Valresultat Kävlinge 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Kävlinge med 26,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,9 %). Valdeltagandet var 89,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kävlinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,4 %
- Röstberättigade
- 24 356
- Avgivna röster
- 21 768
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 743 | 26,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 930 | 22,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 734 | 21,9 % |
| CCenterpartiet | 1 606 | 7,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 336 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 218 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 031 | 4,8 % |
| VVänsterpartiet | 751 | 3,5 % |
| Övriga partier | 233 | 1,1 % |
Regionvalet 2026 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 985 | 32,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 572 | 25,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 004 | 18,6 % |
| KDKristdemokraterna | 1 246 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 1 095 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 925 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 809 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 788 | 3,7 % |
| Övriga partier | 98 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Kävlinge — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Kävlinge har 51 mandat. Moderaterna fick flest, 17 mandat (+1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 10 och Sverigedemokraterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| MModeraterna | 7 128 | 32,9 % | 17(+1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 989 | 18,4 % | 10(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 3 489 | 16,1 % | 8(−1) |
| LöddeLöddebygden | 3 011 | 13,9 % | 7(+4) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 147 | 5,3 % | 3(+1) |
| CCenterpartiet | 1 025 | 4,7 % | 2(−1) |
| VVänsterpartiet | 678 | 3,1 % | 2(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 621 | 2,9 % | 1(−2) |
| KDKristdemokraterna | 569 | 2,6 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 33 | 0,2 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Kävlinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kävlinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,0 procentenheter).
- M
- SD
- S
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 31,6 % | 40,0 % | 29,4 % | 25,7 % | 24,5 % | 26,6 % |
| SD | 7,0 % | 9,1 % | 18,9 % | 25,0 % | 26,8 % | 22,8 % |
| S | 35,5 % | 25,4 % | 27,1 % | 22,6 % | 25,1 % | 21,9 % |
| C | 5,6 % | 5,3 % | 5,6 % | 7,7 % | 6,9 % | 7,4 % |
| L | 8,6 % | 8,6 % | 6,4 % | 6,4 % | 5,2 % | 6,2 % |
| KD | 4,2 % | 3,6 % | 2,8 % | 5,2 % | 4,6 % | 5,6 % |
| MP | 2,5 % | 4,7 % | 5,8 % | 3,3 % | 3,4 % | 4,8 % |
| V | 2,3 % | 2,1 % | 2,0 % | 2,8 % | 2,5 % | 3,5 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 1,9 % | 1,3 % | 0,8 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 85,1 % | 87,7 % | 89,7 % | 91,1 % | 89,8 % | 89,4 % |
Valdeltagande i Kävlinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kävlinge 2026
Så skiljer sig Kävlinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 26,6 % i Kävlinge mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 6,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,8
- SD +5,4
- L +0,9
- C +0,4
Svagare än i riket
- S −6,1
- V −4,9
- MP −1,3
- KD −0,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Kävlinge, från 24,5 % till 26,6 % (+2,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 26,8 % till 22,8 % (−4,0).
- SD −4,0
- S −3,2
- M +2,1
- MP +1,4
- KD +1,0
- L +1,0
- V +0,9
- C +0,6
Valdeltagande i Kävlinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 89,4 %, vilket är 4,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Kävlinge på plats 13 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Kävlinge är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,6 % i Kävlinge Centrum/Korsbacka till 91,9 % i Löddeköpinge Norr.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ålstorp (37,4 %) och sitt svagaste i Kävlinge Centrum/Korsbacka (9,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 10, Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 3 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kävlinge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,1 % i kommunvalet mot 22,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,8 procentenheter.
- SD −6,8
- M +6,3
- S −3,5
- L −3,3
- KD −3,0
- C −2,7
- MP +0,5
- V −0,4
Största parti i Kävlinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Kävlinge under perioden 2006–2026: Moderaterna och Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,6 % | 89,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,8 % | 89,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 25,7 % | 91,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,4 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 40,0 % | 87,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kävlinge 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Kävlinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Barsebäck/Järavallen | M | 35,2 % | M | 43,1 % | 90,7 % |
| Furulund Centrum | S | 27,7 % | M | 29,7 % | 84,4 % |
| Harrie | SD | 25,8 % | M | 31,3 % | 88,1 % |
| Hofterup | M | 37,2 % | M | 45,0 % | 89,7 % |
| Karaby/Dösjebro | M | 28,4 % | M | 31,1 % | 88,7 % |
| Kävlinge Centrum/Korsbacka | S | 33,9 % | S | 33,0 % | 72,6 % |
| Kävlinge Söder | SD | 27,7 % | S | 27,3 % | 82,3 % |
| Kävlinge Väster | S | 28,7 % | M | 32,7 % | 89,5 % |
| Lackalänga | S | 23,2 % | M | 29,7 % | 90,8 % |
| Löddeköpinge Centrum | SD | 28,6 % | Lödde | 26,9 % | 79,8 % |
| Löddeköpinge Norr | M | 30,1 % | M | 34,6 % | 91,9 % |
| Rinnebäck | S | 27,8 % | M | 32,0 % | 85,9 % |
| Sandskogen | M | 29,1 % | M | 31,2 % | 90,8 % |
| Stationsstaden | S | 26,1 % | M | 31,5 % | 82,5 % |
| Stävie | M | 24,6 % | M | 32,4 % | 91,5 % |
| Södervidinge/Gryet | M | 27,0 % | M | 35,8 % | 89,9 % |
| Tolvåker | M | 29,1 % | M | 31,5 % | 84,5 % |
| Vikhög/Lyckorna | M | 33,6 % | M | 36,3 % | 87,7 % |
| Ålstorp | M | 37,4 % | M | 45,0 % | 89,6 % |