Valresultat Bromölla 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Bromölla med 41,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,8 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bromölla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,3 %
- Röstberättigade
- 9 481
- Avgivna röster
- 7 991
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 230 | 41,1 % |
| MModeraterna | 1 758 | 22,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 210 | 15,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 428 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 364 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 310 | 3,9 % |
| CCenterpartiet | 276 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 223 | 2,8 % |
| Övriga partier | 54 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2010 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 375 | 43,9 % |
| MModeraterna | 1 498 | 19,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 084 | 14,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 419 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 367 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 332 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 287 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 203 | 2,6 % |
| Övriga partier | 128 | 1,7 % |
Kommunvalet 2010 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 099 | 39,8 % |
| MModeraterna | 1 427 | 18,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 308 | 16,8 % |
| VVänsterpartiet | 627 | 8,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 472 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 356 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 316 | 4,1 % |
| KDKristdemokraterna | 172 | 2,2 % |
| Övriga partier | 11 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Bromölla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bromölla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−10,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- L
- V
- MP
- C
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 52,0 % | 41,1 % | 37,9 % | 31,0 % | 28,3 % | 24,9 % |
| M | 15,7 % | 22,4 % | 15,3 % | 13,4 % | 16,1 % | 18,1 % |
| SD | 7,5 % | 15,4 % | 28,4 % | 38,2 % | 39,1 % | 34,7 % |
| L | 5,5 % | 5,5 % | 3,0 % | 3,5 % | 2,7 % | 4,2 % |
| V | 5,8 % | 4,6 % | 4,5 % | 3,4 % | 3,3 % | 5,3 % |
| MP | 2,3 % | 3,9 % | 4,2 % | 1,6 % | 1,8 % | 2,1 % |
| C | 4,7 % | 3,5 % | 3,0 % | 3,3 % | 2,4 % | 2,7 % |
| KD | 4,5 % | 2,8 % | 2,1 % | 4,6 % | 5,2 % | 6,1 % |
| Övr | 2,1 % | 0,7 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,1 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 84,3 % | 85,8 % | 88,0 % | 84,7 % | 83,9 % |
Valdeltagande i Bromölla 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bromölla 2010
Så skiljer sig Bromölla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 41,1 % i Bromölla mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 10,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,5
- SD +9,7
Svagare än i riket
- M −7,7
- MP −3,4
- C −3,0
- KD −2,8
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Bromölla, från 7,5 % till 15,4 % (+8,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 52,0 % till 41,1 % (−10,8).
- S −10,8
- SD +8,0
- M +6,6
- MP +1,7
- KD −1,7
- C −1,2
- V −1,1
- FP −0,0
Valdeltagande i Bromölla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,3 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Bromölla på plats 150 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Bromölla är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,5 % i Bromölla V till 85,5 % i Nymölla-Gualöv-Valje.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bromölla C (47,4 %) och sitt svagaste i Ivetofta (34,8 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bromölla är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 18,3 % i kommunvalet mot 22,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,1 procentenheter.
- M −4,1
- V +3,4
- SD +1,4
- S −1,3
- MP +0,6
- FP +0,6
- C +0,5
Största parti i Bromölla sedan 2006
Största parti har skiftat i Bromölla under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 34,7 % | 83,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 39,1 % | 84,7 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 38,2 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 85,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,0 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Bromölla 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Bromölla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bromölla C | S | 47,4 % | S | 44,6 % | 79,6 % |
| Bromölla V | S | 42,3 % | S | 41,7 % | 78,5 % |
| Bromölla Ö | S | 41,6 % | S | 40,5 % | 83,3 % |
| Ivetofta | S | 34,8 % | S | 33,9 % | 85,4 % |
| Nymölla-Gualöv-Valje | S | 41,1 % | S | 39,6 % | 85,5 % |
| Näsum | S | 38,2 % | S | 37,6 % | 83,2 % |