Valresultat Åstorp 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Åstorp med 38,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,8 %). Valdeltagandet var 79,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,6 %
- Röstberättigade
- 10 311
- Avgivna röster
- 8 204
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Åstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 113 | 38,5 % |
| MModeraterna | 2 345 | 29,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 964 | 11,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 384 | 4,7 % |
| CCenterpartiet | 355 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 313 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 306 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 222 | 2,7 % |
| Övriga partier | 86 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Åstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 452 | 43,0 % |
| MModeraterna | 1 983 | 24,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 918 | 11,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 416 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 391 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 279 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 271 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 182 | 2,3 % |
| Övriga partier | 141 | 1,8 % |
Kommunvalet 2010 i Åstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 550 | 43,8 % |
| MModeraterna | 1 842 | 22,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 063 | 13,1 % |
| CCenterpartiet | 490 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 450 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 246 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 239 | 2,9 % |
| VVänsterpartiet | 151 | 1,9 % |
| Övriga partier | 80 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Åstorp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- L
- C
- MP
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,3 % | 38,5 % | 38,7 % | 29,2 % | 28,2 % | 27,0 % |
| M | 23,4 % | 29,0 % | 17,8 % | 17,2 % | 16,7 % | 17,4 % |
| SD | 8,4 % | 11,9 % | 24,1 % | 34,5 % | 38,1 % | 32,5 % |
| L | 5,1 % | 4,7 % | 3,1 % | 2,9 % | 2,1 % | 3,5 % |
| C | 5,8 % | 4,4 % | 4,0 % | 4,7 % | 3,3 % | 3,1 % |
| MP | 1,7 % | 3,9 % | 3,9 % | 1,7 % | 1,4 % | 2,2 % |
| KD | 5,0 % | 3,8 % | 3,2 % | 4,7 % | 5,0 % | 5,6 % |
| V | 2,9 % | 2,7 % | 3,1 % | 3,9 % | 3,9 % | 7,7 % |
| Övr | 2,5 % | 1,1 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 79,6 % | 80,1 % | 82,4 % | 79,4 % | 79,4 % |
Valdeltagande i Åstorp 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åstorp 2010
Så skiljer sig Åstorp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 38,5 % i Åstorp mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +7,8
- SD +6,2
Svagare än i riket
- MP −3,5
- V −2,9
- FP −2,3
- C −2,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Åstorp, från 23,4 % till 29,0 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 45,3 % till 38,5 % (−6,8).
- S −6,8
- M +5,6
- SD +3,5
- MP +2,1
- C −1,4
- KD −1,2
- FP −0,3
- V −0,2
Valdeltagande i Åstorp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 79,6 %, vilket är 5,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Åstorp på plats 278 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Åstorp är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,2 % i Åstorp Bjärshög till 86,5 % i Åstorp Öster.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åstorp Bjärshög (57,2 %) och sitt svagaste i Kvidinge landsbygd (22,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Moderaterna i 2 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åstorp är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 22,7 % i kommunvalet mot 29,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.
- M −6,3
- S +5,3
- C +1,7
- SD +1,2
- MP −0,9
- FP +0,8
- KD −0,8
Största parti i Åstorp sedan 2006
Största parti har skiftat i Åstorp under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,5 % | 79,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 38,1 % | 79,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 34,5 % | 82,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 38,7 % | 80,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 79,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Åstorp 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Åstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hyllinge | S | 32,9 % | S | 32,2 % | 81,4 % |
| Kvidinge landsbygd | M | 34,4 % | M | 28,3 % | 79,9 % |
| Kvidinge tätort | S | 38,2 % | S | 46,9 % | 80,1 % |
| Nyvång | S | 40,2 % | S | 50,3 % | 73,4 % |
| Åstorp Bjärshög | S | 57,2 % | S | 60,9 % | 67,2 % |
| Åstorp Björnekulla | S | 33,3 % | S | 39,7 % | 81,5 % |
| Åstorp Centrum | S | 45,6 % | S | 50,1 % | 71,2 % |
| Åstorp Dala | S | 45,2 % | S | 51,7 % | 78,1 % |
| Åstorp Öster | M | 34,8 % | S | 39,0 % | 86,5 % |
| Åstorp Norr | S | 44,3 % | S | 51,7 % | 80,2 % |