Valresultat Örkelljunga 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Örkelljunga med 29,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,8 %). Valdeltagandet var 77,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örkelljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 77,8 %
- Röstberättigade
- 7 149
- Avgivna röster
- 5 561
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2006 i Örkelljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 626 | 29,8 % |
| MModeraterna | 1 443 | 26,4 % |
| KDKristdemokraterna | 753 | 13,8 % |
| CCenterpartiet | 427 | 7,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 409 | 7,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 330 | 6,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 158 | 2,9 % |
| VVänsterpartiet | 129 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 105 | 1,9 % |
| Övriga partier | 82 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Örkelljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 618 | 30,3 % |
| MModeraterna | 1 420 | 26,6 % |
| KDKristdemokraterna | 723 | 13,5 % |
| CCenterpartiet | 440 | 8,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 431 | 8,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 269 | 5,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 201 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 121 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 85 | 1,6 % |
| Övriga partier | 30 | 0,6 % |
Kommunvalet 2006 i Örkelljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 635 | 29,8 % |
| MModeraterna | 1 455 | 26,6 % |
| KDKristdemokraterna | 633 | 11,6 % |
| CCenterpartiet | 610 | 11,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 391 | 7,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 386 | 7,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 254 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 77 | 1,4 % |
| Övriga partier | 37 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Örkelljunga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Örkelljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- KD
- C
- SD
- L
- Övr
- SPI
- V
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 29,8 % | 25,7 % | 28,0 % | 20,8 % | 21,6 % | 19,0 % |
| M | 26,4 % | 29,4 % | 18,1 % | 15,4 % | 14,2 % | 16,4 % |
| KD | 13,8 % | 11,5 % | 9,9 % | 12,1 % | 11,2 % | 12,0 % |
| C | 7,8 % | 6,6 % | 6,0 % | 6,7 % | 4,4 % | 4,6 % |
| SD | 7,5 % | 12,4 % | 26,6 % | 35,5 % | 39,3 % | 35,4 % |
| L | 6,0 % | 5,9 % | 3,0 % | 2,7 % | 2,5 % | 3,8 % |
| Övr | 3,4 % | 5,0 % | 6,0 % | 3,8 % | 4,3 % | 4,9 % |
| SPI | 2,9 % | 0,6 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| V | 2,4 % | 3,0 % | 2,4 % | 2,9 % | 2,5 % | 4,0 % |
| Valdeltagande | 77,8 % | 80,5 % | 83,5 % | 85,3 % | 83,8 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Örkelljunga 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Örkelljunga 2006
Så skiljer sig Örkelljunga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Kristdemokraterna, som fick 13,8 % i Örkelljunga mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +7,2
- SD +4,5
- SPI +2,4
- M +0,4
Svagare än i riket
- S −5,4
- V −3,5
- MP −3,2
- FP −1,5
Valdeltagande i Örkelljunga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 77,8 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Örkelljunga på plats 228 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Örkelljunga är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,6 % i Örkelljunga 3 till 83,7 % i Örkelljunga 5.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Örkelljunga 4 (38,6 %) och sitt svagaste i Örkelljunga 1 (21,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 3 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örkelljunga är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 11,1 % i kommunvalet mot 7,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,3 procentenheter.
- C +3,3
- KD −2,2
- FP +1,0
- SD −0,4
- M +0,1
- S +0,1
Största parti i Örkelljunga sedan 2006
Största parti har skiftat i Örkelljunga under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 35,4 % | 82,7 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 39,3 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 35,5 % | 85,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 83,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,4 % | 80,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 77,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Örkelljunga 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Örkelljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Rya | S | 24,3 % | C | 26,7 % | 80,6 % |
| Skånes Fagerhult | S | 34,1 % | S | 32,8 % | 73,4 % |
| Örkelljunga 1 | M | 32,2 % | M | 32,1 % | 79,7 % |
| Örkelljunga 2 | M | 26,5 % | M | 30,4 % | 78,3 % |
| Örkelljunga 3 | S | 33,8 % | S | 34,9 % | 72,6 % |
| Örkelljunga 4 | S | 38,6 % | S | 39,8 % | 74,8 % |
| Örkelljunga 5 | M | 29,3 % | M | 31,2 % | 83,7 % |