Valresultat Tomelilla 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Tomelilla med 31,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,9 %). Valdeltagandet var 80,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tomelilla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Tomelilla på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,3 %
Röstberättigade
10 076
Avgivna röster
8 093
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Tomelilla

Riksdagsvalet 2010 i Tomelilla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 46931,1 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 25428,3 %
SDSverigedemokraterna1 06513,4 %
CCenterpartiet7819,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3904,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3584,5 %
VVänsterpartiet2393,0 %
KDKristdemokraterna2282,9 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1051,3 %
Övriga partier620,8 %

Landstingsvalet 2010 i Tomelilla

Landstingsvalet 2010 i Tomelilla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 37630,3 %
MModeraterna2 08626,6 %
SDSverigedemokraterna1 03713,2 %
CCenterpartiet91011,6 %
MPMiljöpartiet de gröna3885,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3224,1 %
VVänsterpartiet2192,8 %
KDKristdemokraterna1972,5 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti1762,2 %
Övriga partier1251,6 %

Kommunvalet 2010 i Tomelilla

Kommunvalet 2010 i Tomelilla: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 28428,9 %
MModeraterna1 92724,3 %
SDSverigedemokraterna1 15014,5 %
CCenterpartiet1 13514,3 %
MPMiljöpartiet de gröna4245,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3324,2 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti2513,2 %
VVänsterpartiet1682,1 %
KDKristdemokraterna1672,1 %
Övriga partier781,0 %

Partiernas utveckling i Tomelilla 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tomelilla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har SD gjort (+5,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • KD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tomelilla per valår
Parti200620102014201820222026
M27,4 %31,1 %20,4 %17,7 %17,0 %19,0 %
S33,2 %28,3 %28,6 %23,2 %23,3 %20,7 %
SD8,4 %13,4 %25,5 %33,2 %37,2 %32,1 %
C11,9 %9,8 %9,6 %9,5 %5,8 %6,3 %
MP3,0 %4,9 %4,2 %2,9 %3,5 %4,7 %
L5,1 %4,5 %3,0 %2,9 %2,6 %4,2 %
V3,1 %3,0 %2,6 %4,3 %4,0 %5,8 %
KD5,3 %2,9 %2,3 %4,7 %5,5 %5,7 %
Övr2,5 %2,1 %3,6 %1,6 %1,2 %1,5 %
Valdeltagande73,1 %80,3 %84,4 %86,2 %85,4 %84,1 %

Valdeltagande i Tomelilla 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tomelilla 2010

Så skiljer sig Tomelilla från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Sverigedemokraterna, som fick 13,4 % i Tomelilla mot 5,7 % i hela landet — en skillnad på 7,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,7
  • C +3,3
  • SPI +1,1
  • M +1,0

Svagare än i riket

  • KD −2,7
  • V −2,6
  • FP −2,6
  • MP −2,4

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Sverigedemokraterna mest i Tomelilla, från 8,4 % till 13,4 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,2 % till 28,3 % (−4,9).

  • SD +5,0
  • S −4,9
  • M +3,6
  • KD −2,5
  • C −2,1
  • MP +1,9
  • SPI +0,9
  • FP −0,6

Valdeltagande i Tomelilla

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 80,3 %, vilket är 4,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Tomelilla på plats 273 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Tomelilla är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,5 % i Tomelilla Centrum norr till 81,9 % i Brösarp.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Tryde-Ullstorp-Övraby (34,4 %) och sitt svagaste i Tomelilla Centrum söder (27,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 4, Socialdemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tomelilla är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 24,3 % i kommunvalet mot 31,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.

  • M −6,7
  • C +4,5
  • SD +1,1
  • V −0,9
  • S +0,5
  • MP +0,5
  • FP −0,3

Största parti i Tomelilla sedan 2006

Största parti har skiftat i Tomelilla under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Tomelilla per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna32,1 %84,1 %
2022Sverigedemokraterna37,2 %85,4 %
2018Sverigedemokraterna33,2 %86,2 %
2014Socialdemokraterna28,6 %84,4 %
2010Moderaterna31,1 %80,3 %
2006Socialdemokraterna33,2 %73,1 %

Valresultat per valdistrikt i Tomelilla 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Tomelilla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tomelilla, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BrösarpM33,6 %M26,2 %81,9 %
OnslundaM31,3 %M25,1 %79,4 %
SmedstorpM32,5 %M27,4 %77,2 %
Tomelilla Centrum norrS38,1 %S38,4 %73,5 %
Tomelilla Centrum söderS39,4 %S39,7 %80,1 %
Tryde-Ullstorp-ÖvrabyM34,4 %S29,2 %81,2 %

Utforska valdistrikten i Tomelilla på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2010 · Alla kommuner 2010