Valresultat Lund 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Lund med 32,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,0 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 68 valdistrikt.

Se Lund på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,3 %
Röstberättigade
83 320
Avgivna röster
72 698
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Lund

Riksdagsvalet 2010 i Lund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna23 07332,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna14 01819,5 %
MPMiljöpartiet de gröna9 17812,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 00411,1 %
CCenterpartiet4 7756,6 %
VVänsterpartiet4 1555,8 %
KDKristdemokraterna3 5965,0 %
SDSverigedemokraterna3 5865,0 %
PPPiratpartiet7721,1 %
Övriga partier7861,1 %

Landstingsvalet 2010 i Lund

Landstingsvalet 2010 i Lund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna20 17128,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna17 46424,8 %
MPMiljöpartiet de gröna8 96612,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 14711,6 %
VVänsterpartiet4 6546,6 %
CCenterpartiet3 3084,7 %
SDSverigedemokraterna3 2784,7 %
KDKristdemokraterna2 6293,7 %
Övriga partier1 6962,4 %

Kommunvalet 2010 i Lund

Kommunvalet 2010 i Lund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna19 80328,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna15 53722,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9 49113,4 %
MPMiljöpartiet de gröna9 13312,9 %
VVänsterpartiet4 0145,7 %
CCenterpartiet3 8295,4 %
SDSverigedemokraterna3 6105,1 %
KDKristdemokraterna2 0742,9 %
DemVDemV1 5182,1 %
PPPiratpartiet8151,2 %
Övriga partier8561,2 %

Partiernas utveckling i Lund 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • MP
  • L
  • C
  • V
  • KD
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lund per valår
Parti200620102014201820222026
M29,5 %32,1 %22,7 %19,1 %16,8 %17,5 %
S26,0 %19,5 %22,6 %23,2 %28,3 %25,7 %
MP9,0 %12,8 %12,3 %9,1 %11,0 %14,0 %
L12,3 %11,1 %9,8 %9,8 %8,4 %6,8 %
C7,2 %6,6 %5,7 %9,7 %8,7 %10,9 %
V5,9 %5,8 %6,4 %9,7 %9,1 %10,0 %
KD4,4 %5,0 %4,0 %4,7 %3,4 %3,9 %
SD2,6 %5,0 %9,2 %12,2 %12,8 %10,1 %
Övr3,1 %2,2 %7,3 %2,4 %1,5 %1,1 %
Valdeltagande83,4 %87,3 %88,6 %89,7 %87,7 %88,2 %

Valdeltagande i Lund 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lund 2010

Så skiljer sig Lund från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 19,5 % i Lund mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 11,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • MP +5,4
  • FP +4,1
  • M +2,0
  • PP +0,4

Svagare än i riket

  • S −11,2
  • SD −0,7
  • KD −0,6

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Miljöpartiet mest i Lund, från 9,0 % till 12,8 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 26,0 % till 19,5 % (−6,5).

  • S −6,5
  • MP +3,7
  • M +2,6
  • SD +2,4
  • FP −1,2
  • FI −0,6
  • KD +0,6
  • C −0,5

Valdeltagande i Lund

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,3 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Lund på plats 38 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lund är indelad i 68 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,3 % i Linero, Vikingaparken till 90,5 % i Sandby, Fågelsång-Assarhusa.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Vipelyckan (45,1 %) och sitt svagaste i Linero, Vikingaparken (16,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 52, Socialdemokraterna i 14, Miljöpartiet i 2 av 68 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lund är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 28,0 % i kommunvalet mot 32,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.

  • M −4,1
  • S +2,5
  • FP +2,3
  • KD −2,1
  • C −1,2
  • MP +0,2
  • SD +0,1
  • V −0,1

Största parti i Lund sedan 2006

Största parti har skiftat i Lund under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Lund per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,7 %88,2 %
2022Socialdemokraterna28,3 %87,7 %
2018Socialdemokraterna23,2 %89,7 %
2014Moderaterna22,7 %88,6 %
2010Moderaterna32,1 %87,3 %
2006Moderaterna29,5 %83,4 %

Valresultat per valdistrikt i Lund 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 68 valdistrikten i Lund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lund, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnnehemM36,3 %M29,6 %83,3 %
Centrum, Drottens rote-SvanelyckanM35,3 %M32,4 %86,5 %
Centrum, Clemens roteM39,2 %M36,4 %82,3 %
Centrum, Krafts roteM38,3 %M38,0 %83,1 %
Centrum, Vårfru roteM35,0 %M32,6 %74,3 %
Dalby, Centrum-NyvångM31,1 %S28,9 %87,0 %
Dalby, NorrevångM37,5 %M30,4 %86,7 %
Dalby, Pinnmöllan-RökepipanM28,6 %M24,6 %88,0 %
Dalby, Stationen-PåskagängetM34,9 %M27,5 %87,0 %
DelfiM23,1 %M23,2 %83,6 %
FäladstorgetS34,4 %S35,4 %70,5 %
GaljevångenM40,5 %M34,5 %88,5 %
Genarp, EkesvångM36,2 %M33,3 %84,7 %
Genarp, SlätternaM38,2 %M31,3 %89,8 %
Gunnesbo, FornängenS33,4 %S36,0 %84,7 %
GunnesboparkenS29,3 %S33,9 %83,0 %
Hospitalsgården-JärnåkraM31,0 %M27,3 %87,7 %
Klostergården NS27,0 %S28,6 %84,6 %
Klostergården SVS26,9 %S27,8 %86,5 %
Klostergården SÖS32,3 %S34,1 %79,8 %
Kobjer-SliparelyckanM29,1 %M27,0 %86,2 %
LadugårdsmarkenS27,1 %S29,9 %80,9 %
Linero, GårdarikeM33,6 %M28,3 %82,0 %
Linero, Tre högars parkM34,4 %M28,9 %80,6 %
Linero, VikingaparkenS36,4 %S37,7 %68,3 %
Mårtens FäladM36,2 %M30,1 %88,3 %
MårtenslundM30,2 %M30,1 %79,7 %
Möllevången VM32,9 %M29,1 %86,6 %
Möllevången ÖM31,8 %M29,7 %83,2 %
N Fäladen, BorgarparkenM30,4 %M25,7 %87,8 %
N Fäladen, KämnärsrättenM24,2 %M24,4 %86,4 %
NilstorpM35,9 %M32,5 %90,1 %
Norra NöbbelövM37,2 %M30,8 %87,6 %
Nöbbelöv-OscarshemM36,2 %M31,9 %89,9 %
Nöbbelövs centrumS34,6 %S35,8 %78,7 %
NödenM37,3 %M35,5 %84,3 %
Olshög-ProfessorsstadenM39,0 %M34,1 %86,4 %
Papegojlyckan VS24,0 %S27,2 %83,9 %
Papegojlyckan ÖM30,1 %M27,2 %85,7 %
Pilelyckan-RådmansvångenS28,9 %S30,7 %84,0 %
PlantagelyckanM38,2 %M35,8 %87,0 %
Revingelyckan-MargretedalM41,1 %M39,4 %87,1 %
Råbylund-NorrängaM30,4 %M28,9 %79,2 %
Sandby, Fågelsång-AssarhusaM39,1 %M32,0 %90,5 %
Sandby, KyrkovångM34,3 %S31,2 %85,2 %
Sandby, Västervång-HardebergaM35,9 %M30,7 %87,5 %
Sandby, Östervång-RevingeM37,9 %M32,5 %88,2 %
Sankt Hans parkS24,4 %S25,1 %82,7 %
Sankt LarsM29,7 %S24,6 %79,4 %
Spoletorp VM32,9 %M28,5 %84,7 %
Spoletorp ÖM37,2 %M35,9 %87,2 %
Stampelyckan-PlanetstadenM31,6 %M28,1 %87,6 %
TornM32,6 %M28,6 %88,2 %
Torna HällestadM30,6 %M27,5 %89,2 %
TunaM27,6 %M25,5 %75,8 %
VallkärraM33,8 %M30,1 %89,4 %
Veberöd, Björkhaga-TrulsboM41,4 %M34,4 %84,7 %
Veberöd, Gamla bynM35,6 %M29,3 %83,9 %
Veberöd, IdalaM44,1 %M36,6 %88,6 %
VildandenMP24,4 %MP25,0 %86,1 %
VipelyckanM45,1 %M41,8 %87,4 %
Värpinge - Klosters FäladS30,4 %S31,1 %85,8 %
Värpinge gårdS34,7 %S33,5 %81,1 %
VästerM33,5 %M28,8 %82,1 %
Östra Torn, GåsatoftenM31,9 %M28,3 %83,9 %
Östra Torn, OrkesterparkenM26,0 %M24,3 %82,6 %
Östra Torn, SpexarenMP22,4 %MP24,7 %86,9 %
Östra Torn, VänortsparkenM36,6 %M33,0 %88,2 %

Utforska valdistrikten i Lund på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2010 · Alla kommuner 2010