Valresultat Skurup 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Skurup med 34,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (28,6 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skurup ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Skurup på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,2 %
Röstberättigade
12 295
Avgivna röster
10 602
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2022 i Skurup

Riksdagsvalet 2022 i Skurup: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna3 65234,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 51724,0 %
MModeraterna2 10820,1 %
CCenterpartiet5385,1 %
KDKristdemokraterna5275,0 %
VVänsterpartiet3953,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3423,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2472,4 %
Övriga partier1441,4 %

Regionvalet 2022 i Skurup

Regionvalet 2022 i Skurup: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 78126,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 71826,0 %
MModeraterna2 65225,4 %
KDKristdemokraterna5945,7 %
CCenterpartiet5034,8 %
VVänsterpartiet4994,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3263,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1711,6 %
Övriga partier1961,9 %

Kommunvalet 2022 i Skurup

Kommunvalet 2022 i Skurup: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 00228,6 %
SDSverigedemokraterna2 55024,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 48623,7 %
CCenterpartiet6245,9 %
VVänsterpartiet6095,8 %
KDKristdemokraterna3573,4 %
KVKommunens Väl3483,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3313,1 %
Övriga partier2031,9 %

Partiernas utveckling i Skurup 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Skurup i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−2,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Skurup per valår
Parti200620102014201820222026
SD7,8 %13,5 %25,1 %33,3 %34,9 %30,8 %
S35,3 %26,3 %28,6 %22,6 %24,0 %21,0 %
M29,0 %35,2 %23,6 %20,6 %20,1 %23,4 %
C8,8 %7,3 %6,7 %7,2 %5,1 %4,8 %
KD4,6 %2,8 %2,3 %4,4 %5,0 %5,6 %
V2,8 %2,7 %3,3 %4,3 %3,8 %5,0 %
L6,4 %6,3 %3,8 %3,8 %3,3 %4,6 %
MP2,9 %4,2 %3,9 %2,6 %2,4 %3,3 %
Övr2,4 %1,6 %2,6 %1,2 %1,4 %1,5 %
Valdeltagande79,6 %83,4 %85,7 %88,2 %86,2 %85,0 %

Valdeltagande i Skurup 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Skurup 2022

Så skiljer sig Skurup från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 34,9 % i Skurup mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 14,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +14,3
  • M +1,0

Svagare än i riket

  • S −6,3
  • V −3,0
  • MP −2,7
  • C −1,6

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Skurup, från 33,3 % till 34,9 % (+1,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 7,2 % till 5,1 % (−2,1).

  • C −2,1
  • SD +1,5
  • S +1,5
  • KD +0,7
  • L −0,6
  • V −0,5
  • M −0,5
  • MP −0,3

Valdeltagande i Skurup

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,2 %, vilket är 2,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Skurup på plats 93 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Skurup är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,6 % i Skurup NO till 87,7 % i Slimminge.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rydsgård (39,4 %) och sitt svagaste i Skivarp S - Abbekås (29,1 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skurup är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 24,3 % i kommunvalet mot 34,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,6 procentenheter.

  • SD −10,6
  • M +8,4
  • V +2,0
  • KD −1,6
  • C +0,8
  • S −0,4
  • L −0,1

Största parti i Skurup sedan 2006

Största parti har skiftat i Skurup under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Skurup per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna30,8 %85,0 %
2022Sverigedemokraterna34,9 %86,2 %
2018Sverigedemokraterna33,3 %88,2 %
2014Socialdemokraterna28,6 %85,7 %
2010Moderaterna35,2 %83,4 %
2006Socialdemokraterna35,3 %79,6 %

Valresultat per valdistrikt i Skurup 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Skurup. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Skurup, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
RydsgårdSD39,4 %M29,6 %83,4 %
Skivarp NSD38,2 %M28,0 %84,5 %
Skivarp S - AbbekåsSD29,1 %M37,1 %87,6 %
Skurup NOSD38,0 %S29,9 %79,6 %
Skurup NVSD33,4 %S30,1 %82,8 %
Skurup SOSD35,1 %M29,5 %81,6 %
Skurup SVSD30,8 %M31,9 %82,8 %
SlimmingeSD36,5 %SD27,6 %87,7 %

Utforska valdistrikten i Skurup på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2022 · Alla kommuner 2022