Valresultat Skurup 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Skurup med 30,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (35,2 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skurup ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Skurup på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
12 860
Avgivna röster
10 934
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2026 i Skurup

Riksdagsvalet 2026 i Skurup: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna3 34130,8 %
MModeraterna2 53823,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 27521,0 %
KDKristdemokraterna6025,6 %
VVänsterpartiet5395,0 %
CCenterpartiet5254,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4974,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3633,3 %
Övriga partier1621,5 %

Regionvalet 2026 i Skurup

Regionvalet 2026 i Skurup: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 35931,1 %
SDSverigedemokraterna2 70825,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 47522,9 %
VVänsterpartiet5685,3 %
KDKristdemokraterna5314,9 %
CCenterpartiet4694,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3333,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2462,3 %
Övriga partier1101,0 %

Kommunvalet 2026 i Skurup — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Skurup har 39 mandat. Moderaterna fick flest, 15 mandat (+3 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 9 och Socialdemokraterna med 8.

Kommunvalet 2026 i Skurup: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna3 82335,2 %15(+3)
SDSverigedemokraterna2 49823,0 %9(−1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 15719,8 %8(−2)
VVänsterpartiet6195,7 %2(−1)
CCenterpartiet6145,6 %2(−1)
KVKommunens Väl3803,5 %1(±0)
KDKristdemokraterna2902,7 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2262,1 %1(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1891,7 %0(−1)
Övriga partier730,7 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Skurup 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Skurup i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • M
  • S
  • KD
  • V
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Skurup per valår
Parti200620102014201820222026
SD7,8 %13,5 %25,1 %33,3 %34,9 %30,8 %
M29,0 %35,2 %23,6 %20,6 %20,1 %23,4 %
S35,3 %26,3 %28,6 %22,6 %24,0 %21,0 %
KD4,6 %2,8 %2,3 %4,4 %5,0 %5,6 %
V2,8 %2,7 %3,3 %4,3 %3,8 %5,0 %
C8,8 %7,3 %6,7 %7,2 %5,1 %4,8 %
L6,4 %6,3 %3,8 %3,8 %3,3 %4,6 %
MP2,9 %4,2 %3,9 %2,6 %2,4 %3,3 %
Övr2,4 %1,6 %2,6 %1,2 %1,4 %1,5 %
Valdeltagande79,6 %83,4 %85,7 %88,2 %86,2 %85,0 %

Valdeltagande i Skurup 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Skurup 2026

Så skiljer sig Skurup från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 30,8 % i Skurup mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 13,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +13,3
  • M +3,6

Svagare än i riket

  • S −7,0
  • V −3,4
  • MP −2,8
  • C −2,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Skurup, från 20,1 % till 23,4 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 34,9 % till 30,8 % (−4,1).

  • SD −4,1
  • M +3,3
  • S −3,1
  • L +1,3
  • V +1,2
  • MP +1,0
  • KD +0,5
  • C −0,3

Valdeltagande i Skurup

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,0 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Skurup på plats 130 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Skurup är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,3 % i Skurup NO till 85,7 % i Slimminge.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skivarp N (35,3 %) och sitt svagaste i Skivarp S - Abbekås (24,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 7, Moderaterna i 1 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skurup är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 35,2 % i kommunvalet mot 23,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,8 procentenheter.

  • M +11,8
  • SD −7,8
  • KD −2,9
  • L −2,8
  • MP −1,3
  • S −1,1
  • C +0,8
  • V +0,7

Största parti i Skurup sedan 2006

Största parti har skiftat i Skurup under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Skurup per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna30,8 %85,0 %
2022Sverigedemokraterna34,9 %86,2 %
2018Sverigedemokraterna33,3 %88,2 %
2014Socialdemokraterna28,6 %85,7 %
2010Moderaterna35,2 %83,4 %
2006Socialdemokraterna35,3 %79,6 %

Valresultat per valdistrikt i Skurup 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Skurup. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Skurup, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
RydsgårdSD34,9 %M34,0 %81,8 %
Skivarp NSD35,3 %M38,0 %82,2 %
Skivarp S - AbbekåsM28,8 %M41,1 %85,1 %
Skurup NOSD30,4 %M31,1 %77,3 %
Skurup NVSD29,4 %M35,4 %79,4 %
Skurup SOSD31,6 %M34,5 %78,9 %
Skurup SVSD30,8 %M39,1 %81,5 %
SlimmingeSD30,5 %M30,2 %85,7 %

Utforska valdistrikten i Skurup på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2026 · Alla kommuner 2026