Valresultat Lund 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Moderaterna största parti i Lund med 29,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,8 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 61 valdistrikt.

Se Lund på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,4 %
Röstberättigade
79 065
Avgivna röster
65 923
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2006 i Lund

Riksdagsvalet 2006 i Lund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna19 16829,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna16 90526,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 97212,3 %
MPMiljöpartiet de gröna5 8719,0 %
CCenterpartiet4 6657,2 %
VVänsterpartiet3 8175,9 %
KDKristdemokraterna2 8874,4 %
SDSverigedemokraterna1 6642,6 %
FIFeministiskt initiativ8791,4 %
Övriga partier1 0751,7 %

Landstingsvalet 2006 i Lund

Landstingsvalet 2006 i Lund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna18 48828,7 %
MModeraterna17 71827,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8 63313,4 %
MPMiljöpartiet de gröna5 6618,8 %
VVänsterpartiet4 7587,4 %
CCenterpartiet3 8916,0 %
KDKristdemokraterna2 5834,0 %
SDSverigedemokraterna1 8642,9 %
Övriga partier9051,4 %

Kommunvalet 2006 i Lund

Kommunvalet 2006 i Lund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna17 71826,8 %
MModeraterna17 22726,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)10 25815,5 %
MPMiljöpartiet de gröna6 1779,3 %
CCenterpartiet4 3296,6 %
VVänsterpartiet4 2026,4 %
KDKristdemokraterna2 2483,4 %
SDSverigedemokraterna2 0503,1 %
DemVDemV1 2271,9 %
Övriga partier6100,9 %

Partiernas utveckling i Lund 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • L
  • MP
  • C
  • V
  • KD
  • Övr
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lund per valår
Parti200620102014201820222026
M29,5 %32,1 %22,7 %19,1 %16,8 %17,5 %
S26,0 %19,5 %22,6 %23,2 %28,3 %25,7 %
L12,3 %11,1 %9,8 %9,8 %8,4 %6,8 %
MP9,0 %12,8 %12,3 %9,1 %11,0 %14,0 %
C7,2 %6,6 %5,7 %9,7 %8,7 %10,9 %
V5,9 %5,8 %6,4 %9,7 %9,1 %10,0 %
KD4,4 %5,0 %4,0 %4,7 %3,4 %3,9 %
Övr3,1 %2,2 %7,3 %2,4 %1,5 %1,1 %
SD2,6 %5,0 %9,2 %12,2 %12,8 %10,1 %
Valdeltagande83,4 %87,3 %88,6 %89,7 %87,7 %88,2 %

Valdeltagande i Lund 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lund 2006

Så skiljer sig Lund från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 26,0 % i Lund mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 9,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • FP +4,8
  • MP +3,9
  • M +3,5
  • FI +0,7

Svagare än i riket

  • S −9,2
  • KD −2,2
  • C −0,7
  • SD −0,4

Valdeltagande i Lund

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,4 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Lund på plats 37 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lund är indelad i 61 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,9 % i S:t Hans 3 till 91,6 % i Sandby 3.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i S:t Hans 6 (45,5 %) och sitt svagaste i S:t Hans 3 (14,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 36, Socialdemokraterna i 24, Miljöpartiet i 1 av 61 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lund är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 26,1 % i kommunvalet mot 29,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.

  • M −3,4
  • FP +3,2
  • KD −1,0
  • S +0,8
  • C −0,6
  • V +0,5
  • MP +0,3

Största parti i Lund sedan 2006

Största parti har skiftat i Lund under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Lund per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,7 %88,2 %
2022Socialdemokraterna28,3 %87,7 %
2018Socialdemokraterna23,2 %89,7 %
2014Moderaterna22,7 %88,6 %
2010Moderaterna32,1 %87,3 %
2006Moderaterna29,5 %83,4 %

Valresultat per valdistrikt i Lund 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 61 valdistrikten i Lund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lund, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Allhelgona 1M41,1 %M36,6 %86,2 %
Allhelgona 2M38,6 %M33,9 %85,9 %
Allhelgona 3M34,0 %M31,6 %84,1 %
Allhelgona 4M42,1 %M34,1 %88,6 %
Allhelgona 5M32,5 %M28,1 %76,5 %
Allhelgona 6M39,2 %M33,8 %85,0 %
Dalby 1S37,1 %S35,1 %84,6 %
Dalby 2S33,4 %S31,0 %88,1 %
Dalby 3M31,6 %M26,6 %86,2 %
Dalby 4S31,5 %S31,8 %82,9 %
Domkyrko 1M42,0 %M38,2 %82,0 %
Domkyrko 2M39,6 %M35,5 %81,6 %
Domkyrko 3M34,4 %M31,1 %83,6 %
Domkyrko 4M29,3 %M26,9 %78,2 %
Domkyrko 5M32,2 %M30,6 %83,4 %
Domkyrko 6M40,4 %M36,7 %85,3 %
Domkyrko 7M30,3 %M25,9 %87,0 %
Domkyrko 8M38,9 %M35,2 %73,3 %
Genarp 1S31,7 %S32,6 %88,0 %
Genarp 2M33,3 %M30,4 %83,4 %
Helgeand 1M30,3 %M26,7 %84,5 %
Helgeand 2M31,7 %M27,2 %91,1 %
Helgeand 3S35,3 %S34,5 %85,2 %
Helgeand 4S32,2 %S33,5 %82,3 %
Helgeand 5S34,0 %S34,5 %79,7 %
Kloster 1M26,2 %S26,4 %85,6 %
Kloster 2S37,2 %S38,5 %82,6 %
Kloster 3M30,4 %M26,6 %85,7 %
Kloster 4M34,8 %M30,1 %84,9 %
Kloster 5M29,9 %M26,3 %82,7 %
Kloster 6S34,0 %S34,1 %81,0 %
Kloster 7S42,1 %S41,0 %83,5 %
Kloster 8S39,0 %S40,4 %77,3 %
Kloster 9MP20,5 %MP20,5 %85,5 %
Nöbbelöv 1S41,3 %S42,6 %75,0 %
Nöbbelöv 2M33,8 %M28,6 %87,3 %
Nöbbelöv 3S36,1 %S35,7 %80,9 %
Nöbbelöv 4S40,2 %S40,1 %82,5 %
Nöbbelöv 5M31,9 %S28,8 %87,7 %
Råby 1S32,6 %S30,4 %75,5 %
Råby 2S41,1 %S41,1 %71,6 %
Råby 3M33,0 %S28,2 %83,1 %
S:t Hans 1M28,5 %M25,3 %83,9 %
S:t Hans 2S28,5 %S28,7 %80,0 %
S:t Hans 3S41,3 %S42,2 %70,9 %
S:t Hans 4M26,1 %M24,0 %84,7 %
S:t Hans 5M28,9 %S26,5 %81,4 %
S:t Hans 6M45,5 %M41,1 %86,5 %
Sandby 1M31,8 %S31,2 %88,9 %
Sandby 2S39,2 %S38,9 %83,7 %
Sandby 3M33,5 %M30,7 %91,6 %
Sandby 4S35,3 %S35,5 %85,7 %
TornM29,3 %M25,3 %82,5 %
VallkärraM33,6 %M27,8 %88,2 %
Veberöd 1S35,9 %S35,2 %84,6 %
Veberöd 2S32,8 %S31,2 %84,7 %
Veberöd 3M34,1 %M33,0 %86,2 %
Östra Torn 1S23,8 %S23,8 %87,5 %
Östra Torn 2M41,8 %M36,0 %86,5 %
Östra Torn 3S28,2 %S28,1 %84,5 %
Östra Torn 4M29,2 %M26,0 %83,1 %

Utforska valdistrikten i Lund på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2006 · Alla kommuner 2006