Valresultat Båstad 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Båstad med 44,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,3 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Båstad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Båstad på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,3 %
Röstberättigade
11 599
Avgivna röster
9 895
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Båstad

Riksdagsvalet 2010 i Båstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 30844,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 49315,3 %
CCenterpartiet1 18512,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7227,4 %
KDKristdemokraterna7027,2 %
SDSverigedemokraterna5495,6 %
MPMiljöpartiet de gröna5385,5 %
VVänsterpartiet1831,9 %
Övriga partier890,9 %

Landstingsvalet 2010 i Båstad

Landstingsvalet 2010 i Båstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 70939,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 71318,3 %
CCenterpartiet1 25313,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7678,2 %
MPMiljöpartiet de gröna5495,9 %
KDKristdemokraterna5155,5 %
SDSverigedemokraterna4675,0 %
VVänsterpartiet1561,7 %
Övriga partier2142,3 %

Kommunvalet 2010 i Båstad

Kommunvalet 2010 i Båstad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 91430,3 %
BJPBJP1 54816,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 45515,1 %
CCenterpartiet1 39214,5 %
MPMiljöpartiet de gröna7217,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7067,3 %
SDSverigedemokraterna3563,7 %
KDKristdemokraterna3393,5 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1331,4 %
Övriga partier540,6 %

Partiernas utveckling i Båstad 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Båstad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−3,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • C
  • L
  • KD
  • SD
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Båstad per valår
Parti200620102014201820222026
M41,7 %44,1 %34,7 %28,5 %25,8 %26,5 %
S18,3 %15,3 %18,2 %16,4 %20,7 %17,8 %
C12,8 %12,1 %10,1 %11,4 %7,6 %9,4 %
L7,6 %7,4 %6,1 %5,4 %6,2 %8,2 %
KD8,4 %7,2 %5,4 %8,5 %6,9 %8,5 %
SD3,6 %5,6 %14,8 %21,5 %24,7 %19,8 %
MP3,7 %5,5 %6,3 %4,0 %4,2 %5,3 %
V1,8 %1,9 %2,2 %3,3 %2,6 %3,1 %
Övr2,1 %0,9 %2,3 %1,1 %1,2 %1,3 %
Valdeltagande81,7 %85,3 %86,9 %88,9 %87,2 %87,2 %

Valdeltagande i Båstad 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Båstad 2010

Så skiljer sig Båstad från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 15,3 % i Båstad mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 15,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +14,0
  • C +5,6
  • KD +1,6
  • FP +0,3

Svagare än i riket

  • S −15,4
  • V −3,7
  • MP −1,8
  • SD −0,1

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Båstad, från 41,7 % till 44,1 % (+2,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 18,3 % till 15,3 % (−3,0).

  • S −3,0
  • M +2,4
  • SD +2,0
  • MP +1,8
  • KD −1,2
  • C −0,7
  • FP −0,2
  • V +0,1

Valdeltagande i Båstad

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,3 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Båstad på plats 93 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Båstad är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,0 % i Förslöv Östra till 85,2 % i Västra Karup.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Båstad Västra (54,2 %) och sitt svagaste i Förslöv Östra (34,8 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Båstad är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,3 % i kommunvalet mot 44,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,8 procentenheter.

  • M −13,8
  • KD −3,7
  • C +2,3
  • MP +2,0
  • SD −1,9
  • S −0,2
  • FP −0,1

Största parti i Båstad sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Båstad i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Båstad per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna26,5 %87,2 %
2022Moderaterna25,8 %87,2 %
2018Moderaterna28,5 %88,9 %
2014Moderaterna34,7 %86,9 %
2010Moderaterna44,1 %85,3 %
2006Moderaterna41,7 %81,7 %

Valresultat per valdistrikt i Båstad 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Båstad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Båstad, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Båstad VästraM54,2 %M41,0 %83,4 %
Båstad ÖstraM51,1 %M32,0 %80,9 %
Förslöv VästraM35,7 %M23,3 %81,7 %
Förslöv ÖstraM34,8 %S26,6 %80,0 %
GrevieM37,8 %C24,5 %85,0 %
HovM47,9 %M37,6 %84,2 %
TorekovM48,3 %M40,1 %83,2 %
Västra KarupM38,4 %C27,1 %85,2 %
Östra KarupM44,6 %M30,6 %84,5 %

Utforska valdistrikten i Båstad på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2010 · Alla kommuner 2010