Valresultat Östra Göinge 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Östra Göinge med 36,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,5 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Östra Göinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Östra Göinge på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,6 %
Röstberättigade
10 531
Avgivna röster
8 801
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Östra Göinge

Riksdagsvalet 2010 i Östra Göinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 15036,4 %
MModeraterna2 14224,8 %
SDSverigedemokraterna1 18813,7 %
CCenterpartiet5346,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5196,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3704,3 %
KDKristdemokraterna3594,2 %
VVänsterpartiet2993,5 %
Övriga partier841,0 %

Landstingsvalet 2010 i Östra Göinge

Landstingsvalet 2010 i Östra Göinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 33539,3 %
MModeraterna1 91022,5 %
SDSverigedemokraterna96111,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5766,8 %
CCenterpartiet5536,5 %
KDKristdemokraterna4094,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3223,8 %
VVänsterpartiet2663,1 %
Övriga partier1461,7 %

Kommunvalet 2010 i Östra Göinge

Kommunvalet 2010 i Östra Göinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 03235,5 %
MModeraterna2 11524,8 %
SDSverigedemokraterna94011,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7368,6 %
CCenterpartiet6517,6 %
KDKristdemokraterna4415,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3333,9 %
VVänsterpartiet2783,3 %
Övriga partier50,1 %

Partiernas utveckling i Östra Göinge 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Östra Göinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−9,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • L
  • MP
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Östra Göinge per valår
Parti200620102014201820222026
S46,2 %36,4 %35,8 %27,6 %25,4 %24,3 %
M18,4 %24,8 %16,4 %18,1 %17,3 %20,7 %
SD5,8 %13,7 %26,0 %33,3 %38,0 %31,1 %
C8,3 %6,2 %5,8 %5,9 %4,4 %4,4 %
L5,7 %6,0 %3,1 %2,4 %2,2 %3,9 %
MP2,6 %4,3 %3,7 %2,1 %2,0 %2,4 %
KD7,0 %4,2 %3,7 %5,8 %6,1 %5,9 %
V3,7 %3,5 %3,3 %3,8 %3,2 %5,8 %
Övr2,4 %1,0 %2,2 %0,9 %1,4 %1,4 %
Valdeltagande79,3 %83,6 %85,5 %86,6 %84,2 %83,8 %

Valdeltagande i Östra Göinge 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

788082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Östra Göinge 2010

Så skiljer sig Östra Göinge från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 13,7 % i Östra Göinge mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,0
  • S +5,8

Svagare än i riket

  • M −5,3
  • MP −3,1
  • V −2,1
  • KD −1,4

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Östra Göinge, från 5,8 % till 13,7 % (+7,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 46,2 % till 36,4 % (−9,8).

  • S −9,8
  • SD +7,9
  • M +6,4
  • KD −2,8
  • C −2,1
  • MP +1,7
  • FP +0,3
  • V −0,2

Valdeltagande i Östra Göinge

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,6 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Östra Göinge på plats 184 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Östra Göinge är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Broby Öster till 84,3 % i Knislinge Väster.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sibbhult (46,8 %) och sitt svagaste i Hjärsås (28,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 1 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Östra Göinge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,0 % i kommunvalet mot 13,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,7 procentenheter.

  • SD −2,7
  • FP +2,6
  • C +1,5
  • KD +1,0
  • S −0,9
  • MP −0,4
  • V −0,2
  • M +0,0

Största parti i Östra Göinge sedan 2006

Största parti har skiftat i Östra Göinge under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Östra Göinge per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna31,1 %83,8 %
2022Sverigedemokraterna38,0 %84,2 %
2018Sverigedemokraterna33,3 %86,6 %
2014Socialdemokraterna35,8 %85,5 %
2010Socialdemokraterna36,4 %83,6 %
2006Socialdemokraterna46,2 %79,3 %

Valresultat per valdistrikt i Östra Göinge 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Östra Göinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Östra Göinge, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Broby VästerS34,0 %S33,0 %79,7 %
Broby ÖsterS32,9 %S31,5 %74,7 %
GlimåkraS31,8 %M33,6 %81,4 %
HanaskogS43,9 %S42,9 %81,5 %
HjärsåsM29,8 %S28,9 %83,7 %
Knislinge VästerS40,5 %S39,9 %84,3 %
Knislinge ÖsterS37,9 %S36,5 %78,6 %
SibbhultS46,8 %S45,8 %80,0 %

Utforska valdistrikten i Östra Göinge på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2010 · Alla kommuner 2010