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 321 | 7,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 173 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 784 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 599 | 3,4 % |
| Övriga partier | 216 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2018 i Höganäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 407 | 31,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 846 | 22,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 604 | 15,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 502 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 1 271 | 7,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 193 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 750 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 662 | 3,8 % |
| Övriga partier | 176 | 1,0 % |
Kommunvalet 2018 i Höganäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 042 | 40,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 153 | 17,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 160 | 12,3 % |
| CCenterpartiet | 1 469 | 8,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 346 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 080 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 786 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 494 | 2,8 % |
| Övriga partier | 47 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Höganäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Höganäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har M gjort (−6,6 procentenheter).
- M
- SD
- S
- C
- KD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 37,1 % | 42,4 % | 33,9 % | 27,3 % | 25,1 % | 26,3 % |
| SD | 4,2 % | 6,4 % | 14,8 % | 20,5 % | 23,6 % | 19,5 % |
| S | 27,5 % | 20,2 % | 22,0 % | 20,4 % | 24,3 % | 21,3 % |
| C | 5,8 % | 5,4 % | 5,3 % | 8,6 % | 6,6 % | 8,2 % |
| KD | 7,9 % | 6,7 % | 5,4 % | 7,5 % | 5,7 % | 6,7 % |
| L | 8,3 % | 9,1 % | 6,4 % | 6,7 % | 5,9 % | 7,6 % |
| MP | 3,9 % | 5,9 % | 6,3 % | 4,5 % | 4,5 % | 5,5 % |
| V | 2,4 % | 2,6 % | 3,0 % | 3,4 % | 3,1 % | 3,7 % |
| Övr | 2,9 % | 1,5 % | 3,0 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 85,9 % | 87,7 % | 88,9 % | 87,8 % | 87,5 % |
Valdeltagande i Höganäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Höganäs 2018
Så skiljer sig Höganäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 20,4 % i Höganäs mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +7,5
- SD +2,9
- KD +1,2
- L +1,2
Svagare än i riket
- S −7,9
- V −4,6
- C −0,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Höganäs, från 14,8 % till 20,5 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 33,9 % till 27,3 % (−6,6).
- M −6,6
- SD +5,7
- C +3,3
- KD +2,1
- MP −1,9
- FI −1,7
- S −1,6
- V +0,5
Valdeltagande i Höganäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,9 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Höganäs på plats 62 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Höganäs är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,8 % i Höganäs S till 91,4 % i Lerberget N.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Viken S (49,2 %) och sitt svagaste i Höganäs SÖ (17,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 8, Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 2 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Höganäs är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 40,1 % i kommunvalet mot 27,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,7 procentenheter.
- M +12,7
- SD −8,2
- KD −3,0
- S −2,5
- MP +1,7
- L +1,0
- V −0,6
- C −0,2
Största parti i Höganäs sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Höganäs i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,3 % | 87,5 % |
| 2022 | Moderaterna | 25,1 % | 87,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,3 % | 88,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 33,9 % | 87,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,4 % | 85,9 % |
| 2006 | Moderaterna | 37,1 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Höganäs 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Höganäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Höganäs C | S | 27,0 % | M | 36,4 % | 85,2 % |
| Höganäs NV | SD | 25,1 % | M | 35,3 % | 86,7 % |
| Höganäs NÖ - Väsby | S | 29,7 % | M | 34,0 % | 82,1 % |
| Höganäs S | S | 28,4 % | M | 41,0 % | 80,8 % |
| Höganäs SÖ | S | 34,8 % | M | 32,1 % | 82,4 % |
| Höganäs Ö - Ingelsträde | S | 29,7 % | M | 29,4 % | 83,2 % |
| Jonstorp V | M | 28,6 % | M | 39,4 % | 91,2 % |
| Jonstorp Ö | SD | 25,2 % | M | 36,1 % | 88,3 % |
| Lerberget N | M | 31,0 % | M | 49,7 % | 91,4 % |
| Lerberget S | M | 29,2 % | M | 47,7 % | 89,6 % |
| Nyhamn V | M | 32,0 % | M | 45,9 % | 86,7 % |
| Nyhamn Ö - Brunnby | M | 25,1 % | M | 39,2 % | 88,1 % |
| Viken N | M | 39,1 % | M | 48,1 % | 89,8 % |
| Viken S | M | 49,2 % | M | 45,8 % | 86,6 % |
| Viken Ö | M | 37,8 % | M | 44,6 % | 88,4 % |