Valresultat Malmö 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Malmö med 32,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,4 %). Valdeltagandet var 79,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malmö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 176 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,6 %
- Röstberättigade
- 214 326
- Avgivna röster
- 170 667
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 55 160 | 32,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 48 450 | 28,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 14 861 | 8,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 256 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 11 768 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 10 118 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 5 274 | 3,1 % |
| CCenterpartiet | 4 795 | 2,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 2 777 | 1,6 % |
| Övriga partier | 2 649 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2010 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 52 858 | 32,2 % |
| MModeraterna | 48 757 | 29,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 13 655 | 8,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 13 427 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 10 798 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 9 824 | 6,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 4 098 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 3 496 | 2,1 % |
| CCenterpartiet | 2 797 | 1,7 % |
| Övriga partier | 4 248 | 2,6 % |
Kommunvalet 2010 i Malmö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 57 266 | 34,4 % |
| MModeraterna | 45 926 | 27,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 17 501 | 10,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 12 522 | 7,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 10 707 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 8 577 | 5,2 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 4 712 | 2,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 681 | 1,6 % |
| CCenterpartiet | 2 199 | 1,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 771 | 1,1 % |
| Övriga partier | 2 457 | 1,5 % |
Partiernas utveckling i Malmö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Malmö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,8 procentenheter).
- M
- S
- MP
- SD
- L
- V
- Övr
- KD
- C
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 28,3 % | 32,6 % | 23,2 % | 19,5 % | 17,9 % | 16,5 % |
| S | 35,4 % | 28,7 % | 29,3 % | 29,1 % | 29,6 % | 29,0 % |
| MP | 6,0 % | 8,8 % | 8,6 % | 5,6 % | 7,5 % | 9,3 % |
| SD | 5,0 % | 7,8 % | 13,5 % | 16,8 % | 16,4 % | 13,2 % |
| L | 8,8 % | 7,0 % | 5,6 % | 5,6 % | 4,5 % | 4,6 % |
| V | 5,4 % | 6,0 % | 7,6 % | 11,9 % | 12,5 % | 17,2 % |
| Övr | 4,6 % | 3,2 % | 7,0 % | 2,0 % | 3,2 % | 1,2 % |
| KD | 3,5 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,8 % | 3,0 % | 3,3 % |
| C | 2,9 % | 2,8 % | 2,7 % | 5,7 % | 5,5 % | 5,9 % |
| Valdeltagande | 76,0 % | 79,6 % | 79,7 % | 82,0 % | 77,2 % | 80,1 % |
Valdeltagande i Malmö 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Malmö 2010
Så skiljer sig Malmö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 2,8 % i Malmö mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +2,6
- SD +2,1
- SPI +1,5
- MP +1,4
Svagare än i riket
- C −3,7
- KD −2,5
- S −2,0
- FP −0,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Malmö, från 28,3 % till 32,6 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,4 % till 28,7 % (−6,8).
- S −6,8
- M +4,3
- SD +2,8
- MP +2,8
- FP −1,9
- SPI −0,6
- V +0,6
- FI −0,4
Valdeltagande i Malmö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 79,6 %, vilket är 5,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Malmö på plats 277 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Malmö är indelad i 176 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 46,0 % i Örtagården Ö till 91,2 % i Djupadal N.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Bellevue/Nya Bellevue (65,3 %) och sitt svagaste i Örtagården Ö (3,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 92, Socialdemokraterna i 78, Miljöpartiet i 6 av 176 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malmö är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 34,4 % i kommunvalet mot 28,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.
- S +5,8
- M −5,0
- SD +2,7
- KD −1,5
- MP −1,3
- V −0,8
- FP −0,5
Största parti i Malmö sedan 2006
Största parti har skiftat i Malmö under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 80,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 77,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 82,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 79,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 32,6 % | 79,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 76,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Malmö 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 176 valdistrikten i Malmö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Almgården | S | 38,8 % | S | 39,7 % | 71,6 % |
| Almhög V | S | 46,3 % | S | 50,8 % | 68,5 % |
| Almhög Ö | S | 50,7 % | S | 52,9 % | 55,3 % |
| Almvik | S | 38,9 % | S | 41,5 % | 65,3 % |
| Annelund | S | 36,5 % | S | 40,4 % | 70,9 % |
| Annestad | M | 45,3 % | M | 37,9 % | 74,1 % |
| Annetorp | M | 45,1 % | M | 41,0 % | 74,8 % |
| Annetorp/Kalkbrottet | M | 41,2 % | M | 33,9 % | 81,5 % |
| Apelgården N | S | 64,5 % | S | 66,9 % | 53,5 % |
| Apelgården S | S | 69,2 % | S | 70,3 % | 62,7 % |
| Augustenborg N | S | 55,9 % | S | 56,5 % | 62,0 % |
| Augustenborg S | S | 60,5 % | S | 62,4 % | 65,8 % |
| Bellevue/Nya Bellevue | M | 65,3 % | M | 64,2 % | 86,7 % |
| Bellevuegården V | S | 30,1 % | S | 34,1 % | 72,0 % |
| Bellevuegården Ö | S | 56,1 % | S | 58,1 % | 65,8 % |
| Borgmästaregården N | M | 40,1 % | M | 38,5 % | 84,8 % |
| Borgmästaregården S | M | 33,2 % | S | 35,7 % | 81,4 % |
| Bulltofta/Valdemarsro | M | 37,4 % | S | 33,6 % | 82,6 % |
| Bunkeflo, Strandhem | M | 46,4 % | M | 42,9 % | 85,3 % |
| Bunkeflo, Vintrie | M | 52,8 % | M | 44,7 % | 85,6 % |
| Bunkeflostrand N | M | 54,4 % | M | 50,1 % | 87,1 % |
| Bunkeflostrand, Fjärilsg | M | 52,1 % | M | 45,3 % | 86,3 % |
| Bunkeflostrand, Ängslätt | M | 55,6 % | M | 49,3 % | 88,3 % |
| Dammfri V | M | 35,9 % | S | 29,8 % | 78,0 % |
| Dammfri, Ö | M | 35,6 % | M | 30,7 % | 79,7 % |
| Davidshall | M | 44,8 % | M | 40,8 % | 82,4 % |
| Davidshall/Lugnet | M | 40,2 % | M | 33,9 % | 80,5 % |
| Djupadal N | M | 50,4 % | M | 43,2 % | 91,2 % |
| Djupadal S | M | 48,2 % | M | 40,8 % | 89,9 % |
| Djupadal Ö/Rosenvång | M | 53,4 % | M | 48,5 % | 90,1 % |
| Ellstorp | M | 28,8 % | S | 28,7 % | 69,3 % |
| Eriksfält | M | 38,7 % | M | 30,5 % | 76,8 % |
| Flensburg/Allm sjukhuset | S | 28,4 % | S | 31,8 % | 61,2 % |
| Fridhem | M | 56,7 % | M | 54,1 % | 73,1 % |
| Fågelbacken | M | 39,9 % | M | 35,7 % | 80,5 % |
| Gamla Limhamn N | M | 47,6 % | M | 43,2 % | 85,6 % |
| Gamla Limhamn O | M | 40,0 % | M | 36,6 % | 82,2 % |
| Gamla Limhamn V | M | 51,3 % | M | 45,1 % | 83,1 % |
| Gamla staden V | M | 39,0 % | M | 35,1 % | 78,2 % |
| Gamla staden Ö Tullg | M | 39,6 % | M | 33,6 % | 75,3 % |
| Gamla staden, Caroli | M | 31,1 % | S | 32,6 % | 70,1 % |
| Gamla staden, Stortorget | M | 46,2 % | M | 40,1 % | 69,2 % |
| Gamla staden, Österport | M | 40,6 % | M | 36,2 % | 77,5 % |
| Gröndal | S | 37,0 % | S | 40,7 % | 76,8 % |
| Gullvik/Gullviksborg | M | 38,3 % | S | 38,3 % | 77,5 % |
| Gullviksborg | S | 58,9 % | S | 59,7 % | 62,9 % |
| Heleneholm | S | 51,5 % | S | 54,4 % | 52,1 % |
| Hermodsdal | S | 68,1 % | S | 66,2 % | 60,0 % |
| Hermodsdal/Gullviksborg | S | 59,2 % | S | 60,0 % | 53,4 % |
| Herrgården | S | 87,5 % | S | 89,8 % | 46,4 % |
| Hindby | S | 40,0 % | S | 45,1 % | 73,7 % |
| Holma N | S | 49,6 % | S | 51,0 % | 68,2 % |
| Holma S | S | 73,0 % | S | 72,2 % | 65,3 % |
| Hyllieby | M | 61,8 % | M | 54,2 % | 88,4 % |
| Håkanstorp | S | 32,8 % | S | 36,7 % | 75,4 % |
| Hästhagen | M | 44,7 % | M | 39,8 % | 86,8 % |
| Höja | S | 38,5 % | S | 41,8 % | 76,6 % |
| Johanneslust | M | 33,7 % | S | 34,7 % | 84,6 % |
| Katrinelund | S | 31,7 % | S | 37,3 % | 67,6 % |
| Kirsebergsstaden NV | S | 34,4 % | S | 38,6 % | 62,7 % |
| Kirsebergsstaden SO | S | 30,8 % | S | 34,3 % | 75,3 % |
| Kirsebergsstaden SV | S | 27,5 % | S | 33,7 % | 74,2 % |
| Kirsebergsstaden/Rostorp | S | 26,3 % | S | 31,4 % | 67,8 % |
| Klagshamn/Tygelsjö | M | 47,1 % | M | 44,9 % | 89,4 % |
| Klagshamn/V Klagstorp | M | 52,5 % | M | 49,1 % | 89,2 % |
| Kristineberg | M | 39,0 % | S | 37,2 % | 84,1 % |
| Kroksbäck N | S | 33,4 % | S | 38,2 % | 75,1 % |
| Kroksbäck S, Hyllievång | S | 65,0 % | S | 66,3 % | 66,6 % |
| Kroksbäck V | M | 54,4 % | M | 50,6 % | 85,6 % |
| Kronborg/Teatern | M | 41,8 % | M | 34,7 % | 77,5 % |
| Kronprinsen | M | 44,4 % | M | 36,9 % | 72,5 % |
| Kryddgården | S | 60,4 % | S | 63,4 % | 50,9 % |
| Kulladal N | M | 30,4 % | S | 34,6 % | 71,4 % |
| Kulladal NO | S | 34,8 % | S | 39,3 % | 79,7 % |
| Kulladal SV | M | 42,4 % | M | 34,0 % | 80,9 % |
| Käglinge | M | 44,2 % | M | 35,6 % | 87,0 % |
| Limhamns Hamn | M | 49,1 % | M | 44,3 % | 85,1 % |
| Lindeborg NO | S | 35,1 % | S | 39,7 % | 81,9 % |
| Lindeborg NV | S | 33,8 % | S | 39,5 % | 79,3 % |
| Lindeborg SV | S | 34,6 % | S | 38,6 % | 74,4 % |
| Lindängen Centrum | S | 50,1 % | S | 52,3 % | 70,2 % |
| Lindängen N | S | 49,9 % | S | 51,6 % | 73,8 % |
| Lindängen Ö | S | 60,6 % | S | 59,2 % | 59,6 % |
| Lindängen/Almvik | S | 47,9 % | S | 50,3 % | 69,4 % |
| Lindängen/Kastanjegården | S | 41,3 % | S | 44,3 % | 74,3 % |
| Lorensborg N | S | 32,4 % | S | 38,0 % | 80,3 % |
| Lorensborg SO | S | 36,7 % | S | 39,2 % | 78,3 % |
| Lorensborg V | S | 41,2 % | S | 42,0 % | 75,0 % |
| Lugnet | M | 33,9 % | S | 31,0 % | 75,5 % |
| Lugnet/Rörsjö | M | 34,3 % | M | 30,0 % | 81,0 % |
| Lönngården | S | 32,5 % | S | 38,0 % | 64,9 % |
| Mellanheden | M | 36,0 % | M | 31,7 % | 78,4 % |
| Möllevången, Bergsgatan | S | 26,8 % | S | 32,1 % | 71,0 % |
| Möllevången, Folkets Park | MP | 27,4 % | S | 32,8 % | 77,1 % |
| Möllevången, N Möllevångstorget | MP | 25,9 % | S | 27,5 % | 76,2 % |
| Möllevången, S Möllevångstorget | S | 42,6 % | S | 47,0 % | 66,4 % |
| Möllevången, Södervärnsplan | S | 36,4 % | S | 43,7 % | 73,8 % |
| Möllevången, V Nobelv | MP | 24,3 % | S | 27,5 % | 73,0 % |
| N Sofielund, Nobeltorget | S | 25,6 % | S | 31,8 % | 62,3 % |
| N Sofielund, Nobelv | MP | 26,3 % | S | 31,5 % | 73,6 % |
| N Sofielund/Sofielundsskolan | S | 29,5 % | S | 39,1 % | 70,1 % |
| Nydala NO | S | 56,6 % | S | 58,5 % | 64,7 % |
| Nydala NV | S | 57,4 % | S | 58,5 % | 66,3 % |
| Nydala SO | S | 59,7 % | S | 61,0 % | 63,0 % |
| Oxie Kyrkby N | M | 38,0 % | S | 34,9 % | 86,0 % |
| Oxie Kyrkby Ö | M | 39,5 % | M | 34,7 % | 88,8 % |
| Oxie Kyrkby/Toarp | M | 34,3 % | S | 33,5 % | 83,4 % |
| Oxievång V | S | 44,9 % | S | 46,8 % | 73,7 % |
| Oxievång Ö | S | 40,0 % | S | 45,0 % | 79,1 % |
| Persborg | S | 63,9 % | S | 66,7 % | 58,8 % |
| Ribersborg NO | M | 46,3 % | M | 40,2 % | 82,4 % |
| Ribersborg SO | M | 43,1 % | M | 39,5 % | 82,2 % |
| Ribersborg, Limhamnsvägen | M | 49,1 % | M | 44,1 % | 81,9 % |
| Ribersborg, Nicoloviusg | M | 52,0 % | M | 46,9 % | 84,2 % |
| Ribersborg, Regementsg | M | 48,0 % | M | 43,8 % | 83,1 % |
| Ribersborgsskolan | M | 44,8 % | M | 39,2 % | 85,4 % |
| Riseberga NV | M | 46,1 % | M | 36,0 % | 87,7 % |
| Riseberga SO | M | 49,7 % | M | 40,9 % | 81,3 % |
| Rosenvång | M | 57,5 % | M | 50,6 % | 90,5 % |
| Rådmansvången, S Förstadsgatan | S | 23,6 % | S | 26,7 % | 77,9 % |
| Rådmansvången, Stadshuset | M | 28,8 % | S | 29,5 % | 78,7 % |
| Rådmansvången, Tandläkarhögskolan | M | 26,8 % | S | 31,8 % | 78,5 % |
| Rådmansvången, Triangeln | M | 33,6 % | S | 28,7 % | 79,9 % |
| Rönneholm NO | M | 44,3 % | M | 39,6 % | 81,6 % |
| Rönneholm NV | M | 44,8 % | M | 36,2 % | 74,9 % |
| Rönneholm SO | M | 43,1 % | M | 37,0 % | 76,5 % |
| Rönneholm, Mariedalsv | M | 41,3 % | M | 33,9 % | 80,9 % |
| Rönneholmsparken | M | 44,3 % | M | 40,2 % | 80,1 % |
| Rörsjöstaden, Länsstyrelsen | M | 33,4 % | M | 30,6 % | 83,0 % |
| Rörsjöstaden, Rörsjöparken | M | 30,4 % | M | 26,3 % | 83,7 % |
| S Fågelbacken/Kronborg | M | 33,8 % | S | 30,8 % | 78,0 % |
| S Sallerup | M | 51,3 % | M | 42,1 % | 83,5 % |
| S Sofielund, Bryggeriet | S | 45,2 % | S | 51,4 % | 54,1 % |
| S Sofielund, Seved | S | 35,7 % | S | 41,3 % | 64,5 % |
| Segevång N | S | 43,0 % | S | 46,4 % | 71,6 % |
| Segevång V | S | 47,5 % | S | 50,8 % | 65,8 % |
| Segevång Ö | S | 49,9 % | S | 50,1 % | 72,2 % |
| Sibbarp N | M | 36,2 % | M | 30,0 % | 80,6 % |
| Sibbarp S | M | 57,5 % | M | 57,4 % | 86,8 % |
| Sibbarp, Hammars Park | M | 50,4 % | M | 42,9 % | 89,1 % |
| Slussen/Rörsjöstaden | M | 33,6 % | M | 29,9 % | 77,5 % |
| Slussen/Ö Förstadsg | M | 31,2 % | M | 30,5 % | 70,6 % |
| Solbacken/Dammfri | M | 52,0 % | M | 45,3 % | 81,0 % |
| Stenkällan/Höja | S | 38,0 % | S | 44,0 % | 81,6 % |
| Stenkällan/Jägersro Villastad | M | 49,7 % | M | 40,6 % | 80,0 % |
| Södertorp | S | 35,6 % | S | 41,1 % | 82,6 % |
| Södervärn | S | 26,2 % | S | 31,0 % | 67,7 % |
| Tygelsjöby | M | 49,9 % | M | 43,8 % | 90,5 % |
| Törnrosen | S | 81,5 % | S | 84,3 % | 55,4 % |
| V Kattarp | S | 46,6 % | S | 49,6 % | 64,6 % |
| V Sorgenfri, Betania | M | 26,6 % | S | 29,3 % | 80,8 % |
| V Sorgenfri, N Folkets Park | MP | 27,3 % | S | 29,6 % | 82,1 % |
| V Sorgenfri, Nobelv | MP | 23,0 % | S | 26,6 % | 73,6 % |
| V Sorgenfri/Rörsjö | M | 25,2 % | S | 27,0 % | 75,9 % |
| V Söderkulla Centrum | S | 48,8 % | S | 54,3 % | 74,7 % |
| V Söderkulla N | S | 48,4 % | S | 49,3 % | 76,3 % |
| V Söderkulla S | S | 47,1 % | S | 49,9 % | 71,6 % |
| Videdal N | M | 46,2 % | M | 36,0 % | 77,9 % |
| Videdal S | M | 40,8 % | S | 36,3 % | 87,4 % |
| Virentofta V | M | 46,2 % | M | 38,2 % | 81,4 % |
| Virentofta Ö | M | 34,7 % | S | 36,9 % | 83,3 % |
| Värnhem | S | 31,6 % | S | 37,2 % | 59,7 % |
| Västervång/Fridhem | M | 59,5 % | M | 57,8 % | 87,5 % |
| Västra Hamnen | M | 51,9 % | M | 45,7 % | 79,3 % |
| Västra Hamnen, Dockan | M | 59,3 % | M | 50,2 % | 81,8 % |
| Västra Hamnen, Flaggskeppet | M | 48,6 % | M | 42,3 % | 76,2 % |
| Ö Skrävlinge/Kvarnby | M | 36,3 % | S | 31,6 % | 77,0 % |
| Ö Sorgenfri, Brantevik | S | 35,3 % | S | 39,6 % | 73,3 % |
| Ö Sorgenfri, N Amiralsg | S | 25,7 % | S | 32,1 % | 72,3 % |
| Ö Sorgenfri, N Spånehusv | S | 47,8 % | S | 51,5 % | 70,9 % |
| Ö Sorgenfri, Nobelv | S | 28,6 % | S | 35,1 % | 71,5 % |
| Ö Söderkulla/Nydala | S | 42,6 % | S | 45,8 % | 74,1 % |
| Örtagården V | S | 85,3 % | S | 87,4 % | 54,3 % |
| Örtagården Ö | S | 83,0 % | S | 85,0 % | 46,0 % |
| Östervärn, Nobelv | M | 24,0 % | S | 30,3 % | 69,2 % |
| Östervärn, Stadens Port | S | 30,9 % | S | 36,7 % | 67,4 % |