Valresultat Bjuv 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Bjuv med 40,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,4 %). Valdeltagandet var 79,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bjuv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,5 %
- Röstberättigade
- 10 463
- Avgivna röster
- 8 320
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 332 | 40,6 % |
| MModeraterna | 2 124 | 25,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 223 | 14,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 405 | 4,9 % |
| CCenterpartiet | 305 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 286 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 262 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 219 | 2,7 % |
| Övriga partier | 56 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2010 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 674 | 44,3 % |
| MModeraterna | 1 841 | 22,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 346 | 16,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 386 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 299 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 255 | 3,1 % |
| VVänsterpartiet | 210 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 207 | 2,5 % |
| Övriga partier | 71 | 0,9 % |
Kommunvalet 2010 i Bjuv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 532 | 42,4 % |
| MModeraterna | 1 784 | 21,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 602 | 19,2 % |
| CCenterpartiet | 381 | 4,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 334 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 291 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 190 | 2,3 % |
| KDKristdemokraterna | 186 | 2,2 % |
| Övriga partier | 23 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Bjuv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bjuv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−7,6 procentenheter).
- S
- M
- SD
- L
- C
- MP
- V
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,2 % | 40,6 % | 40,4 % | 30,4 % | 27,1 % | 28,4 % |
| M | 20,7 % | 25,9 % | 16,8 % | 14,3 % | 15,1 % | 15,9 % |
| SD | 10,4 % | 14,9 % | 25,7 % | 38,4 % | 42,1 % | 35,3 % |
| L | 4,9 % | 4,9 % | 2,6 % | 2,6 % | 1,8 % | 3,3 % |
| C | 4,4 % | 3,7 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,9 % | 2,5 % |
| MP | 2,0 % | 3,5 % | 3,7 % | 1,8 % | 1,4 % | 1,7 % |
| V | 3,0 % | 3,2 % | 3,5 % | 3,6 % | 3,7 % | 6,1 % |
| KD | 4,2 % | 2,7 % | 2,2 % | 4,2 % | 4,1 % | 5,4 % |
| Övr | 2,3 % | 0,7 % | 1,9 % | 1,0 % | 1,9 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 79,5 % | 81,0 % | 82,7 % | 79,9 % | 78,8 % |
Valdeltagande i Bjuv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bjuv 2010
Så skiljer sig Bjuv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 40,6 % i Bjuv mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 9,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +9,9
- SD +9,2
Svagare än i riket
- M −4,2
- MP −3,9
- KD −2,9
- C −2,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Bjuv, från 20,7 % till 25,9 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 48,2 % till 40,6 % (−7,6).
- S −7,6
- M +5,1
- SD +4,5
- KD −1,5
- MP +1,5
- C −0,7
- V +0,2
- FP +0,1
Valdeltagande i Bjuv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 79,5 %, vilket är 5,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Bjuv på plats 280 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Bjuv är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 69,8 % i Bjuv 4 till 83,8 % i Bjuv 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bjuv 4 (49,6 %) och sitt svagaste i Billesholm 2 (33,4 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bjuv är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 21,4 % i kommunvalet mot 25,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.
- M −4,4
- SD +4,4
- S +1,9
- FP −0,9
- V −0,9
- C +0,9
- MP +0,0
Största parti i Bjuv sedan 2006
Största parti har skiftat i Bjuv under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 35,3 % | 78,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 42,1 % | 79,9 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 38,4 % | 82,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,4 % | 81,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,6 % | 79,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,2 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Bjuv 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Bjuv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Billesholm 1 | S | 45,6 % | S | 45,7 % | 72,7 % |
| Billesholm 2 | S | 33,4 % | S | 35,3 % | 79,9 % |
| Bjuv 1 | S | 42,2 % | S | 45,7 % | 83,3 % |
| Bjuv 2 | S | 37,4 % | S | 40,8 % | 83,8 % |
| Bjuv 3 | S | 45,9 % | S | 48,3 % | 75,3 % |
| Bjuv 4 | S | 49,6 % | S | 51,2 % | 69,8 % |
| Ekeby 1 | S | 38,7 % | S | 39,4 % | 81,7 % |
| Ekeby 2 | S | 35,7 % | S | 35,5 % | 79,9 % |