Valresultat Helsingborg 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Helsingborg med 28,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,2 %). Valdeltagandet var 80,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Helsingborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 93 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,1 %
- Röstberättigade
- 110 550
- Avgivna röster
- 88 564
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2022 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 659 | 28,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 23 051 | 26,3 % |
| MModeraterna | 18 937 | 21,6 % |
| VVänsterpartiet | 4 363 | 5,0 % |
| CCenterpartiet | 4 350 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 3 925 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 855 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 986 | 3,4 % |
| Övriga partier | 1 514 | 1,7 % |
Regionvalet 2022 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 172 | 31,9 % |
| MModeraterna | 19 450 | 22,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 18 735 | 21,2 % |
| KDKristdemokraterna | 5 392 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 5 038 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 831 | 4,3 % |
| CCenterpartiet | 3 336 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 453 | 2,8 % |
| NYANSPartiet Nyans | 922 | 1,0 % |
| Övriga partier | 895 | 1,0 % |
Kommunvalet 2022 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 27 591 | 31,2 % |
| MModeraterna | 20 943 | 23,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 18 985 | 21,5 % |
| VVänsterpartiet | 4 799 | 5,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 473 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 3 672 | 4,2 % |
| CCenterpartiet | 3 411 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 796 | 3,2 % |
| NYANSPartiet Nyans | 959 | 1,1 % |
| Övriga partier | 809 | 0,9 % |
Partiernas utveckling i Helsingborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Helsingborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+2,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,3 % | 27,7 % | 29,5 % | 26,6 % | 28,1 % | 27,0 % |
| SD | 6,4 % | 9,0 % | 17,4 % | 23,8 % | 26,3 % | 21,7 % |
| M | 31,4 % | 36,2 % | 27,3 % | 23,5 % | 21,6 % | 21,3 % |
| V | 3,4 % | 3,4 % | 4,1 % | 4,8 % | 5,0 % | 9,4 % |
| C | 3,8 % | 3,3 % | 3,4 % | 6,0 % | 5,0 % | 5,1 % |
| KD | 5,0 % | 4,4 % | 3,4 % | 5,3 % | 4,5 % | 4,9 % |
| L | 8,6 % | 7,9 % | 5,3 % | 5,1 % | 4,4 % | 5,3 % |
| MP | 4,1 % | 6,5 % | 6,7 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,0 % |
| Övr | 4,0 % | 1,5 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 78,7 % | 81,5 % | 82,7 % | 84,3 % | 80,1 % | 81,3 % |
Valdeltagande i Helsingborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Helsingborg 2022
Så skiljer sig Helsingborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 26,3 % i Helsingborg mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,8
- M +2,5
Svagare än i riket
- S −2,2
- V −1,8
- C −1,8
- MP −1,7
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Helsingborg, från 23,8 % till 26,3 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 23,5 % till 21,6 % (−1,9).
- SD +2,5
- M −1,9
- S +1,5
- C −1,0
- KD −0,8
- L −0,7
- MP −0,2
- V +0,2
Valdeltagande i Helsingborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 80,1 %, vilket är 4,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Helsingborg på plats 275 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Helsingborg är indelad i 93 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 53,9 % i Högaborg Ö till 92,0 % i Rydebäck S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fredriksdal Ö (52,4 %) och sitt svagaste i Pålsjöbaden (13,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 49, Moderaterna i 22, Sverigedemokraterna i 22 av 93 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Helsingborg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,5 % i kommunvalet mot 26,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,8 procentenheter.
- SD −4,8
- S +3,1
- M +2,1
- C −1,1
- L +0,7
- V +0,4
- KD −0,3
- MP −0,2
Största parti i Helsingborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Helsingborg under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 81,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 80,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 84,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 82,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 81,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 78,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Helsingborg 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 93 valdistrikten i Helsingborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolfsberg-Västergård S | S | 41,2 % | S | 42,0 % | 68,9 % |
| Allerum | SD | 34,4 % | M | 33,1 % | 90,0 % |
| Berga | S | 34,5 % | S | 37,9 % | 76,6 % |
| Björka-Väla | S | 35,6 % | S | 36,9 % | 71,4 % |
| Brohult | S | 37,3 % | S | 41,3 % | 66,1 % |
| Bårslöv V | SD | 31,3 % | S | 35,0 % | 81,8 % |
| Bårslöv Ö | SD | 37,0 % | SD | 31,7 % | 82,8 % |
| Centrum S | S | 25,6 % | S | 27,4 % | 80,7 % |
| Centrum V | M | 29,9 % | M | 33,4 % | 87,8 % |
| Centrum Ö | M | 27,0 % | M | 29,7 % | 84,2 % |
| Dalhem S | S | 36,8 % | S | 39,1 % | 64,7 % |
| Dalhem-Källstorp | S | 36,9 % | S | 39,7 % | 67,2 % |
| Drottninghög V | S | 40,9 % | S | 42,1 % | 56,8 % |
| Drottninghög Ö | S | 44,9 % | S | 44,8 % | 53,9 % |
| Elineberg | S | 39,4 % | S | 42,9 % | 69,1 % |
| Eneborg M | S | 31,0 % | S | 34,5 % | 60,0 % |
| Eneborg V | S | 39,4 % | S | 41,6 % | 60,1 % |
| Eneborg Ö | S | 27,9 % | S | 32,1 % | 75,2 % |
| Eskilsminne | S | 26,9 % | S | 30,3 % | 78,8 % |
| Fredriksdal M | S | 41,2 % | S | 44,7 % | 61,4 % |
| Fredriksdal V | S | 47,7 % | S | 51,1 % | 67,1 % |
| Fredriksdal Ö | S | 52,4 % | S | 52,1 % | 54,6 % |
| Furutorp | S | 36,3 % | S | 38,2 % | 60,4 % |
| Gantofta | SD | 31,4 % | SD | 27,3 % | 91,3 % |
| Gustav Adolf | S | 41,9 % | S | 43,8 % | 56,3 % |
| Gustavslund V | M | 26,8 % | M | 30,5 % | 89,7 % |
| Gustavslund Ö | M | 33,4 % | M | 35,1 % | 86,5 % |
| Hittarp-Domsten | M | 40,3 % | M | 45,0 % | 90,3 % |
| Humlegården | S | 26,5 % | S | 31,4 % | 90,6 % |
| Husensjö | M | 26,0 % | S | 31,3 % | 87,8 % |
| Högaborg V | S | 35,4 % | S | 38,2 % | 61,7 % |
| Högaborg Ö | S | 39,6 % | S | 40,4 % | 53,9 % |
| Högasten | SD | 35,2 % | S | 33,0 % | 77,9 % |
| Kattarp | SD | 40,4 % | SD | 36,8 % | 80,4 % |
| Laröd V | M | 34,8 % | M | 40,2 % | 91,9 % |
| Laröd Ö | M | 30,8 % | M | 33,6 % | 89,5 % |
| Lundsbäck | SD | 29,4 % | S | 32,0 % | 75,5 % |
| Lussebäcken | SD | 33,2 % | S | 35,4 % | 70,1 % |
| Margaretaplatsen | M | 28,9 % | M | 32,5 % | 87,3 % |
| Mariastaden N | M | 35,4 % | M | 41,5 % | 90,0 % |
| Mariastaden S | M | 29,4 % | M | 32,7 % | 87,2 % |
| Mariastaden V | S | 27,3 % | M | 29,2 % | 85,7 % |
| Mariastaden Ö | S | 26,8 % | S | 29,3 % | 66,2 % |
| Mörarp V | SD | 36,6 % | SD | 30,9 % | 84,9 % |
| Mörarp Ö | SD | 40,4 % | SD | 34,9 % | 86,3 % |
| Närlunda | S | 46,7 % | S | 50,7 % | 66,6 % |
| Oceanhamnen | SD | 26,2 % | M | 31,8 % | 78,7 % |
| Olympia | S | 26,8 % | S | 29,5 % | 79,7 % |
| Planteringen N | S | 43,1 % | S | 45,1 % | 57,0 % |
| Planteringen S | S | 33,8 % | S | 36,6 % | 64,7 % |
| Påarp V | SD | 40,9 % | SD | 33,9 % | 80,2 % |
| Påarp Ö | SD | 41,7 % | SD | 33,8 % | 89,2 % |
| Pålsjö Ö | S | 29,3 % | S | 33,9 % | 79,2 % |
| Pålsjöbaden | M | 35,7 % | M | 37,9 % | 89,2 % |
| Ragnvalla | S | 34,8 % | S | 37,6 % | 64,2 % |
| Ramlösa N | S | 27,1 % | S | 31,4 % | 91,6 % |
| Ramlösa Ö | M | 32,1 % | M | 32,8 % | 90,5 % |
| Ramlösabrunn | S | 27,8 % | S | 30,3 % | 90,9 % |
| Raus S | SD | 29,0 % | S | 28,8 % | 87,2 % |
| Ringstorp C | SD | 31,0 % | S | 33,2 % | 82,5 % |
| Ringstorp N | SD | 26,2 % | S | 29,6 % | 81,2 % |
| Ringstorp Ö | SD | 32,6 % | S | 32,2 % | 75,8 % |
| Rosengården C | S | 38,0 % | S | 38,7 % | 70,9 % |
| Rosengården V | S | 36,2 % | S | 39,4 % | 77,7 % |
| Rosengården Ö | S | 42,7 % | S | 45,1 % | 70,0 % |
| Rydebäck M | M | 28,4 % | M | 30,7 % | 91,1 % |
| Rydebäck N | M | 29,3 % | M | 33,1 % | 91,4 % |
| Rydebäck S | M | 33,2 % | M | 36,8 % | 92,0 % |
| Rydebäck Ö | M | 27,7 % | M | 31,8 % | 89,9 % |
| Råå N | S | 28,3 % | S | 30,9 % | 88,3 % |
| Råå S | M | 25,6 % | M | 35,0 % | 89,5 % |
| Slottshöjden N | S | 28,4 % | S | 31,3 % | 72,6 % |
| Slottshöjden S | S | 27,5 % | S | 30,3 % | 84,6 % |
| Sofieberg | S | 32,0 % | S | 36,4 % | 86,5 % |
| St Jörgens plats | M | 28,7 % | M | 31,3 % | 87,9 % |
| Stadsparken | S | 37,5 % | S | 39,1 % | 64,7 % |
| Stattena | S | 31,2 % | S | 33,2 % | 79,4 % |
| Söder | S | 42,5 % | S | 45,5 % | 57,9 % |
| Tågaborg C | M | 26,1 % | M | 30,8 % | 84,8 % |
| Tågaborg M | SD | 26,4 % | S | 27,9 % | 86,7 % |
| Tågaborg N | M | 36,3 % | M | 40,2 % | 84,9 % |
| Tågaborg S | M | 25,5 % | M | 27,5 % | 85,1 % |
| Tågaborg Ö | S | 26,0 % | S | 28,1 % | 79,4 % |
| Vallåkra-Ottarp | SD | 37,5 % | SD | 31,9 % | 85,0 % |
| Viskängen | S | 27,8 % | S | 30,6 % | 77,3 % |
| Välinge | SD | 38,1 % | SD | 30,0 % | 86,1 % |
| Västergård N | S | 39,2 % | S | 40,9 % | 70,0 % |
| Wilson park | S | 26,5 % | S | 30,0 % | 79,1 % |
| Ättekulla N | S | 37,8 % | S | 41,6 % | 78,5 % |
| Ättekulla Ö | SD | 34,7 % | S | 36,9 % | 77,8 % |
| Ödåkra N | SD | 40,3 % | SD | 34,0 % | 79,8 % |
| Ödåkra V | S | 29,2 % | S | 33,3 % | 80,3 % |
| Ödåkra Ö | S | 30,0 % | S | 34,0 % | 85,7 % |