Valresultat Lomma 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Lomma med 28,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (35,6 %). Valdeltagandet var 91,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lomma ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 91,9 %
- Röstberättigade
- 18 647
- Avgivna röster
- 17 139
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Lomma
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 903 | 28,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 246 | 19,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 511 | 14,7 % |
| CCenterpartiet | 2 020 | 11,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 831 | 10,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 052 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 962 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 366 | 2,1 % |
| Övriga partier | 143 | 0,8 % |
Regionvalet 2026 i Lomma
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 011 | 35,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 290 | 25,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 908 | 11,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 215 | 7,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 155 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 1 022 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 753 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 396 | 2,4 % |
| Övriga partier | 65 | 0,4 % |
Kommunvalet 2026 i Lomma — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Lomma har 45 mandat. Moderaterna fick flest, 16 mandat (−3 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 9 och Fokus med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 6 027 | 35,6 % | 16(−3) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 236 | 19,1 % | 9(+1) |
| FokusFokus | 2 146 | 12,7 % | 6(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 1 763 | 10,4 % | 5(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 507 | 8,9 % | 4(+1) |
| CCenterpartiet | 749 | 4,4 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 697 | 4,1 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 534 | 3,2 % | 1(±0) |
| VVänsterpartiet | 234 | 1,4 % | |
| Övriga partier | 27 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Lomma 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lomma i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,1 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 44,4 % | 49,8 % | 39,9 % | 33,2 % | 29,4 % | 28,8 % |
| S | 22,4 % | 14,2 % | 17,4 % | 16,7 % | 23,2 % | 19,1 % |
| SD | 3,9 % | 5,9 % | 12,6 % | 17,1 % | 17,6 % | 14,7 % |
| C | 5,3 % | 5,5 % | 5,8 % | 9,3 % | 8,5 % | 11,9 % |
| L | 11,0 % | 10,7 % | 9,9 % | 10,0 % | 8,9 % | 10,7 % |
| KD | 5,4 % | 5,6 % | 5,0 % | 6,4 % | 4,8 % | 6,2 % |
| MP | 2,9 % | 4,9 % | 5,8 % | 3,8 % | 4,6 % | 5,6 % |
| V | 1,6 % | 1,4 % | 1,3 % | 2,5 % | 2,2 % | 2,1 % |
| Övr | 3,1 % | 2,1 % | 2,2 % | 1,0 % | 0,8 % | 0,8 % |
| Valdeltagande | 88,5 % | 91,3 % | 92,9 % | 93,9 % | 92,4 % | 91,9 % |
Valdeltagande i Lomma 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lomma 2026
Så skiljer sig Lomma från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 19,1 % i Lomma mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 9,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +8,9
- L +5,4
- C +4,8
- KD +0,0
Svagare än i riket
- S −9,0
- V −6,3
- SD −2,7
- MP −0,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Centerpartiet mest i Lomma, från 8,5 % till 11,9 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 23,2 % till 19,1 % (−4,1).
- S −4,1
- C +3,4
- SD −2,9
- L +1,8
- KD +1,3
- MP +1,1
- M −0,6
- V −0,1
Valdeltagande i Lomma
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 91,9 %, vilket är 7,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Lomma på plats 1 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Lomma är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,6 % i Lomma Centrum till 92,0 % i Löddesnäs.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Bjärred V (38,2 %) och sitt svagaste i Vinstorp (22,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 13, Socialdemokraterna i 3 av 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lomma är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 4,4 % i kommunvalet mot 11,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,4 procentenheter.
- C −7,4
- M +6,8
- SD −4,3
- KD −3,0
- L −1,8
- MP −1,5
- S +0,1
Största parti i Lomma sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Lomma i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 28,8 % | 91,9 % |
| 2022 | Moderaterna | 29,4 % | 92,4 % |
| 2018 | Moderaterna | 33,2 % | 93,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 39,9 % | 92,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 49,8 % | 91,3 % |
| 2006 | Moderaterna | 44,4 % | 88,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Lomma 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Lomma. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bjärehov | M | 31,4 % | M | 32,6 % | 85,4 % |
| Bjärred N - Borgeby | M | 33,0 % | M | 30,9 % | 91,3 % |
| Bjärred S | M | 31,6 % | M | 35,6 % | 87,6 % |
| Bjärred V | M | 38,2 % | M | 46,0 % | 84,2 % |
| Bjärred Ö | M | 23,5 % | M | 25,7 % | 82,0 % |
| Båt- och Fågelgatorna | M | 27,0 % | M | 33,5 % | 88,4 % |
| Flädie-Fjelie | M | 23,0 % | M | 28,0 % | 83,1 % |
| Karstorp | M | 27,1 % | M | 36,9 % | 86,9 % |
| Lervik | M | 29,6 % | M | 40,2 % | 85,9 % |
| Lilla Lomma - Lomma Ö - Alnarp | M | 27,7 % | M | 33,8 % | 82,5 % |
| Lomma Centrum | S | 27,4 % | M | 35,1 % | 81,6 % |
| Lomma Hamn | M | 32,2 % | M | 46,1 % | 86,6 % |
| Lomma Strand - Habo Ljung | M | 34,2 % | M | 52,5 % | 88,9 % |
| Löddesnäs | M | 25,4 % | M | 25,8 % | 92,0 % |
| Piläng | S | 23,7 % | M | 31,6 % | 86,2 % |
| Vinstorp | S | 23,7 % | M | 32,5 % | 83,3 % |