Valresultat Kävlinge 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Kävlinge med 40,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,8 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kävlinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,7 %
- Röstberättigade
- 21 238
- Avgivna röster
- 18 631
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 363 | 40,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 676 | 25,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 677 | 9,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 591 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 972 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 865 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 663 | 3,6 % |
| VVänsterpartiet | 389 | 2,1 % |
| Övriga partier | 226 | 1,2 % |
Landstingsvalet 2010 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 561 | 36,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 713 | 31,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 593 | 8,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 572 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 840 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 835 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 435 | 2,4 % |
| VVänsterpartiet | 342 | 1,9 % |
| Övriga partier | 307 | 1,7 % |
Kommunvalet 2010 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 201 | 33,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 460 | 29,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 993 | 10,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 423 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 970 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 863 | 4,7 % |
| KBOKBO | 815 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 329 | 1,8 % |
| KDKristdemokraterna | 271 | 1,5 % |
| Övriga partier | 35 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Kävlinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kävlinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−10,1 procentenheter).
- M
- S
- SD
- L
- C
- MP
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 31,6 % | 40,0 % | 29,4 % | 25,7 % | 24,5 % | 26,6 % |
| S | 35,5 % | 25,4 % | 27,1 % | 22,6 % | 25,1 % | 21,9 % |
| SD | 7,0 % | 9,1 % | 18,9 % | 25,0 % | 26,8 % | 22,8 % |
| L | 8,6 % | 8,6 % | 6,4 % | 6,4 % | 5,2 % | 6,2 % |
| C | 5,6 % | 5,3 % | 5,6 % | 7,7 % | 6,9 % | 7,4 % |
| MP | 2,5 % | 4,7 % | 5,8 % | 3,3 % | 3,4 % | 4,8 % |
| KD | 4,2 % | 3,6 % | 2,8 % | 5,2 % | 4,6 % | 5,6 % |
| V | 2,3 % | 2,1 % | 2,0 % | 2,8 % | 2,5 % | 3,5 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 1,9 % | 1,3 % | 0,8 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 85,1 % | 87,7 % | 89,7 % | 91,1 % | 89,8 % | 89,4 % |
Valdeltagande i Kävlinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kävlinge 2010
Så skiljer sig Kävlinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 40,0 % i Kävlinge mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 9,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +9,9
- SD +3,4
- FP +1,6
Svagare än i riket
- S −5,3
- V −3,5
- MP −2,6
- KD −2,0
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Kävlinge, från 31,6 % till 40,0 % (+8,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,5 % till 25,4 % (−10,1).
- S −10,1
- M +8,4
- MP +2,2
- SD +2,1
- KD −0,6
- C −0,3
- V −0,1
- FP +0,0
Valdeltagande i Kävlinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,7 %, vilket är 3,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Kävlinge på plats 25 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Kävlinge är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,5 % i Kävlinge Söder till 90,8 % i Stävie.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Hofterup (59,2 %) och sitt svagaste i Korsbacka / Arvidsborg (26,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 12, Socialdemokraterna i 5 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kävlinge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 33,8 % i kommunvalet mot 40,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.
- M −6,2
- S +4,4
- FP +2,2
- KD −2,1
- SD −1,4
- C +0,0
- MP +0,0
Största parti i Kävlinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Kävlinge under perioden 2006–2010: Moderaterna och Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,6 % | 89,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,8 % | 89,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 25,7 % | 91,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,4 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 40,0 % | 87,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kävlinge 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Kävlinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Furulund Centrum | S | 37,5 % | S | 43,5 % | 83,3 % |
| Hofterup | M | 59,2 % | M | 57,3 % | 87,6 % |
| Karaby | M | 43,2 % | M | 35,4 % | 88,3 % |
| Korsbacka / Arvidsborg | S | 37,4 % | S | 38,6 % | 78,0 % |
| Kävlinge Norr | M | 33,1 % | S | 33,4 % | 88,3 % |
| Kävlinge Söder | S | 38,1 % | S | 41,2 % | 77,5 % |
| Kävlinge Väster | S | 39,5 % | S | 43,4 % | 86,5 % |
| Kävlinge Öster | M | 31,1 % | S | 34,6 % | 82,1 % |
| Lackalänga | M | 36,4 % | S | 34,5 % | 89,6 % |
| Löddeköpinge Norr | M | 47,4 % | M | 43,9 % | 90,5 % |
| Löddeköpinge Söder | M | 40,3 % | M | 34,9 % | 88,2 % |
| Löddeköpinge Väster | M | 53,6 % | M | 48,0 % | 89,9 % |
| Löddeköpinge Öster | M | 40,1 % | M | 33,5 % | 84,3 % |
| Rinnebäck | S | 43,2 % | S | 46,1 % | 86,1 % |
| St Harrie | M | 30,7 % | S | 28,6 % | 89,1 % |
| Stävie | M | 39,3 % | S | 31,0 % | 90,8 % |
| Ålstorp | M | 52,1 % | M | 50,0 % | 86,7 % |