Valresultat Svedala 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Svedala med 36,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,1 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svedala ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Svedala på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,7 %
Röstberättigade
13 861
Avgivna röster
11 740
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2006 i Svedala

Riksdagsvalet 2006 i Svedala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 22736,6 %
MModeraterna3 49130,2 %
SDSverigedemokraterna1 0799,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9328,1 %
CCenterpartiet5274,6 %
KDKristdemokraterna4463,9 %
MPMiljöpartiet de gröna3122,7 %
VVänsterpartiet2562,2 %
Övriga partier2742,4 %

Landstingsvalet 2006 i Svedala

Landstingsvalet 2006 i Svedala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 30637,4 %
MModeraterna3 27428,4 %
SDSverigedemokraterna1 30611,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8727,6 %
CCenterpartiet5304,6 %
KDKristdemokraterna3793,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3022,6 %
VVänsterpartiet2552,2 %
ÖVRövriga partier1831,6 %
Övriga partier1060,9 %

Kommunvalet 2006 i Svedala

Kommunvalet 2006 i Svedala: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 74632,1 %
MModeraterna3 09126,5 %
SDSverigedemokraterna1 47812,6 %
BAPBAP7876,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6755,8 %
FYPFYP5384,6 %
CCenterpartiet4824,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2822,4 %
KDKristdemokraterna2532,2 %
VVänsterpartiet1811,5 %
ÖVRövriga partier1171,0 %
Övriga partier510,4 %

Partiernas utveckling i Svedala 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Svedala i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • L
  • C
  • KD
  • MP
  • Övr
  • V
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Svedala per valår
Parti200620102014201820222026
S36,6 %24,2 %26,6 %21,9 %24,8 %21,5 %
M30,2 %39,5 %26,9 %22,6 %22,0 %24,8 %
SD9,3 %13,3 %24,1 %31,5 %32,7 %28,6 %
L8,1 %7,3 %5,4 %5,4 %3,5 %5,2 %
C4,6 %4,0 %4,4 %6,0 %4,9 %5,4 %
KD3,9 %3,2 %2,9 %5,3 %5,4 %5,7 %
MP2,7 %4,6 %5,1 %2,9 %2,8 %3,8 %
Övr2,4 %1,7 %2,6 %1,3 %1,0 %1,2 %
V2,2 %2,2 %2,1 %3,2 %3,0 %3,8 %
Valdeltagande84,7 %87,3 %88,9 %90,9 %89,4 %88,9 %

Valdeltagande i Svedala 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7580859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Svedala 2006

Så skiljer sig Svedala från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Sverigedemokraterna, som fick 9,3 % i Svedala mot 2,9 % i hela landet — en skillnad på 6,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +6,4
  • M +4,2
  • S +1,4
  • FP +0,6

Svagare än i riket

  • V −3,6
  • C −3,3
  • KD −2,8
  • MP −2,5

Valdeltagande i Svedala

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 84,7 %, vilket är 4,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Svedala på plats 19 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Svedala är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,3 % i Svedala 1 till 88,5 % i Svedala 6.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svedala 3 (46,2 %) och sitt svagaste i Börringe (23,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 4 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svedala är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 32,1 % i kommunvalet mot 36,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.

  • S −4,5
  • M −3,8
  • SD +3,3
  • FP −2,3
  • KD −1,7
  • C −0,4

Största parti i Svedala sedan 2006

Största parti har skiftat i Svedala under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Svedala per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna28,6 %88,9 %
2022Sverigedemokraterna32,7 %89,4 %
2018Sverigedemokraterna31,5 %90,9 %
2014Moderaterna26,9 %88,9 %
2010Moderaterna39,5 %87,3 %
2006Socialdemokraterna36,6 %84,7 %

Valresultat per valdistrikt i Svedala 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Svedala. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Svedala, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bara 1M36,2 %M29,2 %86,9 %
Bara 2S34,2 %BAP24,9 %85,7 %
Bara 3M34,9 %M28,5 %84,0 %
BörringeM33,4 %M29,2 %78,6 %
Svedala 1S45,4 %S42,9 %78,3 %
Svedala 2S43,1 %S39,8 %82,9 %
Svedala 3S46,2 %S43,2 %82,5 %
Svedala 4S33,1 %S32,0 %87,7 %
Svedala 5S42,4 %S40,2 %86,2 %
Svedala 6M35,2 %M32,5 %88,5 %

Utforska valdistrikten i Svedala på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2006 · Alla kommuner 2006