Valresultat Staffanstorp 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Staffanstorp med 42,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (45,3 %). Valdeltagandet var 88,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Staffanstorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.

Se Staffanstorp på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,2 %
Röstberättigade
16 125
Avgivna röster
14 228
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2010 i Staffanstorp

Riksdagsvalet 2010 i Staffanstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 99442,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 14922,4 %
SDSverigedemokraterna1 2208,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 1358,1 %
MPMiljöpartiet de gröna7245,1 %
CCenterpartiet7175,1 %
KDKristdemokraterna5323,8 %
VVänsterpartiet3002,1 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti2031,4 %
Övriga partier1140,8 %

Landstingsvalet 2010 i Staffanstorp

Landstingsvalet 2010 i Staffanstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna5 64240,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 85727,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0247,3 %
SDSverigedemokraterna1 0087,2 %
MPMiljöpartiet de gröna7325,2 %
CCenterpartiet5854,2 %
KDKristdemokraterna3922,8 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti3192,3 %
VVänsterpartiet2521,8 %
Övriga partier1781,3 %

Kommunvalet 2010 i Staffanstorp

Kommunvalet 2010 i Staffanstorp: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna6 37845,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 46224,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)9576,8 %
MPMiljöpartiet de gröna8386,0 %
SDSverigedemokraterna7175,1 %
CCenterpartiet5333,8 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti4433,1 %
SPSP3102,2 %
KDKristdemokraterna2461,7 %
VVänsterpartiet1751,2 %
Övriga partier210,1 %

Partiernas utveckling i Staffanstorp 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Staffanstorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−9,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • S
  • SD
  • L
  • MP
  • C
  • KD
  • Övr
  • V
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Staffanstorp per valår
Parti200620102014201820222026
M35,9 %42,5 %31,1 %27,8 %26,9 %28,5 %
S32,2 %22,4 %25,4 %22,0 %26,2 %23,6 %
SD5,2 %8,7 %17,3 %22,9 %23,2 %20,2 %
L8,5 %8,1 %6,3 %6,4 %5,4 %5,8 %
MP3,2 %5,1 %5,9 %3,8 %3,5 %4,6 %
C5,2 %5,1 %5,4 %7,6 %6,2 %6,8 %
KD4,3 %3,8 %3,4 %5,1 %4,5 %5,1 %
Övr3,3 %2,3 %2,8 %1,2 %0,9 %1,0 %
V2,2 %2,1 %2,4 %3,1 %3,2 %4,4 %
Valdeltagande85,7 %88,2 %89,7 %90,7 %88,6 %88,5 %

Valdeltagande i Staffanstorp 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7580859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Staffanstorp 2010

Så skiljer sig Staffanstorp från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 42,5 % i Staffanstorp mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 12,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +12,5
  • SD +3,0
  • SPI +1,3
  • FP +1,0

Svagare än i riket

  • S −8,3
  • V −3,5
  • MP −2,2
  • KD −1,8

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Staffanstorp, från 35,9 % till 42,5 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,2 % till 22,4 % (−9,8).

  • S −9,8
  • M +6,6
  • SD +3,5
  • MP +1,9
  • KD −0,5
  • FP −0,4
  • SPI −0,2
  • C −0,1

Valdeltagande i Staffanstorp

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 88,2 %, vilket är 3,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Staffanstorp på plats 17 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Staffanstorp är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,5 % i Bråhög till 92,3 % i Hjärup.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Mellanvången (51,7 %) och sitt svagaste i Bråhög (32,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 12, Socialdemokraterna i 1 av 13 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Staffanstorp är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 5,1 % i kommunvalet mot 8,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.

  • SD −3,6
  • M +2,8
  • S +2,2
  • KD −2,0
  • C −1,3
  • FP −1,3
  • MP +0,8

Största parti i Staffanstorp sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Staffanstorp i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Staffanstorp per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna28,5 %88,5 %
2022Moderaterna26,9 %88,6 %
2018Moderaterna27,8 %90,7 %
2014Moderaterna31,1 %89,7 %
2010Moderaterna42,5 %88,2 %
2006Moderaterna35,9 %85,7 %

Valresultat per valdistrikt i Staffanstorp 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Staffanstorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Staffanstorp, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AnneroM46,4 %M48,4 %90,1 %
AspvägenM38,1 %M42,8 %84,0 %
BorggårdM46,8 %M52,2 %88,3 %
BråhögS36,0 %S38,3 %79,5 %
CentralM40,5 %M45,7 %87,4 %
HagalidM41,1 %M45,2 %83,4 %
HjärupM46,5 %M45,7 %92,3 %
JakriborgM35,8 %M38,9 %82,2 %
KyrkheddingeM42,8 %M40,1 %83,3 %
MellanvångenM51,7 %M54,8 %90,1 %
StanstorpM40,8 %M45,7 %90,2 %
TottarpM51,2 %M49,7 %87,4 %
UppåkraM40,6 %M42,1 %87,1 %

Utforska valdistrikten i Staffanstorp på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2010 · Alla kommuner 2010