Valresultat Ystad 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Ystad med 24,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ystad ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.

Se Ystad på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,1 %
Röstberättigade
26 097
Avgivna röster
22 462
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2026 i Ystad

Riksdagsvalet 2026 i Ystad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 43824,6 %
MModeraterna5 43224,5 %
SDSverigedemokraterna5 09223,0 %
KDKristdemokraterna1 4036,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 3055,9 %
CCenterpartiet1 2765,8 %
MPMiljöpartiet de gröna9764,4 %
VVänsterpartiet9754,4 %
Övriga partier2441,1 %

Regionvalet 2026 i Ystad

Regionvalet 2026 i Ystad: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 66330,6 %
MModeraterna5 54725,5 %
SDSverigedemokraterna3 88617,9 %
KDKristdemokraterna1 4796,8 %
CCenterpartiet1 1635,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0484,8 %
VVänsterpartiet9744,5 %
MPMiljöpartiet de gröna8313,8 %
Övriga partier1720,8 %

Kommunvalet 2026 i Ystad — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Ystad har 51 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 19 mandat (+3 sedan 2022), följt av Moderaterna med 10 och Sverigedemokraterna med 9.

Kommunvalet 2026 i Ystad: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna8 12537,2 %19(+3)
MModeraterna4 24519,4 %10(−3)
SDSverigedemokraterna3 72117,0 %9(−1)
CCenterpartiet1 6757,7 %4(+1)
KDKristdemokraterna1 2385,7 %3(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0654,9 %2(−1)
VVänsterpartiet9274,2 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna7543,4 %2(±0)
Övriga partier1100,5 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Ystad 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ystad i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • KD
  • L
  • C
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ystad per valår
Parti200620102014201820222026
S37,0 %28,4 %30,1 %25,4 %27,3 %24,6 %
M31,5 %37,9 %28,1 %23,4 %22,0 %24,5 %
SD4,7 %8,4 %16,8 %24,2 %27,0 %23,0 %
KD5,1 %3,5 %3,0 %5,8 %6,0 %6,3 %
L6,4 %6,5 %4,7 %4,8 %4,6 %5,9 %
C6,4 %5,7 %6,2 %7,7 %4,9 %5,8 %
MP3,3 %5,5 %5,3 %3,3 %3,6 %4,4 %
V2,7 %2,6 %2,9 %4,1 %3,6 %4,4 %
Övr3,1 %1,5 %3,0 %1,3 %1,1 %1,1 %
Valdeltagande79,9 %83,5 %85,7 %88,0 %86,1 %86,1 %

Valdeltagande i Ystad 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ystad 2026

Så skiljer sig Ystad från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,0 % i Ystad mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,5
  • M +4,7
  • L +0,6
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • V −4,0
  • S −3,5
  • MP −1,7
  • C −1,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Ystad, från 22,0 % till 24,5 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,0 % till 23,0 % (−4,0).

  • SD −4,0
  • S −2,8
  • M +2,6
  • L +1,3
  • C +0,8
  • MP +0,8
  • V +0,8
  • KD +0,4

Valdeltagande i Ystad

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,1 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ystad på plats 92 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ystad är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,7 % i Glemmingebro-Ingelstorp-Kåseberga till 87,0 % i Svarte-Snårestad-Bjäresjö-Sjörup mfl.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Edvinshem N (31,0 %) och sitt svagaste i Nybrostrand-St Köpinge-Svenstorp (16,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 6, Sverigedemokraterna i 4 av 19 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ystad är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 37,2 % i kommunvalet mot 24,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,6 procentenheter.

  • S +12,6
  • SD −6,0
  • M −5,1
  • C +1,9
  • L −1,0
  • MP −1,0
  • KD −0,7
  • V −0,2

Största parti i Ystad sedan 2006

Största parti har skiftat i Ystad under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ystad per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,6 %86,1 %
2022Socialdemokraterna27,3 %86,1 %
2018Socialdemokraterna25,4 %88,0 %
2014Socialdemokraterna30,1 %85,7 %
2010Moderaterna37,9 %83,5 %
2006Socialdemokraterna37,0 %79,9 %

Valresultat per valdistrikt i Ystad 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Ystad. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ystad, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Bellevue NS26,4 %S41,0 %81,0 %
Bellevue SS26,4 %S41,8 %85,7 %
Edvinshem NS31,0 %S45,3 %85,8 %
Edvinshem SÖ-GjuterietS29,4 %S45,1 %82,8 %
Egna hem-Solbacken SÖM25,5 %S37,5 %85,4 %
Gamla staden VS30,8 %S42,3 %82,3 %
Gamla staden ÖS27,5 %S37,3 %78,1 %
Glemmingebro-Ingelstorp-KåsebergaSD24,0 %S25,0 %77,7 %
HälsobackenS28,8 %S47,2 %84,7 %
KöpingebroSD28,1 %S43,6 %82,2 %
Löderup m flSD28,1 %SD23,8 %78,7 %
Nybrostrand-St Köpinge-SvenstorpM32,9 %S30,6 %86,6 %
Solbacken NS28,8 %S44,1 %83,1 %
StHerrestad-Hedeskoga-Bussjö-KällesjM27,9 %S33,1 %86,5 %
Surbrunnen-Östra förstaden NS28,8 %S40,4 %80,0 %
Svarte-Snårestad-Bjäresjö-Sjörup mflM24,4 %S27,1 %87,0 %
Sövestad-Baldringe-Högestad m flSD33,3 %SD27,2 %86,5 %
Västra Sjöstaden-ÅkesholmM29,2 %S39,0 %82,7 %
Ö förstaden S-Regementet-SandskogenM26,4 %S38,5 %81,0 %

Utforska valdistrikten i Ystad på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2026 · Alla kommuner 2026