Valresultat Klippan 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Klippan med 36,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (22,2 %). Valdeltagandet var 81,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Klippan ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Klippan på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
81,3 %
Röstberättigade
13 206
Avgivna röster
10 734
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2026 i Klippan

Riksdagsvalet 2026 i Klippan: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna3 89236,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 25321,2 %
MModeraterna1 83217,3 %
KDKristdemokraterna7637,2 %
VVänsterpartiet5194,9 %
CCenterpartiet4334,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4224,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3303,1 %
Övriga partier1601,5 %

Regionvalet 2026 i Klippan

Regionvalet 2026 i Klippan: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna3 33531,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 50523,7 %
MModeraterna2 24921,3 %
KDKristdemokraterna8387,9 %
VVänsterpartiet5455,2 %
CCenterpartiet4184,0 %
MPMiljöpartiet de gröna3223,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2752,6 %
Övriga partier790,7 %

Kommunvalet 2026 i Klippan — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Klippan har 35 mandat. Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna fick flest, 8 mandat vardera.

Kommunvalet 2026 i Klippan: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SDSverigedemokraterna2 35322,2 %8(−4)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 33222,0 %8(−1)
VFVår Framtid2 07119,5 %7(+5)
MModeraterna1 70416,1 %5(−1)
CCenterpartiet5435,1 %2(±0)
KDKristdemokraterna4924,6 %2(±0)
VVänsterpartiet4654,4 %1(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3433,2 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2962,8 %1(+1)
Övriga partier150,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Klippan 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Klippan i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • V
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Klippan per valår
Parti200620102014201820222026
SD7,5 %12,3 %25,6 %36,6 %40,3 %36,7 %
S38,5 %31,9 %33,7 %24,2 %23,7 %21,2 %
M26,8 %30,9 %19,1 %15,7 %15,6 %17,3 %
KD6,5 %5,2 %4,1 %6,7 %6,6 %7,2 %
V2,9 %4,0 %3,4 %4,0 %3,5 %4,9 %
C7,3 %5,7 %5,3 %5,8 %4,1 %4,1 %
L5,3 %5,1 %2,8 %3,1 %2,2 %4,0 %
MP2,5 %3,7 %3,8 %2,2 %2,3 %3,1 %
Övr2,6 %1,2 %2,3 %1,5 %1,7 %1,5 %
Valdeltagande75,4 %80,1 %81,9 %84,2 %82,3 %81,3 %

Valdeltagande i Klippan 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Klippan 2026

Så skiljer sig Klippan från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 36,7 % i Klippan mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 19,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +19,2
  • KD +1,0

Svagare än i riket

  • S −6,8
  • V −3,5
  • MP −3,0
  • C −2,9

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Klippan, från 2,2 % till 4,0 % (+1,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 40,3 % till 36,7 % (−3,6).

  • SD −3,6
  • S −2,4
  • L +1,8
  • M +1,6
  • V +1,4
  • MP +0,8
  • KD +0,6
  • C −0,0

Valdeltagande i Klippan

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 81,3 %, vilket är 3,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Klippan på plats 261 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Klippan är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,2 % i Klippan N-Gråmanstorp mfl till 84,1 % i Krika-Bonnarp-Nybygget.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Östra Ljungby (41,0 %) och sitt svagaste i Klippan NÖ-Solslätt (33,7 %). Partiet var största parti i samtliga 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Klippan är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 22,2 % i kommunvalet mot 36,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,5 procentenheter.

  • SD −14,5
  • KD −2,6
  • M −1,2
  • C +1,0
  • L −0,7
  • S +0,7
  • V −0,5
  • MP −0,3

Största parti i Klippan sedan 2006

Största parti har skiftat i Klippan under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Klippan per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna36,7 %81,3 %
2022Sverigedemokraterna40,3 %82,3 %
2018Sverigedemokraterna36,6 %84,2 %
2014Socialdemokraterna33,7 %81,9 %
2010Socialdemokraterna31,9 %80,1 %
2006Socialdemokraterna38,5 %75,4 %

Valresultat per valdistrikt i Klippan 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Klippan. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Klippan, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Klippan N-Gråmanstorp mflSD34,5 %S25,5 %71,2 %
Klippan NÖ-SolslättSD33,7 %S28,6 %78,7 %
Klippan SÖ-Nyslätt-ElfdalenSD34,6 %S25,4 %73,4 %
Klippan VSD35,4 %S29,7 %71,6 %
Krika-Bonnarp-NybyggetSD40,2 %SD25,5 %84,1 %
Ljungbyhed NSD38,7 %SD24,3 %77,0 %
Ljungbyhed SSD38,7 %SD24,4 %79,8 %
Riseberga-Färingtofta mflSD36,4 %SD24,3 %83,2 %
StidsvigSD39,2 %SD27,9 %78,8 %
Storäng-Vedby mflSD37,1 %VF27,9 %81,0 %
Östra LjungbySD41,0 %SD30,6 %76,4 %

Utforska valdistrikten i Klippan på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2026 · Alla kommuner 2026