Valresultat Östra Göinge 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Östra Göinge med 33,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (42,1 %). Valdeltagandet var 86,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östra Göinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Östra Göinge på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,6 %
Röstberättigade
10 252
Avgivna röster
8 878
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2018 i Östra Göinge

Riksdagsvalet 2018 i Östra Göinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 91333,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 41827,6 %
MModeraterna1 58718,1 %
CCenterpartiet5175,9 %
KDKristdemokraterna5095,8 %
VVänsterpartiet3333,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2112,4 %
MPMiljöpartiet de gröna1802,1 %
Övriga partier790,9 %

Landstingsvalet 2018 i Östra Göinge

Landstingsvalet 2018 i Östra Göinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 76731,3 %
SDSverigedemokraterna2 10523,8 %
MModeraterna2 03923,1 %
KDKristdemokraterna5796,5 %
CCenterpartiet5476,2 %
VVänsterpartiet3403,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2733,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1501,7 %
Övriga partier440,5 %

Kommunvalet 2018 i Östra Göinge

Kommunvalet 2018 i Östra Göinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 79542,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 95621,7 %
SDSverigedemokraterna1 46416,3 %
CCenterpartiet4925,5 %
MGMG3523,9 %
KDKristdemokraterna3103,4 %
VVänsterpartiet2472,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1792,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1211,3 %
Övriga partier931,0 %

Partiernas utveckling i Östra Göinge 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Östra Göinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−8,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Östra Göinge per valår
Parti200620102014201820222026
SD5,8 %13,7 %26,0 %33,3 %38,0 %31,1 %
S46,2 %36,4 %35,8 %27,6 %25,4 %24,3 %
M18,4 %24,8 %16,4 %18,1 %17,3 %20,7 %
C8,3 %6,2 %5,8 %5,9 %4,4 %4,4 %
KD7,0 %4,2 %3,7 %5,8 %6,1 %5,9 %
V3,7 %3,5 %3,3 %3,8 %3,2 %5,8 %
L5,7 %6,0 %3,1 %2,4 %2,2 %3,9 %
MP2,6 %4,3 %3,7 %2,1 %2,0 %2,4 %
Övr2,4 %1,0 %2,2 %0,9 %1,4 %1,4 %
Valdeltagande79,3 %83,6 %85,5 %86,6 %84,2 %83,8 %

Valdeltagande i Östra Göinge 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Östra Göinge 2018

Så skiljer sig Östra Göinge från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 33,3 % i Östra Göinge mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 15,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +15,8

Svagare än i riket

  • V −4,2
  • L −3,1
  • C −2,7
  • MP −2,4

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Östra Göinge, från 26,0 % till 33,3 % (+7,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,8 % till 27,6 % (−8,1).

  • S −8,1
  • SD +7,3
  • KD +2,1
  • M +1,7
  • MP −1,6
  • FI −1,1
  • L −0,7
  • V +0,5

Valdeltagande i Östra Göinge

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,6 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Östra Göinge på plats 187 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Östra Göinge är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,2 % i Sibbhult till 88,0 % i Knislinge Väster.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Knislinge Öster (35,6 %) och sitt svagaste i Broby Öster (30,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 6, Socialdemokraterna i 2 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östra Göinge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 42,1 % i kommunvalet mot 18,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 24,0 procentenheter.

  • M +24,0
  • SD −17,1
  • S −5,9
  • KD −2,4
  • V −1,1
  • C −0,4

Största parti i Östra Göinge sedan 2006

Största parti har skiftat i Östra Göinge under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Östra Göinge per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna31,1 %83,8 %
2022Sverigedemokraterna38,0 %84,2 %
2018Sverigedemokraterna33,3 %86,6 %
2014Socialdemokraterna35,8 %85,5 %
2010Socialdemokraterna36,4 %83,6 %
2006Socialdemokraterna46,2 %79,3 %

Valresultat per valdistrikt i Östra Göinge 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Östra Göinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Östra Göinge, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Broby VästerSD33,5 %M47,9 %86,5 %
Broby ÖsterSD30,5 %M42,2 %83,3 %
GlimåkraSD34,4 %M41,2 %84,2 %
HanaskogS34,5 %M35,4 %82,6 %
HjärsåsSD35,3 %M42,8 %84,9 %
Knislinge VästerSD32,6 %M49,4 %88,0 %
Knislinge ÖsterSD35,6 %M41,2 %82,9 %
SibbhultS35,1 %M36,3 %80,2 %

Utforska valdistrikten i Östra Göinge på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2018 · Alla kommuner 2018