Valresultat Vellinge 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Moderaterna största parti i Vellinge med 36,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (46,7 %). Valdeltagandet var 91,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vellinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 24 valdistrikt.

Se Vellinge på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
91,1 %
Röstberättigade
29 247
Avgivna röster
26 641
Län
Skåne län

Riksdagsvalet 2026 i Vellinge

Riksdagsvalet 2026 i Vellinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna9 73936,8 %
SDSverigedemokraterna5 60721,2 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 07811,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 5759,7 %
CCenterpartiet2 0947,9 %
KDKristdemokraterna1 9567,4 %
MPMiljöpartiet de gröna8213,1 %
VVänsterpartiet3821,4 %
Övriga partier2370,9 %

Regionvalet 2026 i Vellinge

Regionvalet 2026 i Vellinge: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna12 28446,9 %
SDSverigedemokraterna4 15415,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 60513,8 %
KDKristdemokraterna1 9797,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 5986,1 %
CCenterpartiet1 2224,7 %
MPMiljöpartiet de gröna8103,1 %
VVänsterpartiet3591,4 %
Övriga partier1590,6 %

Kommunvalet 2026 i Vellinge — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Vellinge har 51 mandat. Moderaterna fick flest, 24 mandat (+2 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 8 och Liberalerna med 6.

Kommunvalet 2026 i Vellinge: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna12 27046,7 %24(+2)
SDSverigedemokraterna3 89714,8 %8(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 95311,2 %6(−3)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 5329,6 %5(+1)
KDKristdemokraterna1 4735,6 %3(±0)
MPMiljöpartiet de gröna1 2704,8 %3(+1)
CCenterpartiet1 1274,3 %2(−1)
BVBättre Vellinge4831,8 %
Övriga partier2611,0 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Vellinge 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vellinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • M
  • SD
  • S
  • L
  • C
  • KD
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vellinge per valår
Parti200620102014201820222026
M55,7 %59,1 %48,6 %39,6 %35,7 %36,8 %
SD4,2 %7,0 %16,5 %23,6 %25,3 %21,2 %
S16,9 %9,4 %12,0 %10,6 %14,8 %11,6 %
L8,8 %8,7 %7,9 %7,3 %7,6 %9,7 %
C3,7 %4,3 %4,3 %7,2 %6,1 %7,9 %
KD5,7 %6,2 %4,6 %7,5 %6,3 %7,4 %
MP1,9 %3,2 %3,6 %2,2 %2,2 %3,1 %
V1,1 %0,9 %1,0 %1,3 %1,2 %1,4 %
Övr2,1 %1,4 %1,6 %0,8 %0,7 %0,9 %
Valdeltagande87,8 %90,8 %91,4 %93,1 %91,6 %91,1 %

Valdeltagande i Vellinge 2006–2026

Kommunen mot länet (Skåne).

7580859095%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vellinge 2026

Så skiljer sig Vellinge från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 36,8 % i Vellinge mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 16,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.

Starkare än i riket

  • M +16,9
  • L +4,4
  • SD +3,7
  • KD +1,2

Svagare än i riket

  • S −16,4
  • V −7,0
  • MP −3,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Vellinge, från 7,6 % till 9,7 % (+2,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 25,3 % till 21,2 % (−4,1).

  • SD −4,1
  • S −3,2
  • L +2,1
  • C +1,8
  • KD +1,0
  • M +1,0
  • MP +0,9
  • V +0,2

Valdeltagande i Vellinge

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 91,1 %, vilket är 6,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Vellinge på plats 3 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.

Skillnader mellan valdistrikten

Vellinge är indelad i 24 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,6 % i Vellinge centrum till 91,7 % i Höllviken Gya.

Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ljunghusen västra (47,1 %) och sitt svagaste i Vellinge centrum (25,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 22, Sverigedemokraterna i 2 av 24 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vellinge är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 46,7 % i kommunvalet mot 36,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,9 procentenheter.

  • M +9,9
  • SD −6,3
  • C −3,6
  • S −2,0
  • KD −1,8
  • MP +1,7
  • L +1,5

Största parti i Vellinge sedan 2006

Moderaterna har varit största parti i Vellinge i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vellinge per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna36,8 %91,1 %
2022Moderaterna35,7 %91,6 %
2018Moderaterna39,6 %93,1 %
2014Moderaterna48,6 %91,4 %
2010Moderaterna59,1 %90,8 %
2006Moderaterna55,7 %87,8 %

Valresultat per valdistrikt i Vellinge 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 24 valdistrikten i Vellinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vellinge, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Falsterbo norraM41,7 %M44,5 %83,4 %
Falsterbo södraM43,7 %M45,5 %83,7 %
Hököpinge-BruksparkenM30,2 %M46,2 %87,8 %
Hököpinge-GessieM31,2 %M47,0 %85,0 %
Höllviken GyaM42,0 %M51,3 %91,7 %
Höllviken norraM32,6 %M43,5 %86,6 %
Höllviken västra-centrumM38,8 %M47,9 %87,2 %
Höllviken östra-centrumM42,6 %M55,1 %89,6 %
Höllviken-HöllviksstrandM43,3 %M47,5 %89,8 %
Höllviken-KämpingeM38,9 %M52,7 %89,6 %
Kronodal-GranviksM38,8 %M46,5 %86,8 %
Ljunghusen västraM47,1 %M49,2 %84,0 %
Ljunghusen östraM42,3 %M47,3 %89,0 %
RängM37,4 %M48,7 %89,9 %
Skanör centrumM38,2 %M43,3 %87,9 %
Skanör västraM37,2 %M39,5 %86,0 %
Skanör östraM38,6 %M40,9 %89,9 %
Vellinge centrumSD31,7 %M42,8 %80,6 %
Vellinge EskilstorpM35,7 %M54,3 %89,3 %
Vellinge HerrestorpSD31,2 %M45,1 %84,2 %
Vellinge södraM35,0 %M50,6 %88,5 %
Vellinge västerM30,6 %M45,4 %80,9 %
Västra IngelstadM28,0 %M40,9 %86,9 %
Östra GrevieM26,2 %M35,8 %87,0 %

Utforska valdistrikten i Vellinge på kartan

Fler kommuner i Skåne län

Hela valresultatet för Skåne län 2026 · Alla kommuner 2026