Valresultat Vellinge 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Moderaterna största parti i Vellinge med 48,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (48,1 %). Valdeltagandet var 91,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vellinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 91,4 %
- Röstberättigade
- 25 895
- Avgivna röster
- 23 657
- Län
- Skåne län
Riksdagsvalet 2014 i Vellinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 420 | 48,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 871 | 16,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 814 | 12,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 859 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 090 | 4,6 % |
| CCenterpartiet | 1 015 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 852 | 3,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 251 | 1,1 % |
| Övriga partier | 350 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2014 i Vellinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 037 | 47,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 661 | 15,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 602 | 11,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 290 | 9,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 059 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 928 | 4,0 % |
| CCenterpartiet | 657 | 2,8 % |
| 11191119 | 358 | 1,5 % |
| VVänsterpartiet | 252 | 1,1 % |
| Övriga partier | 382 | 1,6 % |
Kommunvalet 2014 i Vellinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 11 295 | 48,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 344 | 14,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 388 | 10,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 296 | 9,8 % |
| NLVNLV | 1 835 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 144 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 596 | 2,5 % |
| CCenterpartiet | 378 | 1,6 % |
| Övriga partier | 228 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Vellinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vellinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har M gjort (−10,6 procentenheter).
- M
- SD
- S
- L
- KD
- C
- MP
- Övr
- Fi
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 55,7 % | 59,1 % | 48,6 % | 39,6 % | 35,7 % | 36,8 % |
| SD | 4,2 % | 7,0 % | 16,5 % | 23,6 % | 25,3 % | 21,2 % |
| S | 16,9 % | 9,4 % | 12,0 % | 10,6 % | 14,8 % | 11,6 % |
| L | 8,8 % | 8,7 % | 7,9 % | 7,3 % | 7,6 % | 9,7 % |
| KD | 5,7 % | 6,2 % | 4,6 % | 7,5 % | 6,3 % | 7,4 % |
| C | 3,7 % | 4,3 % | 4,3 % | 7,2 % | 6,1 % | 7,9 % |
| MP | 1,9 % | 3,2 % | 3,6 % | 2,2 % | 2,2 % | 3,1 % |
| Övr | 3,1 % | 2,3 % | 1,5 % | 2,1 % | 2,0 % | 2,3 % |
| Fi | 0,0 % | 0,0 % | 1,1 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 87,8 % | 90,8 % | 91,4 % | 93,1 % | 91,6 % | 91,1 % |
Valdeltagande i Vellinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Skåne).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vellinge 2014
Så skiljer sig Vellinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 48,6 % i Vellinge mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 25,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +25,2
- SD +3,6
- FP +2,5
- KD +0,1
Svagare än i riket
- S −19,1
- MP −3,3
- FI −2,1
- C −1,8
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vellinge, från 7,0 % till 16,5 % (+9,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 59,1 % till 48,6 % (−10,6).
- M −10,6
- SD +9,5
- S +2,6
- KD −1,5
- FI +0,9
- FP −0,8
- MP +0,4
- C +0,0
Valdeltagande i Vellinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 91,4 %, vilket är 5,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vellinge på plats 3 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Vellinge är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,1 % i Ljunghusen västra till 91,9 % i Eskilstorp.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Ljunghusen västra (65,3 %) och sitt svagaste i Östra Grevie (28,9 %). Partiet var största parti i samtliga 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vellinge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,8 % i kommunvalet mot 16,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,7 procentenheter.
- SD −6,7
- FP +6,3
- C −2,7
- KD −2,1
- S −1,8
- MP +1,2
- M −0,5
Största parti i Vellinge sedan 2006
Moderaterna har varit största parti i Vellinge i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Moderaterna | 36,8 % | 91,1 % |
| 2022 | Moderaterna | 35,7 % | 91,6 % |
| 2018 | Moderaterna | 39,6 % | 93,1 % |
| 2014 | Moderaterna | 48,6 % | 91,4 % |
| 2010 | Moderaterna | 59,1 % | 90,8 % |
| 2006 | Moderaterna | 55,7 % | 87,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Vellinge 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Vellinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Eskilstorp | M | 45,0 % | M | 56,3 % | 91,9 % |
| Falsterbo norra | M | 56,7 % | M | 45,2 % | 86,4 % |
| Falsterbo södra | M | 60,8 % | M | 44,0 % | 86,4 % |
| Hököpinge-Gessie | M | 36,4 % | M | 47,5 % | 88,5 % |
| Höllviken centrum | M | 50,9 % | M | 50,2 % | 89,2 % |
| Höllviken östra | M | 55,0 % | M | 55,8 % | 90,7 % |
| Höllviken-Höllviksstrand | M | 57,3 % | M | 51,0 % | 90,6 % |
| Höllviken-Kämpinge | M | 54,7 % | M | 53,6 % | 90,3 % |
| Ljunghusen västra | M | 65,3 % | M | 49,9 % | 79,1 % |
| Ljunghusen östra | M | 59,8 % | M | 44,8 % | 90,8 % |
| Räng | M | 51,4 % | M | 49,7 % | 91,3 % |
| Skanör norra | M | 51,8 % | M | 40,6 % | 89,3 % |
| Skanör södra | M | 52,9 % | M | 43,1 % | 88,6 % |
| Stora Hammar | M | 45,7 % | M | 46,6 % | 89,5 % |
| Vellinge centrum | M | 29,1 % | M | 43,9 % | 84,3 % |
| Vellinge södra | M | 44,2 % | M | 56,2 % | 91,7 % |
| Vellinge väster | M | 37,7 % | M | 49,3 % | 87,0 % |
| Västra Ingelstad | M | 32,2 % | M | 41,7 % | 90,9 % |
| Östra Grevie | M | 28,9 % | M | 40,1 % | 90,0 % |