Valresultat Perstorp 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Perstorp med 40,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Vi i Perstorp flest röster (21,7 %). Valdeltagandet var 79,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Perstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Perstorp på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,2 %
Röstberättigade
5 143
Avgivna röster
4 075
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2022 i Perstorp

Riksdagsvalet 2022 i Perstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 64840,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 06926,5 %
MModeraterna58614,5 %
KDKristdemokraterna2235,5 %
CCenterpartiet1644,1 %
VVänsterpartiet1553,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)802,0 %
MPMiljöpartiet de gröna681,7 %
Övriga partier401,0 %

Regionvalet 2022 i Perstorp

Regionvalet 2022 i Perstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 24431,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 21530,3 %
MModeraterna68217,0 %
KDKristdemokraterna3007,5 %
CCenterpartiet1995,0 %
VVänsterpartiet1864,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)701,7 %
MPMiljöpartiet de gröna601,5 %
Övriga partier531,3 %

Kommunvalet 2022 i Perstorp

Kommunvalet 2022 i Perstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
VPVi i Perstorp88621,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna85320,9 %
SDSverigedemokraterna77218,9 %
PFPerstorps Framtid55913,7 %
MModeraterna3588,8 %
CCenterpartiet2836,9 %
VVänsterpartiet1603,9 %
KDKristdemokraterna1062,6 %
MPMiljöpartiet de gröna701,7 %
Övriga partier350,9 %

Partiernas utveckling i Perstorp 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Perstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,6 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Perstorp per valår
Parti200620102014201820222026
SD6,2 %11,1 %25,3 %35,3 %40,9 %34,8 %
S41,2 %35,7 %37,1 %29,3 %26,5 %25,5 %
M23,2 %28,2 %17,4 %16,0 %14,5 %15,7 %
KD5,8 %4,0 %2,8 %5,3 %5,5 %6,0 %
C7,2 %5,6 %4,9 %5,0 %4,1 %3,9 %
V5,4 %4,7 %3,3 %3,3 %3,8 %7,4 %
L5,5 %5,1 %3,1 %2,4 %2,0 %3,3 %
MP1,6 %4,3 %4,2 %2,0 %1,7 %2,1 %
Övr4,0 %1,5 %2,0 %1,3 %1,0 %1,3 %
Valdeltagande74,8 %79,5 %80,8 %82,0 %79,2 %78,1 %

Valdeltagande i Perstorp 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Perstorp 2022

Så skiljer sig Perstorp från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 40,9 % i Perstorp mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 20,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +20,3
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • M −4,6
  • S −3,8
  • MP −3,4
  • V −2,9

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Perstorp, från 35,3 % till 40,9 % (+5,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,3 % till 26,5 % (−2,8).

  • SD +5,6
  • S −2,8
  • M −1,5
  • C −1,0
  • V +0,5
  • L −0,4
  • MP −0,3
  • KD +0,2

Valdeltagande i Perstorp

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 79,2 %, vilket är 5,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Perstorp på plats 282 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Perstorp är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,2 % i Centrum och Norra till 79,2 % i Oderljunga.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Oderljunga (53,0 %) och sitt svagaste i Västra (35,8 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Perstorp är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,9 % i kommunvalet mot 40,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 22,0 procentenheter.

  • SD −22,0
  • M −5,8
  • S −5,6
  • KD −2,9
  • C +2,9
  • V +0,1

Största parti i Perstorp sedan 2006

Största parti har skiftat i Perstorp under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Perstorp per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna34,8 %78,1 %
2022Sverigedemokraterna40,9 %79,2 %
2018Sverigedemokraterna35,3 %82,0 %
2014Socialdemokraterna37,1 %80,8 %
2010Socialdemokraterna35,7 %79,5 %
2006Socialdemokraterna41,2 %74,8 %

Valresultat per valdistrikt i Perstorp 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Perstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Perstorp, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Centrum och NorraSD37,8 %S23,3 %64,2 %
OderljungaSD53,0 %SD31,1 %79,2 %
SödraSD41,4 %VP25,5 %67,5 %
VästraSD35,8 %S25,0 %64,4 %
ÖstraSD38,1 %VP29,9 %71,6 %

Utforska valdistrikten i Perstorp på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2022 · Alla kommuner 2022