Valresultat Örkelljunga 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Örkelljunga med 35,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (32,6 %). Valdeltagandet var 82,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Örkelljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,7 %
- Röstberättigade
- 7 719
- Avgivna röster
- 6 387
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Örkelljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 235 | 35,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 201 | 19,0 % |
| MModeraterna | 1 034 | 16,4 % |
| KDKristdemokraterna | 758 | 12,0 % |
| CCenterpartiet | 289 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 253 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 239 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 136 | 2,2 % |
| Övriga partier | 171 | 2,7 % |
Regionvalet 2026 i Örkelljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 014 | 32,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 295 | 20,7 % |
| MModeraterna | 1 217 | 19,4 % |
| KDKristdemokraterna | 855 | 13,7 % |
| CCenterpartiet | 305 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 242 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 123 | 2,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 105 | 1,7 % |
| Övriga partier | 104 | 1,7 % |
Kommunvalet 2026 i Örkelljunga — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Örkelljunga har 37 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 12 mandat (−2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Moderaterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 063 | 32,6 % | 12(−2) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 273 | 20,1 % | 8(±0) |
| MModeraterna | 1 177 | 18,6 % | 7(±0) |
| KDKristdemokraterna | 947 | 15,0 % | 6(+1) |
| CCenterpartiet | 523 | 8,3 % | 3(±0) |
| VVänsterpartiet | 159 | 2,5 % | 1(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 81 | 1,3 % | |
| Övriga partier | 100 | 1,6 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Örkelljunga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Örkelljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,9 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 7,5 % | 12,4 % | 26,6 % | 35,5 % | 39,3 % | 35,4 % |
| S | 29,8 % | 25,7 % | 28,0 % | 20,8 % | 21,6 % | 19,0 % |
| M | 26,4 % | 29,4 % | 18,1 % | 15,4 % | 14,2 % | 16,4 % |
| KD | 13,8 % | 11,5 % | 9,9 % | 12,1 % | 11,2 % | 12,0 % |
| C | 7,8 % | 6,6 % | 6,0 % | 6,7 % | 4,4 % | 4,6 % |
| V | 2,4 % | 3,0 % | 2,4 % | 2,9 % | 2,5 % | 4,0 % |
| L | 6,0 % | 5,9 % | 3,0 % | 2,7 % | 2,5 % | 3,8 % |
| Övr | 4,4 % | 1,5 % | 2,2 % | 1,5 % | 2,1 % | 2,7 % |
| MP | 1,9 % | 4,1 % | 3,8 % | 2,3 % | 2,2 % | 2,2 % |
| Valdeltagande | 77,8 % | 80,5 % | 83,5 % | 85,3 % | 83,8 % | 82,7 % |
Valdeltagande i Örkelljunga 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Örkelljunga 2026
Så skiljer sig Örkelljunga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 35,4 % i Örkelljunga mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 17,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +17,9
- KD +5,8
Svagare än i riket
- S −9,0
- V −4,4
- MP −4,0
- M −3,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Örkelljunga, från 14,2 % till 16,4 % (+2,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 39,3 % till 35,4 % (−3,9).
- SD −3,9
- S −2,6
- M +2,2
- V +1,5
- L +1,3
- KD +0,8
- C +0,2
- MP −0,1
Valdeltagande i Örkelljunga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,7 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Örkelljunga på plats 227 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Örkelljunga är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,0 % i Örkelljunga Centrum till 80,6 % i Rya.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åsljunga (43,7 %) och sitt svagaste i Örkelljunga Centrum (29,6 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Örkelljunga är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 8,3 % i kommunvalet mot 4,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- C +3,7
- L −3,1
- KD +3,0
- SD −2,8
- M +2,2
- V −1,5
- S +1,1
Största parti i Örkelljunga sedan 2006
Största parti har skiftat i Örkelljunga under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 35,4 % | 82,7 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 39,3 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 35,5 % | 85,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,0 % | 83,5 % |
| 2010 | Moderaterna | 29,4 % | 80,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 77,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Örkelljunga 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Örkelljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Rya | SD | 38,9 % | SD | 37,1 % | 80,6 % |
| Skånes Fagerhult | SD | 42,4 % | SD | 37,8 % | 79,4 % |
| Åsljunga | SD | 43,7 % | SD | 43,8 % | 80,6 % |
| Örkelljunga Centrum | SD | 29,6 % | SD | 26,3 % | 73,0 % |
| Örkelljunga Mellan | SD | 30,5 % | SD | 26,7 % | 77,2 % |
| Örkelljunga Norra | SD | 31,1 % | SD | 27,2 % | 78,8 % |