Valresultat Landskrona 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Landskrona med 40,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,0 %). Valdeltagandet var 79,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Landskrona ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,1 %
- Röstberättigade
- 29 228
- Avgivna röster
- 23 129
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Landskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 351 | 40,9 % |
| MModeraterna | 5 497 | 24,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 782 | 12,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 885 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 876 | 3,8 % |
| CCenterpartiet | 676 | 3,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 662 | 2,9 % |
| KDKristdemokraterna | 621 | 2,7 % |
| Övriga partier | 478 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Landskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 315 | 40,3 % |
| MModeraterna | 4 830 | 20,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 253 | 14,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 584 | 11,2 % |
| VVänsterpartiet | 947 | 4,1 % |
| CCenterpartiet | 617 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 593 | 2,6 % |
| KDKristdemokraterna | 561 | 2,4 % |
| Övriga partier | 424 | 1,8 % |
Kommunvalet 2006 i Landskrona
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 538 | 32,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 298 | 22,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 250 | 22,3 % |
| MModeraterna | 3 183 | 13,5 % |
| VVänsterpartiet | 823 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 534 | 2,3 % |
| CCenterpartiet | 480 | 2,0 % |
| KDKristdemokraterna | 295 | 1,3 % |
| Övriga partier | 181 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Landskrona 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Landskrona i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- SD
- V
- C
- MP
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,9 % | 35,8 % | 37,3 % | 32,1 % | 31,1 % | 30,2 % |
| M | 24,1 % | 28,2 % | 19,9 % | 17,6 % | 17,3 % | 17,1 % |
| L | 12,2 % | 11,7 % | 7,0 % | 6,7 % | 6,1 % | 8,5 % |
| SD | 8,3 % | 9,9 % | 18,8 % | 25,4 % | 27,4 % | 22,8 % |
| V | 3,8 % | 4,1 % | 4,2 % | 5,1 % | 4,8 % | 8,7 % |
| C | 3,0 % | 2,5 % | 2,8 % | 4,5 % | 3,8 % | 3,9 % |
| MP | 2,9 % | 4,3 % | 5,0 % | 3,2 % | 3,1 % | 3,7 % |
| KD | 2,7 % | 2,5 % | 2,0 % | 4,0 % | 3,6 % | 3,9 % |
| Övr | 2,1 % | 1,0 % | 3,0 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 81,8 % | 81,9 % | 83,4 % | 79,5 % | 80,5 % |
Valdeltagande i Landskrona 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Landskrona 2006
Så skiljer sig Landskrona från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 40,9 % i Landskrona mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,7
- SD +5,3
- FP +4,7
Svagare än i riket
- C −4,9
- KD −3,9
- MP −2,3
- M −2,0
Valdeltagande i Landskrona
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,1 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Landskrona på plats 188 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Landskrona är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,4 % i Landskrona 12 till 91,1 % i Landskrona 16.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Landskrona 12 (66,1 %) och sitt svagaste i Landskrona 22 (16,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Moderaterna i 4 av 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Landskrona är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 22,3 % i kommunvalet mot 8,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,0 procentenheter.
- SD +14,0
- M −10,6
- FP +10,3
- S −9,0
- V −0,3
Största parti i Landskrona sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Landskrona i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 80,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 79,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,1 % | 83,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 81,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 81,8 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 40,9 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Landskrona 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Landskrona. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Landskrona 1 | S | 33,0 % | FP | 26,9 % | 73,3 % |
| Landskrona 2 | S | 39,7 % | S | 33,4 % | 76,1 % |
| Landskrona 3 | S | 45,7 % | S | 38,2 % | 71,9 % |
| Landskrona 4 | S | 50,0 % | S | 45,5 % | 68,5 % |
| Landskrona 5 | S | 50,2 % | S | 41,5 % | 66,6 % |
| Landskrona 6 | S | 49,1 % | S | 40,9 % | 69,3 % |
| Landskrona 7 | S | 46,6 % | S | 36,8 % | 71,4 % |
| Landskrona 8 | S | 46,2 % | S | 35,0 % | 70,5 % |
| Landskrona 9 | S | 43,3 % | S | 33,2 % | 78,2 % |
| Landskrona 10 | S | 54,0 % | S | 40,3 % | 80,0 % |
| Landskrona 11 | S | 47,3 % | S | 35,3 % | 86,1 % |
| Landskrona 12 | S | 66,1 % | S | 60,2 % | 66,4 % |
| Landskrona 13 | S | 55,1 % | S | 43,2 % | 77,0 % |
| Landskrona 14 | S | 46,5 % | S | 33,3 % | 88,3 % |
| Landskrona 15 | S | 48,4 % | S | 35,1 % | 86,1 % |
| Landskrona 16 | M | 44,0 % | FP | 53,5 % | 91,1 % |
| Landskrona 17 | M | 33,0 % | SD | 27,3 % | 83,0 % |
| Landskrona 18 | S | 42,2 % | S | 27,6 % | 88,9 % |
| Landskrona 19 | S | 32,8 % | SD | 27,8 % | 85,1 % |
| Landskrona 20 | M | 40,5 % | FP | 32,1 % | 90,3 % |
| Landskrona 21 | S | 31,3 % | S | 23,8 % | 86,2 % |
| Landskrona 22 | M | 35,7 % | FP | 27,5 % | 83,5 % |