Valresultat Eslöv 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Eslöv med 32,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,1 %). Valdeltagandet var 82,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eslöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,7 %
- Röstberättigade
- 23 349
- Avgivna röster
- 19 311
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Eslöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 138 | 32,2 % |
| MModeraterna | 5 650 | 29,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 258 | 11,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 330 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 1 324 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 908 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 610 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 540 | 2,8 % |
| Övriga partier | 306 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Eslöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 929 | 36,4 % |
| MModeraterna | 4 695 | 24,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 263 | 11,9 % |
| CCenterpartiet | 1 516 | 8,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 317 | 6,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 878 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 571 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 452 | 2,4 % |
| Övriga partier | 399 | 2,1 % |
Kommunvalet 2010 i Eslöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 731 | 35,1 % |
| MModeraterna | 4 013 | 20,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 584 | 13,5 % |
| CCenterpartiet | 1 959 | 10,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 435 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 771 | 4,0 % |
| NKENKE | 632 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 597 | 3,1 % |
| KDKristdemokraterna | 299 | 1,6 % |
| Övriga partier | 164 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Eslöv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Eslöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−8,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- L
- C
- MP
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 32,2 % | 32,8 % | 27,5 % | 28,3 % | 26,3 % |
| M | 22,0 % | 29,6 % | 20,0 % | 17,6 % | 17,7 % | 18,4 % |
| SD | 8,4 % | 11,8 % | 21,5 % | 28,0 % | 30,7 % | 25,8 % |
| L | 7,0 % | 7,0 % | 4,4 % | 4,4 % | 3,6 % | 4,3 % |
| C | 9,4 % | 6,9 % | 6,7 % | 7,3 % | 5,1 % | 5,7 % |
| MP | 3,1 % | 4,8 % | 5,7 % | 3,3 % | 3,6 % | 4,9 % |
| V | 3,5 % | 3,2 % | 3,7 % | 5,2 % | 4,7 % | 7,9 % |
| KD | 3,9 % | 2,8 % | 2,3 % | 4,8 % | 4,7 % | 5,2 % |
| Övr | 2,5 % | 1,6 % | 2,9 % | 2,0 % | 1,6 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 82,7 % | 84,4 % | 86,3 % | 83,8 % | 83,6 % |
Valdeltagande i Eslöv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Eslöv 2010
Så skiljer sig Eslöv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 11,8 % i Eslöv mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 6,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,1
- S +1,5
- C +0,4
Svagare än i riket
- KD −2,8
- MP −2,6
- V −2,4
- M −0,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Eslöv, från 22,0 % till 29,6 % (+7,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,3 % till 32,2 % (−8,1).
- S −8,1
- M +7,6
- SD +3,4
- C −2,4
- MP +1,7
- KD −1,0
- V −0,3
- FP −0,0
Valdeltagande i Eslöv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,7 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Eslöv på plats 215 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Eslöv är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 71,1 % i Eslöv 5 till 87,0 % i Eslöv 7.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Eslöv 5 (48,3 %) och sitt svagaste i Eslöv 17 (19,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Moderaterna i 8 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eslöv är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 20,9 % i kommunvalet mot 29,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,7 procentenheter.
- M −8,7
- C +3,3
- S +2,9
- SD +1,6
- MP −0,7
- FP +0,5
- V −0,1
Största parti i Eslöv sedan 2006
Största parti har skiftat i Eslöv under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 83,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,7 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 28,0 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 84,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Eslöv 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Eslöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Eslöv 1 | S | 37,5 % | S | 41,1 % | 74,8 % |
| Eslöv 2 | S | 32,6 % | S | 37,0 % | 78,2 % |
| Eslöv 3 | S | 38,7 % | S | 41,5 % | 81,2 % |
| Eslöv 4 | S | 42,3 % | S | 44,6 % | 78,9 % |
| Eslöv 5 | S | 48,3 % | S | 49,0 % | 71,1 % |
| Eslöv 6 | S | 35,8 % | S | 41,6 % | 85,6 % |
| Eslöv 7 | M | 35,2 % | S | 30,0 % | 87,0 % |
| Eslöv 8 | S | 41,6 % | S | 44,0 % | 81,4 % |
| Eslöv 9 | S | 43,9 % | S | 49,6 % | 73,6 % |
| Eslöv 10 | S | 28,3 % | S | 30,0 % | 82,4 % |
| Eslöv 11 | M | 30,1 % | S | 29,4 % | 84,5 % |
| Eslöv 12 | S | 31,9 % | S | 36,8 % | 80,0 % |
| Eslöv 13 | M | 33,3 % | S | 30,5 % | 81,6 % |
| Eslöv 14 | M | 27,5 % | M | 21,6 % | 80,2 % |
| Eslöv 15 | M | 33,3 % | M | 23,3 % | 83,3 % |
| Eslöv 16 | M | 39,6 % | M | 30,7 % | 86,3 % |
| Eslöv 17 | M | 33,4 % | M | 21,1 % | 82,5 % |
| Eslöv 18 | M | 35,6 % | S | 25,9 % | 85,7 % |