Valresultat Ängelholm 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Ängelholm med 40,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (38,0 %). Valdeltagandet var 83,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ängelholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.

Se Ängelholm på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,7 %
Röstberättigade
31 033
Avgivna röster
25 974
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Ängelholm

Riksdagsvalet 2010 i Ängelholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna10 42140,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 78322,6 %
SDSverigedemokraterna1 9557,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 6706,5 %
CCenterpartiet1 6586,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5336,0 %
KDKristdemokraterna1 4945,8 %
VVänsterpartiet6852,7 %
Övriga partier3921,5 %

Landstingsvalet 2010 i Ängelholm

Landstingsvalet 2010 i Ängelholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna9 33637,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna6 39825,9 %
SDSverigedemokraterna1 8277,4 %
CCenterpartiet1 6786,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1 5066,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 4085,7 %
KDKristdemokraterna1 2765,2 %
VVänsterpartiet5982,4 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti3481,4 %
Övriga partier3051,2 %

Kommunvalet 2010 i Ängelholm

Kommunvalet 2010 i Ängelholm: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna9 53838,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 78223,1 %
EPEP2 0148,0 %
SDSverigedemokraterna1 6336,5 %
CCenterpartiet1 6276,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1 3775,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1264,5 %
KDKristdemokraterna1 0374,1 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti4761,9 %
VVänsterpartiet4221,7 %
Övriga partier360,1 %

Partiernas utveckling i Ängelholm 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ängelholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • L
  • C
  • MP
  • KD
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ängelholm per valår
Parti200620102014201820222026
M35,6 %40,7 %29,5 %25,3 %22,9 %24,8 %
S27,7 %22,6 %26,5 %22,3 %25,7 %23,1 %
SD4,8 %7,6 %17,6 %24,2 %28,0 %24,2 %
L7,1 %6,5 %4,7 %4,7 %3,9 %5,5 %
C7,1 %6,5 %6,2 %8,1 %5,8 %6,3 %
MP3,6 %6,0 %6,0 %3,2 %3,4 %3,9 %
KD7,4 %5,8 %4,7 %7,3 %6,2 %7,4 %
V2,7 %2,7 %2,7 %3,7 %3,1 %3,8 %
Övr4,0 %1,5 %2,3 %1,2 %1,1 %1,1 %
Valdeltagande80,7 %83,7 %85,7 %87,4 %85,9 %86,3 %

Valdeltagande i Ängelholm 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ängelholm 2010

Så skiljer sig Ängelholm från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 40,7 % i Ängelholm mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 10,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +10,7
  • SD +1,9
  • KD +0,2

Svagare än i riket

  • S −8,1
  • V −2,9
  • MP −1,3
  • FP −0,5

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Ängelholm, från 35,6 % till 40,7 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 27,7 % till 22,6 % (−5,1).

  • M +5,1
  • S −5,1
  • SD +2,9
  • MP +2,4
  • SPI −1,7
  • KD −1,6
  • C −0,6
  • FP −0,6

Valdeltagande i Ängelholm

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,7 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Ängelholm på plats 177 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ängelholm är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,4 % i Willan till 88,8 % i Luntertun - Roslunda.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Magnarp (52,6 %) och sitt svagaste i Willan (26,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 17, Socialdemokraterna i 3 av 20 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ängelholm är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 38,0 % i kommunvalet mot 40,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,7 procentenheter.

  • M −2,7
  • FP −2,0
  • KD −1,7
  • SD −1,1
  • MP −0,5
  • S +0,5
  • C +0,0

Största parti i Ängelholm sedan 2006

Största parti har skiftat i Ängelholm under perioden 2006–2010: Moderaterna och Sverigedemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ängelholm per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna24,8 %86,3 %
2022Sverigedemokraterna28,0 %85,9 %
2018Moderaterna25,3 %87,4 %
2014Moderaterna29,5 %85,7 %
2010Moderaterna40,7 %83,7 %
2006Moderaterna35,6 %80,7 %

Valresultat per valdistrikt i Ängelholm 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Ängelholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ängelholm, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Adolfsfält - KarlslundM45,7 %M41,5 %83,4 %
Ausås - StrövelstorpM41,3 %M36,1 %80,9 %
CentrumM45,4 %M41,9 %79,6 %
DanielslundM40,5 %M35,0 %82,0 %
HjärnarpM40,1 %M38,1 %83,9 %
Höja - StarbyM41,1 %M36,1 %82,8 %
KungsgårdenS37,4 %S36,2 %81,0 %
Luntertun - RoslundaM49,9 %M48,4 %88,8 %
MagnarpM52,6 %M55,0 %87,8 %
Munka Ljungby NM34,7 %M31,2 %82,7 %
Munka Ljungby SM35,8 %M32,5 %78,3 %
Nya TorgS33,4 %S35,3 %76,3 %
SkäldervikenM48,6 %M47,0 %88,0 %
SkörpingeM43,4 %M44,0 %86,6 %
SockerbruketM46,4 %M41,4 %87,0 %
Södra UtmarkenM35,8 %M30,9 %86,3 %
Tåssjö - ÖssjöM34,9 %M30,8 %79,6 %
VejbystrandM48,1 %M48,9 %84,3 %
WillanS38,6 %S38,5 %70,4 %
ÄngavångenM38,7 %M35,7 %83,6 %

Utforska valdistrikten i Ängelholm på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2010 · Alla kommuner 2010