Valresultat Eslöv 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Eslöv med 40,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,9 %). Valdeltagandet var 79,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Eslöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,6 %
- Röstberättigade
- 22 393
- Avgivna röster
- 17 818
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Eslöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 049 | 40,3 % |
| MModeraterna | 3 849 | 22,0 % |
| CCenterpartiet | 1 637 | 9,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 475 | 8,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 221 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 676 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 619 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 539 | 3,1 % |
| Övriga partier | 424 | 2,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Eslöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 365 | 42,0 % |
| MModeraterna | 3 350 | 19,1 % |
| CCenterpartiet | 1 871 | 10,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 649 | 9,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 162 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 659 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 626 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 469 | 2,7 % |
| ÖVRövriga partier | 219 | 1,2 % |
| Övriga partier | 164 | 0,9 % |
Kommunvalet 2006 i Eslöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 129 | 39,9 % |
| MModeraterna | 2 940 | 16,5 % |
| CCenterpartiet | 2 615 | 14,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 147 | 12,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 198 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 647 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 498 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 432 | 2,4 % |
| Övriga partier | 229 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Eslöv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Eslöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- SD
- L
- KD
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,3 % | 32,2 % | 32,8 % | 27,5 % | 28,3 % | 26,3 % |
| M | 22,0 % | 29,6 % | 20,0 % | 17,6 % | 17,7 % | 18,4 % |
| C | 9,4 % | 6,9 % | 6,7 % | 7,3 % | 5,1 % | 5,7 % |
| SD | 8,4 % | 11,8 % | 21,5 % | 28,0 % | 30,7 % | 25,8 % |
| L | 7,0 % | 7,0 % | 4,4 % | 4,4 % | 3,6 % | 4,3 % |
| KD | 3,9 % | 2,8 % | 2,3 % | 4,8 % | 4,7 % | 5,2 % |
| V | 3,5 % | 3,2 % | 3,7 % | 5,2 % | 4,7 % | 7,9 % |
| MP | 3,1 % | 4,8 % | 5,7 % | 3,3 % | 3,6 % | 4,9 % |
| Övr | 2,5 % | 1,6 % | 2,9 % | 2,0 % | 1,6 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 82,7 % | 84,4 % | 86,3 % | 83,8 % | 83,6 % |
Valdeltagande i Eslöv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Eslöv 2006
Så skiljer sig Eslöv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Sverigedemokraterna, som fick 8,4 % i Eslöv mot 2,9 % i hela landet — en skillnad på 5,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,5
- S +5,1
- C +1,5
Svagare än i riket
- M −4,1
- KD −2,8
- V −2,3
- MP −2,1
Valdeltagande i Eslöv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,6 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Eslöv på plats 172 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Eslöv är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,4 % i Eslöv 5 till 86,9 % i Eslöv 6.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Eslöv 5 (53,6 %) och sitt svagaste i Eslöv 15 (27,8 %). Partiet var största parti i samtliga 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Eslöv är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 16,5 % i kommunvalet mot 22,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.
- M −5,5
- C +5,3
- SD +3,6
- KD −1,1
- MP −0,7
- S −0,3
- FP −0,3
- V +0,1
Största parti i Eslöv sedan 2006
Största parti har skiftat i Eslöv under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,3 % | 83,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 30,7 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 28,0 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 84,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 82,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Eslöv 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Eslöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Eslöv 1 | S | 41,6 % | S | 42,5 % | 76,4 % |
| Eslöv 2 | S | 39,1 % | S | 38,6 % | 78,3 % |
| Eslöv 3 | S | 47,3 % | S | 47,8 % | 81,4 % |
| Eslöv 4 | S | 48,4 % | S | 48,9 % | 76,0 % |
| Eslöv 5 | S | 53,6 % | S | 53,4 % | 68,4 % |
| Eslöv 6 | S | 45,7 % | S | 45,1 % | 86,9 % |
| Eslöv 7 | S | 37,7 % | S | 37,9 % | 86,6 % |
| Eslöv 8 | S | 50,1 % | S | 49,5 % | 81,7 % |
| Eslöv 9 | S | 49,8 % | S | 52,6 % | 70,7 % |
| Eslöv 10 | S | 33,6 % | S | 31,5 % | 80,7 % |
| Eslöv 11 | S | 36,5 % | S | 36,7 % | 83,7 % |
| Eslöv 12 | S | 41,6 % | S | 38,8 % | 77,0 % |
| Eslöv 13 | S | 29,9 % | S | 29,9 % | 82,3 % |
| Eslöv 14 | S | 29,1 % | S | 27,1 % | 76,9 % |
| Eslöv 15 | S | 27,8 % | S | 27,1 % | 81,4 % |
| Eslöv 16 | S | 33,0 % | S | 31,6 % | 83,2 % |
| Eslöv 17 | S | 31,5 % | S | 29,0 % | 79,0 % |
| Eslöv 18 | S | 29,3 % | S | 31,7 % | 84,2 % |