Valresultat Staffanstorp 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Staffanstorp med 35,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (39,2 %). Valdeltagandet var 85,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Staffanstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.

Se Staffanstorp på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,7 %
Röstberättigade
15 102
Avgivna röster
12 946
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2006 i Staffanstorp

Riksdagsvalet 2006 i Staffanstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 57235,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 09332,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0808,5 %
CCenterpartiet6665,2 %
SDSverigedemokraterna6635,2 %
KDKristdemokraterna5464,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4133,2 %
VVänsterpartiet2752,2 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti2091,6 %
Övriga partier2071,6 %

Landstingsvalet 2006 i Staffanstorp

Landstingsvalet 2006 i Staffanstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 52935,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 28633,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9697,6 %
SDSverigedemokraterna6705,3 %
CCenterpartiet6174,9 %
KDKristdemokraterna4573,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3993,1 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti3682,9 %
VVänsterpartiet2471,9 %
ÖVRövriga partier1631,3 %

Kommunvalet 2006 i Staffanstorp

Kommunvalet 2006 i Staffanstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 08839,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 77629,1 %
CCenterpartiet8606,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8396,5 %
MPMiljöpartiet de gröna5534,3 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti4843,7 %
SDSverigedemokraterna4773,7 %
SPSP3933,0 %
KDKristdemokraterna3612,8 %
Övriga partier1461,1 %

Partiernas utveckling i Staffanstorp 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Staffanstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • C
  • SD
  • KD
  • Övr
  • MP
  • V
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Staffanstorp per valår
Parti200620102014201820222026
M35,9 %42,5 %31,1 %27,8 %26,9 %28,5 %
S32,2 %22,4 %25,4 %22,0 %26,2 %23,6 %
L8,5 %8,1 %6,3 %6,4 %5,4 %5,8 %
C5,2 %5,1 %5,4 %7,6 %6,2 %6,8 %
SD5,2 %8,7 %17,3 %22,9 %23,2 %20,2 %
KD4,3 %3,8 %3,4 %5,1 %4,5 %5,1 %
Övr3,3 %2,3 %2,8 %1,2 %0,9 %1,0 %
MP3,2 %5,1 %5,9 %3,8 %3,5 %4,6 %
V2,2 %2,1 %2,4 %3,1 %3,2 %4,4 %
Valdeltagande85,7 %88,2 %89,7 %90,7 %88,6 %88,5 %

Valdeltagande i Staffanstorp 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7580859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Staffanstorp 2006

Så skiljer sig Staffanstorp från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 35,9 % i Staffanstorp mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 9,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +9,8
  • SD +2,3
  • SPI +1,1
  • FP +1,0

Svagare än i riket

  • V −3,7
  • S −3,1
  • C −2,7
  • KD −2,3

Valdeltagande i Staffanstorp

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 85,7 %, vilket är 5,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Staffanstorp på plats 9 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Staffanstorp är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,3 % i Staffanstorp 4 till 91,3 % i Staffanstorp 10.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Staffanstorp 7 (42,3 %) och sitt svagaste i Staffanstorp 4 (25,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 8, Socialdemokraterna i 5 av 13 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Staffanstorp är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 39,2 % i kommunvalet mot 35,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.

  • M +3,3
  • S −3,1
  • FP −2,0
  • SD −1,5
  • KD −1,5
  • C +1,4
  • MP +1,0

Största parti i Staffanstorp sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Staffanstorp i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Staffanstorp per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna28,5 %88,5 %
2022Moderaterna26,9 %88,6 %
2018Moderaterna27,8 %90,7 %
2014Moderaterna31,1 %89,7 %
2010Moderaterna42,5 %88,2 %
2006Moderaterna35,9 %85,7 %

Valresultat per valdistrikt i Staffanstorp 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Staffanstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Staffanstorp, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Staffanstorp 1M39,5 %M33,8 %82,2 %
Staffanstorp 2M41,7 %M48,2 %87,8 %
Staffanstorp 3S36,6 %M38,5 %85,6 %
Staffanstorp 4S45,2 %S43,3 %79,3 %
Staffanstorp 5S38,2 %M38,8 %83,0 %
Staffanstorp 6S37,4 %M38,7 %88,5 %
Staffanstorp 7M42,3 %M47,4 %89,0 %
Staffanstorp 8M35,6 %M42,1 %90,4 %
Staffanstorp 9M37,4 %M37,8 %86,7 %
Staffanstorp 10M40,7 %M36,0 %91,3 %
Staffanstorp 11M41,2 %M45,1 %85,8 %
Staffanstorp 12S35,1 %M37,7 %80,2 %
Staffanstorp 13M34,4 %M35,8 %80,9 %

Utforska valdistrikten i Staffanstorp på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2006 · Alla kommuner 2006