Valresultat Helsingborg 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Helsingborg med 27,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,9 %). Valdeltagandet var 81,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Helsingborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 92 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,3 %
- Röstberättigade
- 115 614
- Avgivna röster
- 93 990
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2026 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 25 211 | 27,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 20 258 | 21,7 % |
| MModeraterna | 19 877 | 21,3 % |
| VVänsterpartiet | 8 805 | 9,4 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 933 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 4 752 | 5,1 % |
| KDKristdemokraterna | 4 556 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 730 | 4,0 % |
| Övriga partier | 1 081 | 1,2 % |
Regionvalet 2026 i Helsingborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 969 | 30,7 % |
| MModeraterna | 22 856 | 24,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 17 454 | 18,5 % |
| VVänsterpartiet | 9 272 | 9,8 % |
| KDKristdemokraterna | 5 249 | 5,6 % |
| CCenterpartiet | 3 389 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 378 | 3,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 930 | 3,1 % |
| Övriga partier | 788 | 0,8 % |
Kommunvalet 2026 i Helsingborg — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Helsingborg har 65 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 20 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 17 och Sverigedemokraterna med 12.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 28 243 | 29,9 % | 20(±0) |
| MModeraterna | 24 116 | 25,5 % | 17(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 17 638 | 18,7 % | 12(−2) |
| VVänsterpartiet | 8 967 | 9,5 % | 6(+2) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 781 | 4,0 % | 3(+1) |
| CCenterpartiet | 3 639 | 3,9 % | 3(±0) |
| KDKristdemokraterna | 3 411 | 3,6 % | 2(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 285 | 3,5 % | 2(−1) |
| Övriga partier | 1 396 | 1,5 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Helsingborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Helsingborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- L
- C
- KD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,3 % | 27,7 % | 29,5 % | 26,6 % | 28,1 % | 27,0 % |
| SD | 6,4 % | 9,0 % | 17,4 % | 23,8 % | 26,3 % | 21,7 % |
| M | 31,4 % | 36,2 % | 27,3 % | 23,5 % | 21,6 % | 21,3 % |
| V | 3,4 % | 3,4 % | 4,1 % | 4,8 % | 5,0 % | 9,4 % |
| L | 8,6 % | 7,9 % | 5,3 % | 5,1 % | 4,4 % | 5,3 % |
| C | 3,8 % | 3,3 % | 3,4 % | 6,0 % | 5,0 % | 5,1 % |
| KD | 5,0 % | 4,4 % | 3,4 % | 5,3 % | 4,5 % | 4,9 % |
| MP | 4,1 % | 6,5 % | 6,7 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,0 % |
| Övr | 4,0 % | 1,5 % | 2,8 % | 1,3 % | 1,7 % | 1,2 % |
| Valdeltagande | 78,7 % | 81,5 % | 82,7 % | 84,3 % | 80,1 % | 81,3 % |
Valdeltagande i Helsingborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Helsingborg 2026
Så skiljer sig Helsingborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,7 % i Helsingborg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,3
- M +1,5
- V +1,0
Svagare än i riket
- MP −2,1
- C −1,9
- KD −1,3
- S −1,0
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Helsingborg, från 5,0 % till 9,4 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 26,3 % till 21,7 % (−4,6).
- SD −4,6
- V +4,5
- S −1,1
- L +0,9
- MP +0,6
- KD +0,4
- M −0,3
- C +0,1
Valdeltagande i Helsingborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 81,3 %, vilket är 3,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Helsingborg på plats 260 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Helsingborg är indelad i 92 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 59,3 % i Eneborg M till 91,3 % i Rydebäck S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rosengården Ö (48,0 %) och sitt svagaste i Hittarp-Domsten (10,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 54, Moderaterna i 27, Sverigedemokraterna i 11 av 92 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Helsingborg är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 25,5 % i kommunvalet mot 21,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.
- M +4,2
- SD −3,1
- S +2,8
- L −1,8
- KD −1,3
- C −1,2
- V +0,0
- MP +0,0
Största parti i Helsingborg sedan 2006
Största parti har skiftat i Helsingborg under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 81,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 80,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,6 % | 84,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 82,7 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,2 % | 81,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,3 % | 78,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Helsingborg 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 92 valdistrikten i Helsingborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Adolfsberg-Västergård S | S | 41,9 % | S | 43,2 % | 71,0 % |
| Allerum | SD | 30,7 % | M | 36,7 % | 88,9 % |
| Berga | S | 32,6 % | S | 34,9 % | 77,9 % |
| Björka-Väla | S | 39,0 % | S | 40,5 % | 75,2 % |
| Brohult | S | 39,7 % | S | 42,6 % | 66,5 % |
| Bårslöv V | S | 31,8 % | S | 33,3 % | 82,2 % |
| Bårslöv Ö | SD | 31,7 % | S | 27,1 % | 80,5 % |
| Centrum S | M | 23,8 % | M | 29,4 % | 77,4 % |
| Centrum V | M | 29,3 % | M | 38,9 % | 88,0 % |
| Centrum Ö | M | 29,7 % | M | 35,5 % | 82,3 % |
| Dalhem S | S | 41,3 % | S | 41,7 % | 69,0 % |
| Dalhem-Källstorp | S | 38,9 % | S | 38,1 % | 68,7 % |
| Drottninghög V | S | 37,9 % | S | 40,1 % | 64,3 % |
| Drottninghög Ö | S | 43,4 % | S | 44,8 % | 65,4 % |
| Elineberg | S | 33,1 % | S | 34,8 % | 70,9 % |
| Eneborg M | S | 32,2 % | S | 34,3 % | 59,3 % |
| Eneborg V | S | 34,8 % | S | 37,6 % | 64,9 % |
| Eneborg Ö | S | 28,3 % | S | 30,9 % | 72,2 % |
| Eskilsminne | S | 25,0 % | S | 27,5 % | 79,1 % |
| Fredriksdal M | S | 42,9 % | S | 44,5 % | 63,2 % |
| Fredriksdal V | S | 44,5 % | S | 44,6 % | 70,8 % |
| Fredriksdal Ö | S | 40,9 % | S | 45,8 % | 60,2 % |
| Furutorp | S | 39,2 % | S | 41,5 % | 63,7 % |
| Gantofta | SD | 28,2 % | M | 34,6 % | 88,3 % |
| Gustav Adolf | S | 40,3 % | S | 41,9 % | 62,0 % |
| Gustavslund V | M | 27,9 % | M | 32,5 % | 90,1 % |
| Gustavslund Ö | M | 30,9 % | M | 35,0 % | 87,7 % |
| Hittarp-Domsten | M | 38,9 % | M | 52,9 % | 87,0 % |
| Humlegården | M | 25,0 % | S | 30,3 % | 87,2 % |
| Husensjö | S | 26,6 % | S | 31,0 % | 87,2 % |
| Högaborg V | S | 37,1 % | S | 42,5 % | 62,6 % |
| Högaborg Ö | S | 41,0 % | S | 45,0 % | 62,0 % |
| Högasten | SD | 30,0 % | S | 31,7 % | 77,7 % |
| Kattarp N | SD | 33,2 % | SD | 29,9 % | 80,3 % |
| Kattarp S | SD | 34,3 % | SD | 31,9 % | 79,4 % |
| Laröd V | M | 36,7 % | M | 47,7 % | 89,2 % |
| Laröd Ö | M | 29,9 % | M | 39,6 % | 87,1 % |
| Lundsbäck | S | 33,5 % | S | 34,3 % | 75,3 % |
| Lussebäcken | S | 29,4 % | S | 34,0 % | 69,5 % |
| Margaretaplatsen | M | 29,9 % | M | 36,5 % | 85,2 % |
| Mariastaden N | M | 34,2 % | M | 38,0 % | 81,7 % |
| Mariastaden S | M | 29,7 % | M | 35,2 % | 84,3 % |
| Mariastaden V | M | 27,0 % | M | 32,3 % | 86,3 % |
| Mariastaden Ö | S | 29,0 % | S | 31,2 % | 72,3 % |
| Mörarp V | SD | 34,0 % | M | 27,9 % | 84,2 % |
| Mörarp Ö | SD | 36,3 % | SD | 31,4 % | 86,1 % |
| Närlunda | S | 43,7 % | S | 45,0 % | 71,7 % |
| Oceanhamnen | S | 27,6 % | M | 30,7 % | 78,5 % |
| Olympia | S | 26,3 % | M | 29,3 % | 77,5 % |
| Planteringen N | S | 40,3 % | S | 42,0 % | 64,5 % |
| Planteringen S | S | 34,2 % | S | 35,2 % | 68,5 % |
| Påarp V | SD | 35,2 % | SD | 30,3 % | 81,9 % |
| Påarp Ö | SD | 37,9 % | SD | 32,5 % | 86,8 % |
| Pålsjö Ö | S | 30,7 % | S | 34,7 % | 82,7 % |
| Pålsjöbaden | M | 35,5 % | M | 45,1 % | 86,6 % |
| Ragnvalla | S | 38,2 % | S | 39,7 % | 68,9 % |
| Ramlösa N | M | 25,1 % | M | 29,6 % | 89,1 % |
| Ramlösa Ö | M | 30,1 % | M | 35,3 % | 90,3 % |
| Ramlösabrunn | S | 28,3 % | S | 30,7 % | 88,4 % |
| Raus S | S | 27,1 % | M | 31,8 % | 87,9 % |
| Ringstorp C | S | 28,7 % | S | 31,9 % | 79,6 % |
| Ringstorp N | S | 24,2 % | M | 27,5 % | 82,8 % |
| Ringstorp Ö | S | 27,3 % | S | 29,7 % | 78,0 % |
| Rosengården C | S | 33,4 % | S | 38,2 % | 74,2 % |
| Rosengården V | S | 35,5 % | S | 35,6 % | 78,1 % |
| Rosengården Ö | S | 48,0 % | S | 49,6 % | 71,5 % |
| Rydebäck M | M | 28,6 % | M | 37,7 % | 89,6 % |
| Rydebäck N | M | 34,2 % | M | 42,4 % | 90,8 % |
| Rydebäck S | M | 34,5 % | M | 42,2 % | 91,3 % |
| Rydebäck Ö | M | 30,7 % | M | 37,9 % | 88,0 % |
| Råå N | M | 24,9 % | M | 33,8 % | 86,8 % |
| Råå S | M | 28,4 % | M | 40,6 % | 87,1 % |
| Slottshöjden N | S | 26,9 % | S | 31,2 % | 72,9 % |
| Slottshöjden S | S | 26,0 % | S | 29,4 % | 83,0 % |
| Sofieberg | S | 28,3 % | S | 31,1 % | 87,4 % |
| St Jörgens plats | M | 30,4 % | M | 37,7 % | 86,1 % |
| Stadsparken | S | 36,0 % | S | 39,4 % | 64,6 % |
| Stattena | S | 29,3 % | S | 32,8 % | 75,7 % |
| Söder | S | 38,5 % | S | 41,7 % | 64,1 % |
| Tågaborg C | M | 26,4 % | M | 31,4 % | 82,3 % |
| Tågaborg M | M | 24,1 % | M | 30,1 % | 85,1 % |
| Tågaborg N | M | 36,8 % | M | 46,6 % | 82,3 % |
| Tågaborg S | M | 24,3 % | M | 31,9 % | 83,6 % |
| Tågaborg Ö | S | 24,2 % | M | 31,6 % | 78,2 % |
| Vallåkra-Ottarp | SD | 32,9 % | SD | 28,5 % | 84,1 % |
| Viskängen | S | 29,7 % | S | 31,4 % | 77,9 % |
| Västergård N | S | 37,3 % | S | 39,8 % | 75,2 % |
| Wilson park | S | 22,3 % | S | 27,6 % | 76,1 % |
| Ättekulla N | S | 36,8 % | S | 37,6 % | 79,2 % |
| Ättekulla Ö | S | 34,3 % | S | 35,9 % | 80,5 % |
| Ödåkra V | S | 31,1 % | S | 32,2 % | 76,9 % |
| Ödåkra Ö | S | 29,8 % | S | 31,1 % | 82,9 % |