Valresultat Staffanstorp 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Moderaterna största parti i Staffanstorp med 26,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (44,4 %). Valdeltagandet var 88,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Staffanstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 88,6 %
- Röstberättigade
- 18 852
- Avgivna röster
- 16 698
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Staffanstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 450 | 26,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 347 | 26,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 845 | 23,2 % |
| CCenterpartiet | 1 025 | 6,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 892 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 748 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 581 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 525 | 3,2 % |
| Övriga partier | 149 | 0,9 % |
Regionvalet 2022 i Staffanstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 806 | 35,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 829 | 29,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 331 | 14,0 % |
| KDKristdemokraterna | 903 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 804 | 4,8 % |
| CCenterpartiet | 739 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 593 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 447 | 2,7 % |
| Övriga partier | 140 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Staffanstorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 404 | 44,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 261 | 25,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 712 | 10,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 020 | 6,1 % |
| CCenterpartiet | 726 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 569 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 496 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 404 | 2,4 % |
| Övriga partier | 91 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Staffanstorp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Staffanstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+4,2 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,9 % | 42,5 % | 31,1 % | 27,8 % | 26,9 % | 28,5 % |
| S | 32,2 % | 22,4 % | 25,4 % | 22,0 % | 26,2 % | 23,6 % |
| SD | 5,2 % | 8,7 % | 17,3 % | 22,9 % | 23,2 % | 20,2 % |
| C | 5,2 % | 5,1 % | 5,4 % | 7,6 % | 6,2 % | 6,8 % |
| L | 8,5 % | 8,1 % | 6,3 % | 6,4 % | 5,4 % | 5,8 % |
| KD | 4,3 % | 3,8 % | 3,4 % | 5,1 % | 4,5 % | 5,1 % |
| MP | 3,2 % | 5,1 % | 5,9 % | 3,8 % | 3,5 % | 4,6 % |
| V | 2,2 % | 2,1 % | 2,4 % | 3,1 % | 3,2 % | 4,4 % |
| Övr | 3,3 % | 2,3 % | 2,8 % | 1,2 % | 0,9 % | 1,0 % |
| Valdeltagande | 85,7 % | 88,2 % | 89,7 % | 90,7 % | 88,6 % | 88,5 % |
Valdeltagande i Staffanstorp 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Staffanstorp 2022
Så skiljer sig Staffanstorp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 26,9 % i Staffanstorp mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 7,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +7,8
- SD +2,7
- L +0,8
Svagare än i riket
- S −4,1
- V −3,6
- MP −1,6
- KD −0,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Staffanstorp, från 22,0 % till 26,2 % (+4,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,6 % till 6,2 % (−1,4).
- S +4,2
- C −1,4
- L −1,0
- M −0,9
- KD −0,6
- SD +0,3
- MP −0,2
- V +0,0
Valdeltagande i Staffanstorp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,6 %, vilket är 4,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Staffanstorp på plats 25 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Staffanstorp är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Bråhög till 91,1 % i Hjärup Södra.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Vikhem (35,0 %) och sitt svagaste i Bråhög (19,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 9, Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 2 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Staffanstorp är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 44,4 % i kommunvalet mot 26,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 17,5 procentenheter.
- M +17,5
- SD −13,0
- KD −2,1
- C −1,8
- L +0,7
- S −0,7
- V −0,2
- MP −0,1
Största parti i Staffanstorp sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Staffanstorp i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 28,5 % | 88,5 % |
| 2022 | Moderaterna | 26,9 % | 88,6 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,8 % | 90,7 % |
| 2014 | Moderaterna | 31,1 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,5 % | 88,2 % |
| 2006 | Moderaterna | 35,9 % | 85,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Staffanstorp 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Staffanstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Annero | M | 28,5 % | M | 48,6 % | 83,6 % |
| Aspvägen | M | 27,2 % | M | 49,4 % | 85,0 % |
| Borggård | M | 28,9 % | M | 54,4 % | 85,2 % |
| Bråhög | SD | 31,7 % | M | 40,5 % | 74,7 % |
| Central Norra | M | 27,2 % | M | 49,0 % | 81,6 % |
| Central Södra | S | 31,2 % | M | 44,2 % | 77,5 % |
| Hagalid | S | 28,3 % | M | 48,6 % | 81,8 % |
| Hjärup Södra | S | 31,3 % | M | 35,7 % | 91,1 % |
| Hjärup Norra | S | 27,4 % | M | 31,7 % | 90,3 % |
| Jakriborg | M | 23,1 % | M | 32,8 % | 77,3 % |
| Kyrkbyn | S | 27,7 % | M | 51,2 % | 84,5 % |
| Kyrkheddinge | SD | 29,6 % | M | 39,7 % | 85,5 % |
| Mellanvången | M | 31,4 % | M | 51,3 % | 86,7 % |
| Stanstorp | S | 32,3 % | M | 48,2 % | 86,5 % |
| Tottarp | M | 27,6 % | M | 40,5 % | 84,9 % |
| Uppåkra | M | 26,5 % | M | 35,1 % | 87,3 % |
| Vikhem | M | 35,0 % | M | 55,4 % | 87,0 % |