Valresultat Kävlinge 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Kävlinge med 26,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,1 %). Valdeltagandet var 89,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kävlinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 18 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 89,8 %
- Röstberättigade
- 23 627
- Avgivna röster
- 21 226
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 5 640 | 26,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 288 | 25,1 % |
| MModeraterna | 5 156 | 24,5 % |
| CCenterpartiet | 1 449 | 6,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 098 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 975 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 712 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 535 | 2,5 % |
| Övriga partier | 177 | 0,8 % |
Regionvalet 2022 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 952 | 28,4 % |
| MModeraterna | 5 912 | 28,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 231 | 20,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 186 | 5,7 % |
| CCenterpartiet | 1 164 | 5,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 135 | 5,4 % |
| VVänsterpartiet | 610 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 585 | 2,8 % |
| Övriga partier | 178 | 0,8 % |
Kommunvalet 2022 i Kävlinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 751 | 32,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 811 | 22,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 976 | 18,9 % |
| CCenterpartiet | 1 339 | 6,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 165 | 5,5 % |
| LöddeLöddebygden | 1 107 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 761 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 628 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 482 | 2,3 % |
| Övriga partier | 39 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Kävlinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kävlinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+2,5 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 7,0 % | 9,1 % | 18,9 % | 25,0 % | 26,8 % | 22,8 % |
| S | 35,5 % | 25,4 % | 27,1 % | 22,6 % | 25,1 % | 21,9 % |
| M | 31,6 % | 40,0 % | 29,4 % | 25,7 % | 24,5 % | 26,6 % |
| C | 5,6 % | 5,3 % | 5,6 % | 7,7 % | 6,9 % | 7,4 % |
| L | 8,6 % | 8,6 % | 6,4 % | 6,4 % | 5,2 % | 6,2 % |
| KD | 4,2 % | 3,6 % | 2,8 % | 5,2 % | 4,6 % | 5,6 % |
| MP | 2,5 % | 4,7 % | 5,8 % | 3,3 % | 3,4 % | 4,8 % |
| V | 2,3 % | 2,1 % | 2,0 % | 2,8 % | 2,5 % | 3,5 % |
| Övr | 2,8 % | 1,2 % | 1,9 % | 1,3 % | 0,8 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 85,1 % | 87,7 % | 89,7 % | 91,1 % | 89,8 % | 89,4 % |
Valdeltagande i Kävlinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kävlinge 2022
Så skiljer sig Kävlinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 26,8 % i Kävlinge mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 6,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +6,3
- M +5,4
- L +0,6
- C +0,2
Svagare än i riket
- S −5,2
- V −4,2
- MP −1,7
- KD −0,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Kävlinge, från 22,6 % till 25,1 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Liberalerna, som gick från 6,4 % till 5,2 % (−1,2).
- S +2,5
- SD +1,8
- L −1,2
- M −1,1
- C −0,8
- KD −0,5
- V −0,3
- MP +0,1
Valdeltagande i Kävlinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 89,8 %, vilket är 5,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Kävlinge på plats 9 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Kävlinge är indelad i 18 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,9 % i Korsbacka/Arvidsborg till 92,5 % i Lackalänga.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Korsbacka/Arvidsborg (37,4 %) och sitt svagaste i Nyvång (19,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 5, Moderaterna i 4 av 18 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kävlinge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 26,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,9 procentenheter.
- SD −7,9
- M +7,5
- S −2,3
- KD −1,7
- C −0,5
- L +0,3
- MP +0,2
Största parti i Kävlinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Kävlinge under perioden 2006–2022: Moderaterna och Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,6 % | 89,4 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 26,8 % | 89,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 25,7 % | 91,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 29,4 % | 89,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 40,0 % | 87,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,5 % | 85,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Kävlinge 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 18 valdistrikten i Kävlinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Barsebäck | M | 33,4 % | M | 39,3 % | 92,0 % |
| Furulund Centrum | S | 31,6 % | S | 31,1 % | 84,6 % |
| Hofterup | M | 36,5 % | M | 48,6 % | 89,3 % |
| Karaby/Dösjebro | SD | 28,8 % | M | 31,5 % | 90,5 % |
| Korsbacka/Arvidsborg | SD | 37,4 % | SD | 30,9 % | 77,9 % |
| Kävlinge Norr | S | 28,7 % | M | 31,1 % | 90,6 % |
| Kävlinge Söder | SD | 32,4 % | S | 32,9 % | 79,7 % |
| Kävlinge Väster | S | 30,8 % | S | 29,9 % | 86,2 % |
| Kävlinge Öster | S | 31,0 % | M | 28,2 % | 82,6 % |
| Lackalänga | S | 27,7 % | M | 29,5 % | 92,5 % |
| Löddeköpinge Centrum | S | 29,4 % | M | 26,4 % | 88,1 % |
| Nyvång | S | 29,3 % | M | 32,6 % | 90,3 % |
| Rinnebäck | S | 32,5 % | S | 31,2 % | 90,2 % |
| Sandskogen/Lyckorna | M | 29,1 % | M | 33,1 % | 88,9 % |
| Stora Harrie | SD | 27,3 % | M | 32,8 % | 91,4 % |
| Stävie | S | 26,8 % | M | 31,7 % | 91,5 % |
| Tolvåker | SD | 30,4 % | M | 28,0 % | 87,5 % |
| Ålstorp | M | 35,7 % | M | 45,6 % | 89,5 % |