Valresultat Burlöv 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Burlöv med 33,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,7 %). Valdeltagandet var 76,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Burlöv ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,7 %
- Röstberättigade
- 14 158
- Avgivna röster
- 10 861
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Burlöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 620 | 33,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 114 | 19,6 % |
| MModeraterna | 1 732 | 16,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 382 | 12,8 % |
| CCenterpartiet | 503 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 488 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 430 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 368 | 3,4 % |
| Övriga partier | 125 | 1,2 % |
Regionvalet 2026 i Burlöv
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 966 | 35,9 % |
| MModeraterna | 2 038 | 18,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 871 | 16,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 483 | 13,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 495 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 387 | 3,5 % |
| CCenterpartiet | 379 | 3,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 327 | 3,0 % |
| Övriga partier | 103 | 0,9 % |
Kommunvalet 2026 i Burlöv — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Burlöv har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 14 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Sverigedemokraterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 729 | 33,7 % | 14(±0) |
| MModeraterna | 2 186 | 19,8 % | 8(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 915 | 17,3 % | 7(−2) |
| VVänsterpartiet | 1 395 | 12,6 % | 5(+2) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 495 | 4,5 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 490 | 4,4 % | 2(±0) |
| CCenterpartiet | 485 | 4,4 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 244 | 2,2 % | 1(+1) |
| Övriga partier | 120 | 1,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Burlöv 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Burlöv i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har V gjort (+5,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- MP
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 33,6 % | 36,7 % | 32,4 % | 32,6 % | 33,6 % |
| SD | 8,1 % | 12,5 % | 19,3 % | 23,9 % | 24,2 % | 19,6 % |
| M | 24,6 % | 30,9 % | 21,1 % | 19,4 % | 17,6 % | 16,1 % |
| V | 4,3 % | 3,8 % | 4,3 % | 6,2 % | 7,2 % | 12,8 % |
| C | 3,2 % | 2,7 % | 3,0 % | 5,0 % | 4,9 % | 4,7 % |
| MP | 3,1 % | 5,3 % | 6,1 % | 3,4 % | 3,8 % | 4,5 % |
| L | 7,4 % | 6,9 % | 4,9 % | 4,7 % | 3,6 % | 4,0 % |
| KD | 3,3 % | 2,5 % | 1,8 % | 3,5 % | 3,3 % | 3,4 % |
| Övr | 3,7 % | 1,9 % | 2,7 % | 1,4 % | 2,7 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 80,7 % | 80,6 % | 80,8 % | 74,5 % | 76,7 % |
Valdeltagande i Burlöv 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Burlöv 2026
Så skiljer sig Burlöv från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 33,6 % i Burlöv mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 5,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,6
- V +4,4
- SD +2,2
Svagare än i riket
- M −3,8
- KD −2,7
- C −2,4
- MP −1,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Burlöv, från 7,2 % till 12,8 % (+5,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 24,2 % till 19,6 % (−4,6).
- V +5,7
- SD −4,6
- NYANS −1,6
- M −1,5
- S +1,0
- MP +0,8
- L +0,4
- C −0,2
Valdeltagande i Burlöv
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 76,7 %, vilket är 8,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Burlöv på plats 286 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Burlöv är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,6 % i Centrala Arlöv till 87,5 % i Gamla Åkarp-Dalslund-Kockumsområdet.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Elisetorp Ö. (46,0 %) och sitt svagaste i Karstorp-Svanetorp (26,5 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Burlöv är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 19,8 % i kommunvalet mot 16,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- M +3,7
- SD −2,3
- KD −1,2
- L +0,5
- C −0,3
- V −0,2
- MP −0,1
- S +0,1
Största parti i Burlöv sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Burlöv i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 76,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 74,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,4 % | 80,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,7 % | 80,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,6 % | 80,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Burlöv 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Burlöv. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrala Arlöv | S | 32,3 % | S | 34,0 % | 64,6 % |
| Elisetorp V. | S | 43,9 % | S | 43,3 % | 67,0 % |
| Elisetorp Ö. | S | 46,0 % | S | 45,5 % | 65,9 % |
| Gamla Åkarp-Dalslund-Kockumsområdet | S | 27,3 % | M | 32,1 % | 87,5 % |
| Harakärrsområdet-Mossvägen-Lyckö äng | S | 26,8 % | M | 28,9 % | 83,0 % |
| Karstorp-Svanetorp | S | 26,5 % | S | 27,6 % | 86,9 % |
| Kronetorp-Burlövs egna hem m.fl. | S | 33,7 % | S | 32,5 % | 64,7 % |
| Lillevång | S | 38,6 % | S | 39,9 % | 65,0 % |
| Svenshög | S | 44,7 % | S | 45,6 % | 66,1 % |
| Tågarp V. | S | 33,9 % | S | 35,7 % | 76,9 % |
| Tågarp Ö. | S | 33,3 % | S | 33,9 % | 69,1 % |