Valresultat Höör 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Höör med 25,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (30,8 %). Valdeltagandet var 86,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Höör ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Höör på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,3 %
Röstberättigade
13 333
Avgivna röster
11 504
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2026 i Höör

Riksdagsvalet 2026 i Höör: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna2 93825,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 38921,0 %
MModeraterna2 24119,7 %
MPMiljöpartiet de gröna9428,3 %
KDKristdemokraterna7346,5 %
CCenterpartiet7076,2 %
VVänsterpartiet6565,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5394,7 %
Övriga partier2171,9 %

Regionvalet 2026 i Höör

Regionvalet 2026 i Höör: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 90525,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 61423,0 %
SDSverigedemokraterna2 40621,2 %
MPMiljöpartiet de gröna9007,9 %
KDKristdemokraterna7196,3 %
VVänsterpartiet7146,3 %
CCenterpartiet6085,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3373,0 %
Övriga partier1501,3 %

Kommunvalet 2026 i Höör — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Höör har 41 mandat. Moderaterna fick flest, 12 mandat (+1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Sverigedemokraterna med 8.

Kommunvalet 2026 i Höör: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna3 50930,8 %12(+1)
SDSverigedemokraterna2 19519,3 %8(−1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 15819,0 %8(±0)
MPMiljöpartiet de gröna9398,2 %3(+1)
CCenterpartiet7876,9 %3(+1)
VVänsterpartiet7316,4 %3(±0)
KDKristdemokraterna4253,7 %2(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3543,1 %1(−1)
MEDMedborgerlig Samling2422,1 %1(−1)
Övriga partier450,4 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Höör 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Höör i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • MP
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Höör per valår
Parti200620102014201820222026
SD7,6 %11,5 %21,0 %28,2 %30,6 %25,9 %
S30,8 %22,8 %25,5 %19,3 %23,1 %21,0 %
M28,2 %34,6 %22,4 %18,9 %17,6 %19,7 %
MP5,1 %7,4 %7,8 %5,6 %6,2 %8,3 %
KD5,7 %4,6 %3,8 %6,4 %5,9 %6,5 %
C8,6 %6,2 %7,0 %7,8 %5,3 %6,2 %
V3,8 %3,7 %4,2 %6,2 %5,2 %5,8 %
L7,2 %7,2 %4,8 %5,5 %4,3 %4,7 %
Övr3,0 %1,8 %3,6 %2,1 %1,7 %1,9 %
Valdeltagande79,0 %83,6 %86,5 %88,1 %86,3 %86,3 %

Valdeltagande i Höör 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Höör 2026

Så skiljer sig Höör från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,9 % i Höör mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,4
  • MP +2,2
  • KD +0,3

Svagare än i riket

  • S −7,0
  • V −2,6
  • C −0,8
  • L −0,6

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Höör, från 17,6 % till 19,7 % (+2,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 30,6 % till 25,9 % (−4,7).

  • SD −4,7
  • M +2,1
  • S −2,1
  • MP +2,1
  • C +0,9
  • V +0,6
  • KD +0,5
  • L +0,4

Valdeltagande i Höör

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,3 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Höör på plats 81 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Höör är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,7 % i Höör/Centrum till 86,1 % i Höör/Veterinärsområdet.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Höör/Tjörnarp (32,6 %) och sitt svagaste i Höör/Åkersberg (20,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 8, Socialdemokraterna i 1, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Höör är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,8 % i kommunvalet mot 19,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,1 procentenheter.

  • M +11,1
  • SD −6,6
  • KD −2,7
  • S −2,1
  • L −1,6
  • C +0,7
  • V +0,6
  • MP −0,0

Största parti i Höör sedan 2006

Största parti har skiftat i Höör under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Höör per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna25,9 %86,3 %
2022Sverigedemokraterna30,6 %86,3 %
2018Sverigedemokraterna28,2 %88,1 %
2014Socialdemokraterna25,5 %86,5 %
2010Moderaterna34,6 %83,6 %
2006Socialdemokraterna30,8 %79,0 %

Valresultat per valdistrikt i Höör 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Höör. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Höör, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Höör/BokeslundSD26,2 %M32,4 %84,1 %
Höör/CentrumSD26,1 %M27,4 %73,7 %
Höör/FrostavallenSD29,4 %M26,8 %81,8 %
Höör/OrmanäsSD26,1 %M25,0 %79,8 %
Höör/OrupSD24,6 %M37,7 %85,4 %
Höör/SnogerödSD31,5 %M29,9 %84,7 %
Höör/StanstorpSD25,8 %M32,5 %84,4 %
Höör/TjörnarpSD32,6 %SD28,8 %81,9 %
Höör/VeterinärsområdetS27,3 %M32,0 %86,1 %
Höör/ÅkersbergM23,5 %M37,9 %85,1 %

Utforska valdistrikten i Höör på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2026 · Alla kommuner 2026