Valresultat Helsingborg 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Helsingborg med 36,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (33,4 %). Valdeltagandet var 81,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Helsingborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 74 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,5 %
- Röstberättigade
- 98 176
- Avgivna röster
- 79 979
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2010 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 28 639 | 36,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 910 | 27,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 115 | 9,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 234 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 167 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 3 450 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 693 | 3,4 % |
| CCenterpartiet | 2 649 | 3,3 % |
| Övriga partier | 1 224 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2010 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 25 625 | 32,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 022 | 30,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 228 | 9,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 067 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 538 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 3 105 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 619 | 3,4 % |
| CCenterpartiet | 2 029 | 2,6 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 905 | 1,2 % |
| Övriga partier | 842 | 1,1 % |
Kommunvalet 2010 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 26 191 | 33,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 22 579 | 28,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 8 259 | 10,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 727 | 8,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 841 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 2 571 | 3,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 373 | 3,0 % |
| CCenterpartiet | 1 823 | 2,3 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 1 454 | 1,9 % |
| Övriga partier | 620 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Helsingborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Helsingborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,6 procentenheter).
- M
- S
- SD
- L
- MP
- KD
- V
- C
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 31,4 % | 36,2 % | 27,3 % | 23,5 % | 21,6 % | 21,3 % |
| S | 33,3 % | 27,7 % | 29,5 % | 26,6 % | 28,1 % | 27,0 % |
| SD | 6,4 % | 9,0 % | 17,4 % | 23,8 % | 26,3 % | 21,7 % |
| L | 8,6 % | 7,9 % | 5,3 % | 5,1 % | 4,4 % | 5,3 % |
| MP | 4,1 % | 6,5 % | 6,7 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,0 % |
| KD | 5,0 % | 4,4 % | 3,4 % | 5,3 % | 4,5 % | 4,9 % |
| V | 3,4 % | 3,4 % | 4,1 % | 4,8 % | 5,0 % | 9,4 % |
| C | 3,8 % | 3,3 % | 3,4 % | 6,0 % | 5,0 % | 5,1 % |
| Övr | 4,0 % | 1,5 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 78,7 % | 81,5 % | 82,7 % | 84,3 % | 80,1 % | 81,3 % |
Valdeltagande i Helsingborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Helsingborg 2010
Så skiljer sig Helsingborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 36,2 % i Helsingborg mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 6,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +6,2
- SD +3,3
- FP +0,8
Svagare än i riket
- C −3,2
- S −3,0
- V −2,2
- KD −1,2
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Helsingborg, från 31,4 % till 36,2 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,3 % till 27,7 % (−5,6).
- S −5,6
- M +4,9
- SD +2,6
- MP +2,5
- SPI −1,6
- FP −0,7
- KD −0,7
- C −0,4
Valdeltagande i Helsingborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 81,5 %, vilket är 3,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Helsingborg på plats 255 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Helsingborg är indelad i 74 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,2 % i Högaborg V till 92,1 % i Mariastaden N.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Hittarp-Domsten (64,7 %) och sitt svagaste i Drottninghög Ö (8,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 43, Socialdemokraterna i 31 av 74 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Helsingborg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 33,4 % i kommunvalet mot 36,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,8 procentenheter.
- M −2,8
- MP +2,0
- SD +1,5
- KD −1,3
- S +1,1
- C −1,0
- FP −0,4
- V −0,1
Största parti i Helsingborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Helsingborg under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 81,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 80,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 84,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 82,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 81,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 78,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Helsingborg 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 74 valdistrikten i Helsingborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolfsberg | S | 42,8 % | S | 43,8 % | 75,4 % |
| Allerum | M | 46,6 % | M | 41,2 % | 87,6 % |
| Berga | S | 38,3 % | S | 39,8 % | 81,8 % |
| Björka-Väla | S | 40,1 % | S | 38,2 % | 70,4 % |
| Brohult | S | 39,6 % | S | 41,8 % | 74,7 % |
| Bårslöv V | S | 36,4 % | S | 37,3 % | 85,1 % |
| Bårslöv Ö | M | 33,0 % | M | 30,4 % | 83,3 % |
| Centrum N | M | 51,0 % | M | 48,3 % | 84,6 % |
| Centrum S | M | 49,1 % | M | 44,3 % | 79,8 % |
| Dalhem S | S | 57,2 % | S | 56,0 % | 69,8 % |
| Dalhem-Källstorp | S | 49,9 % | S | 49,0 % | 74,0 % |
| Drottninghög V | S | 63,4 % | S | 63,1 % | 67,3 % |
| Drottninghög Ö | S | 67,5 % | S | 67,8 % | 67,1 % |
| Elineberg | S | 47,4 % | S | 46,3 % | 82,1 % |
| Eneborg V | S | 30,6 % | S | 30,6 % | 73,2 % |
| Eneborg Ö | S | 29,2 % | S | 29,7 % | 72,4 % |
| Eskilsminne | M | 35,8 % | M | 33,2 % | 84,6 % |
| Fredriksdal V | S | 47,3 % | S | 47,8 % | 76,2 % |
| Fredriksdal Ö | S | 52,0 % | S | 53,1 % | 65,1 % |
| Furutorp | S | 40,7 % | S | 41,2 % | 68,2 % |
| Gantofta | M | 41,0 % | M | 36,1 % | 89,7 % |
| Gustavslund | M | 46,3 % | M | 41,4 % | 86,7 % |
| Hittarp-Domsten | M | 64,7 % | M | 65,3 % | 91,5 % |
| Humlegården | M | 43,5 % | M | 38,5 % | 90,3 % |
| Husensjö | M | 41,5 % | M | 38,3 % | 87,8 % |
| Högaborg V | S | 45,4 % | S | 44,5 % | 64,2 % |
| Högaborg Ö | S | 41,6 % | S | 42,6 % | 68,9 % |
| Högasten | S | 37,6 % | S | 37,4 % | 77,7 % |
| Kattarp | S | 30,5 % | S | 33,4 % | 78,5 % |
| Laröd V | M | 61,5 % | M | 60,2 % | 88,2 % |
| Laröd Ö | M | 49,5 % | M | 50,9 % | 90,3 % |
| Lussebäcken | S | 37,4 % | S | 38,4 % | 71,2 % |
| Mariastaden N | M | 58,0 % | M | 58,7 % | 92,1 % |
| Mariastaden S | M | 47,2 % | M | 48,2 % | 89,1 % |
| Mörarp V | M | 43,3 % | M | 38,4 % | 82,9 % |
| Mörarp Ö | S | 33,8 % | S | 33,2 % | 83,3 % |
| Närlunda | S | 51,7 % | S | 52,5 % | 67,8 % |
| Olympia | M | 40,1 % | M | 37,9 % | 72,6 % |
| Ottarp | M | 41,1 % | M | 37,0 % | 80,2 % |
| Planteringen N | S | 57,2 % | S | 57,4 % | 64,5 % |
| Planteringen S | S | 42,6 % | S | 43,6 % | 69,6 % |
| Påarp V | M | 38,7 % | S | 33,1 % | 80,9 % |
| Påarp Ö | S | 33,9 % | S | 33,7 % | 87,0 % |
| Pålsjö Ö | M | 40,6 % | M | 37,1 % | 83,1 % |
| Pålsjöbaden | M | 56,6 % | M | 56,8 % | 90,1 % |
| Ragnvalla | S | 48,3 % | S | 48,5 % | 73,3 % |
| Ramlösa N | M | 43,7 % | M | 39,0 % | 89,2 % |
| Ramlösabrunn | M | 38,3 % | M | 34,0 % | 88,7 % |
| Raus S | M | 34,0 % | S | 31,7 % | 82,7 % |
| Ringstorp | S | 35,9 % | S | 35,8 % | 72,9 % |
| Rosengården C | S | 47,0 % | S | 46,1 % | 82,5 % |
| Rosengården Ö | S | 48,5 % | S | 50,2 % | 72,2 % |
| Rydebäck M | M | 45,8 % | M | 42,8 % | 89,3 % |
| Rydebäck N | M | 50,3 % | M | 49,2 % | 89,3 % |
| Rydebäck S | M | 50,7 % | M | 50,7 % | 90,9 % |
| Råå N | M | 40,7 % | M | 40,0 % | 86,4 % |
| Råå S | M | 49,9 % | M | 46,6 % | 86,3 % |
| Slottshöjden N | M | 35,2 % | M | 34,5 % | 80,0 % |
| Slottshöjden S | M | 46,7 % | M | 45,4 % | 82,8 % |
| Sofieberg | M | 40,6 % | M | 37,4 % | 84,8 % |
| St Jörgens plats | M | 54,9 % | M | 52,1 % | 85,0 % |
| Stadsparken | S | 35,6 % | S | 36,9 % | 72,6 % |
| Stattena | M | 34,2 % | M | 30,0 % | 77,7 % |
| Tågaborg M | M | 44,6 % | M | 40,5 % | 77,2 % |
| Tågaborg N | M | 53,7 % | M | 56,2 % | 85,7 % |
| Tågaborg S | M | 45,3 % | M | 41,8 % | 84,0 % |
| Tågaborg Ö | M | 45,3 % | M | 43,1 % | 82,7 % |
| Vallåkra | M | 33,9 % | M | 31,8 % | 82,1 % |
| Viskängen | M | 31,0 % | S | 31,0 % | 78,8 % |
| Välinge | M | 38,6 % | M | 36,6 % | 82,4 % |
| Wilson park | M | 37,3 % | M | 34,0 % | 84,0 % |
| Ättekulla N | S | 39,9 % | S | 40,2 % | 79,0 % |
| Ödåkra V | M | 40,0 % | M | 35,0 % | 81,2 % |
| Ödåkra Ö | M | 42,5 % | M | 37,4 % | 87,6 % |