Valresultat Bromölla 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Bromölla med 39,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,3 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bromölla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 9 567
- Avgivna röster
- 8 102
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 127 | 39,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 261 | 28,3 % |
| MModeraterna | 1 283 | 16,1 % |
| KDKristdemokraterna | 414 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 267 | 3,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 214 | 2,7 % |
| CCenterpartiet | 191 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 143 | 1,8 % |
| Övriga partier | 90 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 506 | 31,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 487 | 31,2 % |
| MModeraterna | 1 476 | 18,5 % |
| KDKristdemokraterna | 506 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 322 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 266 | 3,3 % |
| CCenterpartiet | 183 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 112 | 1,4 % |
| Övriga partier | 107 | 1,3 % |
Kommunvalet 2022 i Bromölla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 354 | 29,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 133 | 26,6 % |
| MModeraterna | 1 664 | 20,7 % |
| AlterAlternativet | 654 | 8,1 % |
| VVänsterpartiet | 332 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 300 | 3,7 % |
| KDKristdemokraterna | 280 | 3,5 % |
| CCenterpartiet | 173 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 116 | 1,4 % |
| Övriga partier | 27 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Bromölla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bromölla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (−2,7 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- V
- L
- C
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 7,5 % | 15,4 % | 28,4 % | 38,2 % | 39,1 % | 34,7 % |
| S | 52,0 % | 41,1 % | 37,9 % | 31,0 % | 28,3 % | 24,9 % |
| M | 15,7 % | 22,4 % | 15,3 % | 13,4 % | 16,1 % | 18,1 % |
| KD | 4,5 % | 2,8 % | 2,1 % | 4,6 % | 5,2 % | 6,1 % |
| V | 5,8 % | 4,6 % | 4,5 % | 3,4 % | 3,3 % | 5,3 % |
| L | 5,5 % | 5,5 % | 3,0 % | 3,5 % | 2,7 % | 4,2 % |
| C | 4,7 % | 3,5 % | 3,0 % | 3,3 % | 2,4 % | 2,7 % |
| MP | 2,3 % | 3,9 % | 4,2 % | 1,6 % | 1,8 % | 2,1 % |
| Övr | 2,1 % | 0,7 % | 1,6 % | 1,0 % | 1,1 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 84,3 % | 85,8 % | 88,0 % | 84,7 % | 83,9 % |
Valdeltagande i Bromölla 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bromölla 2022
Så skiljer sig Bromölla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 39,1 % i Bromölla mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 18,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +18,6
Svagare än i riket
- C −4,3
- V −3,4
- MP −3,3
- M −3,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Moderaterna mest i Bromölla, från 13,4 % till 16,1 % (+2,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,0 % till 28,3 % (−2,7).
- S −2,7
- M +2,7
- SD +0,9
- C −0,9
- L −0,8
- KD +0,6
- MP +0,2
- V −0,0
Valdeltagande i Bromölla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Bromölla på plats 165 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Bromölla är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,0 % i Bromölla Södra till 86,2 % i Nymölla-Gualöv-Valje.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Näsum (44,9 %) och sitt svagaste i Ivetofta (35,9 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bromölla är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 26,6 % i kommunvalet mot 39,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,6 procentenheter.
- SD −12,6
- M +4,7
- KD −1,7
- S +1,0
- V +0,8
Största parti i Bromölla sedan 2006
Största parti har skiftat i Bromölla under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 34,7 % | 83,9 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 39,1 % | 84,7 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 38,2 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 85,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,1 % | 84,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 52,0 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Bromölla 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Bromölla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bromölla Centrala | SD | 40,1 % | S | 32,0 % | 80,3 % |
| Bromölla Södra | SD | 38,5 % | S | 33,4 % | 74,0 % |
| Bromölla Västra | SD | 36,0 % | S | 31,7 % | 77,7 % |
| Bromölla Östra | SD | 39,1 % | S | 29,8 % | 82,8 % |
| Ivetofta | SD | 35,9 % | M | 33,0 % | 79,5 % |
| Nymölla-Gualöv-Valje | SD | 41,3 % | SD | 28,2 % | 86,2 % |
| Näsum | SD | 44,9 % | SD | 35,1 % | 85,7 % |