Valresultat Höganäs 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Moderaterna största parti i Höganäs med 25,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (36,4 %). Valdeltagandet var 87,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Höganäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 15 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,8 %
- Röstberättigade
- 21 308
- Avgivna röster
- 18 699
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Höganäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 4 658 | 25,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 505 | 24,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 375 | 23,6 % |
| CCenterpartiet | 1 223 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 099 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 058 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 834 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 579 | 3,1 % |
| Övriga partier | 217 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Höganäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 5 252 | 28,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 864 | 26,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 990 | 16,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 532 | 8,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 066 | 5,8 % |
| CCenterpartiet | 964 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 716 | 3,9 % |
| VVänsterpartiet | 664 | 3,6 % |
| Övriga partier | 252 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Höganäs
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 6 729 | 36,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 731 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 594 | 14,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 588 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 162 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 1 116 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 763 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 497 | 2,7 % |
| MEDMedborgerlig Samling | 226 | 1,2 % |
| Övriga partier | 71 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Höganäs 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Höganäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har S gjort (+3,9 procentenheter).
- M
- S
- SD
- C
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 37,1 % | 42,4 % | 33,9 % | 27,3 % | 25,1 % | 26,3 % |
| S | 27,5 % | 20,2 % | 22,0 % | 20,4 % | 24,3 % | 21,3 % |
| SD | 4,2 % | 6,4 % | 14,8 % | 20,5 % | 23,6 % | 19,5 % |
| C | 5,8 % | 5,4 % | 5,3 % | 8,6 % | 6,6 % | 8,2 % |
| L | 8,3 % | 9,1 % | 6,4 % | 6,7 % | 5,9 % | 7,6 % |
| KD | 7,9 % | 6,7 % | 5,4 % | 7,5 % | 5,7 % | 6,7 % |
| MP | 3,9 % | 5,9 % | 6,3 % | 4,5 % | 4,5 % | 5,5 % |
| V | 2,4 % | 2,6 % | 3,0 % | 3,4 % | 3,1 % | 3,7 % |
| Övr | 2,9 % | 1,5 % | 3,0 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 81,7 % | 85,9 % | 87,7 % | 88,9 % | 87,8 % | 87,5 % |
Valdeltagande i Höganäs 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Höganäs 2022
Så skiljer sig Höganäs från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 24,3 % i Höganäs mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,0
- SD +3,1
- L +1,3
- KD +0,4
Svagare än i riket
- S −6,0
- V −3,6
- MP −0,6
- C −0,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Höganäs, från 20,4 % till 24,3 % (+3,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 27,3 % till 25,1 % (−2,2).
- S +3,9
- SD +3,1
- M −2,2
- C −2,0
- KD −1,8
- L −0,7
- V −0,3
- MP +0,0
Valdeltagande i Höganäs
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,8 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Höganäs på plats 44 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Höganäs är indelad i 15 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 76,0 % i Höganäs S till 91,8 % i Viken N.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Viken S (39,1 %) och sitt svagaste i Höganäs SÖ (14,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 7, Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 15 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Höganäs är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 36,4 % i kommunvalet mot 25,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,3 procentenheter.
- M +11,3
- SD −9,5
- S −4,1
- L +2,7
- MP +1,8
- KD −1,6
- C −0,6
- V −0,4
Största parti i Höganäs sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Höganäs i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 26,3 % | 87,5 % |
| 2022 | Moderaterna | 25,1 % | 87,8 % |
| 2018 | Moderaterna | 27,3 % | 88,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 33,9 % | 87,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 42,4 % | 85,9 % |
| 2006 | Moderaterna | 37,1 % | 81,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Höganäs 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 15 valdistrikten i Höganäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Höganäs C | S | 33,6 % | M | 33,3 % | 82,3 % |
| Höganäs NV | S | 27,5 % | M | 32,7 % | 86,5 % |
| Höganäs NÖ - Väsby | S | 31,3 % | M | 29,5 % | 80,3 % |
| Höganäs S | S | 31,4 % | M | 34,9 % | 76,0 % |
| Höganäs SÖ | S | 35,2 % | S | 33,1 % | 81,9 % |
| Höganäs Ö | SD | 32,8 % | S | 29,0 % | 80,4 % |
| Jonstorp V - Ingelsträde | SD | 29,2 % | M | 34,7 % | 90,0 % |
| Jonstorp Ö | SD | 26,9 % | M | 33,9 % | 88,1 % |
| Lerberget N | M | 29,2 % | M | 45,5 % | 91,0 % |
| Lerberget S | M | 27,8 % | M | 40,9 % | 88,9 % |
| Nyhamn V | M | 27,3 % | M | 39,6 % | 82,2 % |
| Nyhamn Ö - Brunnby | M | 23,6 % | M | 34,6 % | 88,2 % |
| Viken N | M | 37,2 % | M | 44,3 % | 91,8 % |
| Viken S | M | 39,1 % | M | 45,1 % | 86,8 % |
| Viken Ö | M | 34,0 % | M | 46,1 % | 87,5 % |