Valresultat Tomelilla 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Tomelilla med 37,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (30,1 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tomelilla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,4 %
- Röstberättigade
- 10 419
- Avgivna röster
- 8 893
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Tomelilla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 3 255 | 37,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 036 | 23,3 % |
| MModeraterna | 1 484 | 17,0 % |
| CCenterpartiet | 506 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 478 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 346 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 310 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 228 | 2,6 % |
| Övriga partier | 107 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Tomelilla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 640 | 30,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 150 | 24,7 % |
| MModeraterna | 1 797 | 20,6 % |
| CCenterpartiet | 687 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 480 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 423 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 243 | 2,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 185 | 2,1 % |
| Övriga partier | 114 | 1,3 % |
Kommunvalet 2022 i Tomelilla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 642 | 30,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 970 | 22,5 % |
| MModeraterna | 1 831 | 20,9 % |
| CCenterpartiet | 1 178 | 13,4 % |
| VVänsterpartiet | 394 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 279 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 258 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 178 | 2,0 % |
| Övriga partier | 33 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Tomelilla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tomelilla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,0 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 8,4 % | 13,4 % | 25,5 % | 33,2 % | 37,2 % | 32,1 % |
| S | 33,2 % | 28,3 % | 28,6 % | 23,2 % | 23,3 % | 20,7 % |
| M | 27,4 % | 31,1 % | 20,4 % | 17,7 % | 17,0 % | 19,0 % |
| C | 11,9 % | 9,8 % | 9,6 % | 9,5 % | 5,8 % | 6,3 % |
| KD | 5,3 % | 2,9 % | 2,3 % | 4,7 % | 5,5 % | 5,7 % |
| V | 3,1 % | 3,0 % | 2,6 % | 4,3 % | 4,0 % | 5,8 % |
| MP | 3,0 % | 4,9 % | 4,2 % | 2,9 % | 3,5 % | 4,7 % |
| L | 5,1 % | 4,5 % | 3,0 % | 2,9 % | 2,6 % | 4,2 % |
| Övr | 2,5 % | 2,1 % | 3,6 % | 1,6 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 73,1 % | 80,3 % | 84,4 % | 86,2 % | 85,4 % | 84,1 % |
Valdeltagande i Tomelilla 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tomelilla 2022
Så skiljer sig Tomelilla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 37,2 % i Tomelilla mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 16,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +16,7
- KD +0,1
Svagare än i riket
- S −7,1
- V −2,8
- M −2,1
- L −2,0
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Tomelilla, från 33,2 % till 37,2 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,5 % till 5,8 % (−3,7).
- SD +4,0
- C −3,7
- KD +0,8
- M −0,8
- MP +0,6
- L −0,3
- V −0,3
- S +0,1
Valdeltagande i Tomelilla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,4 %, vilket är 1,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Tomelilla på plats 125 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tomelilla är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,2 % i Tomelilla tätort SV till 85,4 % i Smedstorp.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Onslunda (43,3 %) och sitt svagaste i Brösarp (27,8 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tomelilla är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,4 % i kommunvalet mot 5,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.
- C +7,7
- SD −7,1
- M +3,9
- KD −2,3
- S −0,8
- MP −0,6
- V +0,5
Största parti i Tomelilla sedan 2006
Största parti har skiftat i Tomelilla under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 32,1 % | 84,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 37,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 33,2 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 84,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,1 % | 80,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 73,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Tomelilla 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tomelilla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Brösarp | SD | 27,8 % | SD | 21,4 % | 84,1 % |
| Onslunda | SD | 43,3 % | SD | 35,1 % | 83,5 % |
| Smedstorp | SD | 36,9 % | SD | 29,9 % | 85,4 % |
| Tomelilla S | SD | 35,5 % | SD | 29,0 % | 81,5 % |
| Tomelilla tätort SV | SD | 35,0 % | S | 31,5 % | 73,2 % |
| Tomelilla V och Tryde | SD | 39,7 % | SD | 31,1 % | 85,1 % |
| Tomelilla Ö | SD | 42,6 % | SD | 34,8 % | 78,0 % |